Rząd ma dla części przedsiębiorców niemiłą niespodziankę. Muszą być gotowi na obowiązkowy KSeF szybciej, niż przypuszczali

Firma Państwo Podatki Dołącz do dyskusji
Rząd ma dla części przedsiębiorców niemiłą niespodziankę. Muszą być gotowi na obowiązkowy KSeF szybciej, niż przypuszczali

Rządzący potwierdzili wyczekiwane przez przedsiębiorców zmiany w składce zdrowotnej (choć nie tak korzystne, jak obiecywano wcześniej). Oprócz tego część osób prowadzących działalność będzie mogła liczyć na wakacje od ZUS. Rząd ma jednak dla przedsiębiorców również niezbyt miłą niespodziankę – mowa o reformie KSeF, której rządzący wcale nie porzucili. 

Obowiązkowy KSeF dla wszystkich w jednym terminie. Są zmiany względem pierwotnych założeń

Pierwotnie nowy rząd zarzekał się, że nie przesunie terminu wejścia w życie obowiązkowego KSeF – mimo nalegań ze strony przedsiębiorców. Pierwotnie obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur miał wejść w życie już 1 lipca 2024 r. (przynajmniej dla czynnych podatników VAT). Okazało się jednak ostatecznie, że przesunięcie reformy KSeF jest po prostu konieczne – ze względu na krytyczne błędy w kodzie systemu. Problemy dotyczyły również funkcjonalności i wydajności całego oprogramowania. Jak stwierdził wtedy minister Domański na konferencji prasowej,

Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której polskie firmy nie mogą wystawiać faktur, w której stabilność obrotu gospodarczego jest zagrożona. Nie możemy dopuścić do paraliżu i bałaganu na kształt Polskiego Ładu.

Minister zaznaczał jednak od początku, że celem rządu jest szybkie wdrożenie reformy. Za prawdopodobne uznane zostały terminy 1 kwietnia lub 1 lipca 2025 r.; dodatkowo resort finansów chciał utrzymania różnicy w terminach przy wprowadzaniu obowiązkowego KSeF dla czynnych podatników VAT i przedsiębiorców zwolnionych z VAT. Różnica ta miała wynosić co najmniej 6 miesięcy, przy czym jeszcze bardziej prawdopodobne było to, że wyniesie ostatecznie między 9 a nawet 12 miesięcy.

Teraz jednak okazuje się, że rządzący zmienili plany. Jak poinformował szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda,

W odpowiedzi na postulaty rynku podjęliśmy decyzję, że obowiązek e-fakturowania będzie wprowadzony w jednym momencie dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Nie będzie różnicowania terminów stosowania KSeF w zależności od statusu podatnika.

Dla osób prowadzących działalność i jednocześnie zwolnionych z VAT może to być niemiła niespodzianka; data wprowadzenia obowiązkowego KSeF ma być podana na przełomie kwietnia i maja, dlatego można też zakładać, że reforma zostanie przeprowadzona w pierwszych miesiącach 2025 r. Tym samym przedsiębiorcy zwolnieni z VAT będą musieli dostosować się do zmian szybciej, niż zakładali.

Możliwe będzie wystawianie faktur konsumenckich

Warto jednocześnie zaznaczyć, że wprowadzone mają zostać też inne zmiany względem pierwotnych założeń. Rządzący chcą np. umożliwić wystawianie faktur konsumenckich w KSeF oraz udostępnić podatnikom możliwość wystawiania elektronicznych faktur offline z kodem QR poza systemem; można byłoby je wprowadzić do KSeF następnego dnia roboczego.

Dobra wiadomość dla przedsiębiorców jest też taka, że rządzący chcą odroczyć wprowadzenie kar za niestosowanie KSeF, a także obowiązek podawania numeru KSeF w płatnościach i na fakturach wystawianych z kas fiskalnych i paragonach z NIP.

Projekt zmian ma zostać przedstawiony do 3 kwietnia. W maju br. mają też już ruszyć szkolenia dla firm z KSeF.