Zła wiadomość dla przedsiębiorców. Ministerstwo Finansów nie chce zgodzić się na zmianę ważnego terminu

Firma Podatki Technologie Dołącz do dyskusji
Zła wiadomość dla przedsiębiorców. Ministerstwo Finansów nie chce zgodzić się na zmianę ważnego terminu

Po zmianie władzy przedsiębiorcy mogli mieć nadzieję nie tylko na zmiany części przepisów, które zostały uchwalone i wdrożone przez poprzedni obóz rządzący, ale też – na wstrzymanie dopiero zapowiadanych reform. Mowa m.in. o Krajowym Systemie e-Faktur, który stanie się obowiązkowy już od 1 lipca tego roku. I wszystko wskazuje na to, że Ministerstwo Finansów nie zamierza tego zmieniać.

Obowiązkowy KSeF wejdzie w życie zgodnie z planem. Zmiany już od 1 lipca

Krajowy System e-Faktur działa już od jakiegoś czasu, jednak obowiązek korzystania z systemu dopiero ma wejść w życie. Poprzednia ekipa rządząca ustaliła ostatecznie, że stanie się to 1 lipca 2024 r. Przedsiębiorcom, księgowym i biurom rachunkowym ten termin nie przypadł jednak do gustu; firmy tłumaczyły, że mają za mało czasu na przygotowanie się do obligatoryjnego korzystania z KSeF. Stowarzyszenie Księgowych w Polsce skierowało 5 stycznia nawet specjalne pismo do Ministerstwa Finansów, w którym apelowało o przesunięcie wejścia obowiązku w życie:

Obawiamy się, że wdrożenie KSeF w zapowiadanym terminie w obecnym kształcie spowoduje poważny chaos. Nie bez znaczenia jest też zdanie licznej grupy najmniejszych podatników (zwłaszcza mikro- i małych przedsiębiorców), którzy zostali najmocniej dotknięci przez zmiany fiskalne ostatnich lat i oczekują ułatwień oraz zniesienia części obowiązków, a nie nakładania następnych.

Stowarzyszenie zaapelowało również o ponowne sprawdzenie przyjętych przepisów pod kątem ich praktycznego zastosowania w obrocie gospodarczym. SKwP zwraca też uwagę na potrzebę wydania przez MF i odpowiednie instytucje szczegółowych objaśnień podatkowych; w ocenie Stowarzyszenia konieczna jest również kampania instruktażowo-informacyjna.

Ministerstwo Finansów najwyraźniej ma jednak odmienne zdanie co do terminu wejścia w życie obowiązku korzystania z KSeF. Z odpowiedzi na interpelację w sprawie przeprowadzenia audytu i najbliższych planów ministra finansów wynika, że w MF raczej nikt nie myśli o przesunięciu terminu. Co więcej, wprowadzenie KSeF wydaje się dla resortu priorytetem – a ministerstwo podaje liczne zalety obowiązkowego korzystania z systemu.

Łatwo zrozumieć, dlaczego MF chce wprowadzić obowiązek korzystania z KSeF jak najszybciej

Jak tłumaczy w odpowiedzi na interpelację Jarosław Neneman, podsekretarz stanu w MF, wprowadzenie KSeF jest kolejnym krokiem na drodze do uszczelnienia VAT, a w rezultacie – do „zwiększenia dochodów budżetu państwa z tytułu tego podatku na każdym etapie obrotu towarami i usługami”. A wyższe dochody do budżetu są dla nowego rządu wyjątkowo ważne – zwłaszcza jeśli ma zamiar zrealizować swoje obietnice wyborcze. Neneman zwraca też uwagę na fakt, że obowiązkowy KSeF ma również poprawić warunki i bezpieczeństwo prowadzenia działalności gospodarczej – mowa m.in. o zwiększeniu automatyzacji procesów oraz szybszym zwrocie VAT, co ma z kolei poprawić płynność finansową najmniejszych przedsiębiorstw.

Nie da się też ukryć, że ewentualne przesunięcie terminu wdrożenia obowiązkowego KSeF trzeba byłoby również wytłumaczyć Komisji Europejskiej – konieczne byłoby złożenie specjalnego wniosku i sprawozdania, w którym Polska uargumentowałaby, dlaczego wstrzymuje się z wdrożeniem reformy.

Wydaje się zatem, że obowiązek korzystania z KSeF wejdzie w życie już 1 lipca – i przedsiębiorcy nim objęci powinni się na to przygotować.