To już prawie pewne: od 2019 mały ZUS dla małych przedsiębiorstw

Firma Gorące tematy Podatki dołącz do dyskusji (173) 24.07.2018
To już prawie pewne: od 2019 mały ZUS dla małych przedsiębiorstw

Udostępnij

Joanna Buchwałd-Musińska

Sejm uchwalił właśnie długo wyczekiwane przez mikroprzedsiębiorstwa przepisy. Mały ZUS dla małych przedsiębiorstw, bo o tym mowa, wejdzie w życie od 1 stycznia 2019 r. Komu przysługuje i jakie należy spełniać warunki?

Spełnienie obietnicy wyborczej

W artykule „Wyższy ZUS dla najbogatszych” pisaliśmy już o projekcie obniżenia składek dla mikroprzedsiębiorstw. Mały ZUS dla małych przedsiębiorców był pomysłem bombardowanym niemal od początku. Batalia o mały ZUS toczyła się jeszcze w rządzie Beaty Szydło. Wówczas jednak minister Elżbieta Rafalska stanowczo protestowała przeciwko wprowadzeniu ulg dla mikroprzedsiębiorstw, obawiając się zachwiania gospodarki finansowej sektora ZUS. Pomysł od początku forsował – wówczas jeszcze wicepremier – Mateusz Morawiecki. Po objęciu przez niego fotela szefa rządku, projekt powrócił, a jego realizacja nabrała pędu. Kilka dni temu sejm uchwalił ustawę gwarantującą, że od 1 stycznia 2019 r. mali przedsiębiorcy zapłacą już pomniejszone składki ZUS.

Komu przysługuje mały ZUS?

Obecne przepisy obligują przedsiębiorców do płacenia takich samych składek ZUS, niezależnie od przychodu. W 2018 r. wysokość składki wynosi 1232,16 zł, a prognozowane składki ZUS w 2019 r. są jeszcze wyższe.Tzw. preferencyjny ZUS, liczący 520 zł (składka społeczna i zdrowotna), przysługuje w tej chwili jedynie przedsiębiorcom po raz pierwszy zakładającym działalność gospodarczą, bądź takim, którzy zamknęli poprzednią działalność co najmniej 60 miesięcy wcześniej.

Nie dochód, ale przychód – kto załapie się na niższe składki?

Mały ZUS dla małych przedsiębiorstw dotyczy jednoosobowych działalności gospodarczych, w których – zgodnie z zapowiedziami – przychody nie przekraczają 2,5-krotności obowiązującego w danym roku minimalnego wynagrodzenia. Na rok 2018 jest to kwota 5250 zł. Niestety, składki będą obliczone na podstawie przychodu, a nie faktycznego dochodu. Oznacza to, że wejście w życie długo wyczekiwanego przepisu nie obejmie wielu mikroprzedsiębiorców, mających wysokie koszty uzyskania przychodu. Przychód nie odzwierciedla bowiem faktycznej sytuacji finansowej przedsiębiorstwa. Mimo tego wiceminister przedsiębiorczości i technologii, Mariusz Haładyj, spodziewa się, że uprawnionych do małego ZUSu, będzie kilkaset tysięcy małych firm:

„Z nowych regulacji skorzysta nawet kilkaset tys. jednoosobowych firm. A to dlatego że spodziewamy się, że, oprócz niemal 200 tys. uprawnionych, wiele osób zalegalizuje prowadzoną przez siebie działalność. Wszystko dzięki temu, że nie będą już musiały płacić nieproporcjonalnie wysokich składek. Tzw. mała działalność gospodarcza niesie ze sobą ogromne oszczędności dla firm. Mowa tu nawet o 1,5 mld zł w 2019 r.”

Ile wyniesie mały ZUS dla małych przedsiębiorstw

Nowa składka ZUS, dla przedsiębiorców spełniających kryteria przychodu nie jest jednoznaczna i będzie zależała od wysokości minimalnego wynagrodzenia w danym roku. Najniższą podstawą wymiaru nowych składek będzie wartość nie przekraczająca 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia na dany rok kalendarzowy, ale nie niższa niż 30 proc. wynagrodzenia minimalnego. Przykładowo, dla przedsiębiorcy, którego miesięczny przychód wynosi ok. 2100 zł, przewidziano składkę ZUS około 660 zł.

Nowe przepisy czekają na obrady Senatu, a jeśli wyższa izba polskiego parlamentu przyjmie nowe przepisy, ich wejście w życie przypieczętuje podpis prezydenta. Na tym etapie można już jednak uznać za pewnik, że od 2019 r. mikroprzedsiębiorcy zapłacą mniej.

173 odpowiedzi na “To już prawie pewne: od 2019 mały ZUS dla małych przedsiębiorstw”

 1. Slowo klucz – przychod!!
  O kant dupy potłuc taki pomysł szczególnie dla przedsiebiorców pracujących na niskich marżach, którzy aby coś zarobić muszą wygenerować solidny obrót. Przychód duży, koszty uzyskania niewiele mniejsze. W kieszeni zostaje mało a na „preferencyjną” stawkę się nie ma szans załapać…

  • Mało tego, wcześniej była mowa, że w ogóle wysokość składki może być uzależniona od przychodu (czyli tak naprawdę to kolejny podatek). Zamiast ryczałtu przedsiębiorcy być może będą płacić kolejne 19% od przychodu, dla tych z wysokimi kosztami uzyskania przychodu to rzeczywiście morderstwo… Może być tak, że sytuacja poprawi się dla garstki, a reszta dostanie mocno po kieszeniach.

   • Liczą jeszcze ilu mikro- wyjdzie z szarej strefy i zacznie mały zus płacić. A ilu przeniesie część przychodów DO szarej strefy, żeby się na mały ZUS załapać? I najważniejsze, o czym nie mówią: o ile wzrośnie ZUS tych, którzy się na mały nie załapią, bo przecież kasa musi się zgadzać!

 2. Czyżby rząd nieumyślnie się przyznał, że ZUS to piramida finansowa, która się sypnie prędzej czy później?

 3. Jak ktoś zakłada działalność usługową z niskimi kosztami, gdzie dochód jest niewiele niższy od przychodu, to jest to zmiana na plus.

 4. Według znanego portalu niższy ZUS będzie można płacić tylko przez 3 lata, wiadomo coś o tym?

 5. płacąc ten podstawowy zus ile ma się emerytury? z 600zł? czyli płacąc ten mini będzie ze 300zł/msc?

  • Wolałbym sobie człowieku te 500 zł odkładać co miesiąc i być na małym zusie.Pomysl sobie człowieku ile zyskasz przez no 10 lat

   • Ale nie odłożysz przy takich przychodach… i kółko się zamyka. Te sk…ny robią to celowo, ma być bida i masz iść na etat do kombinatu, żona z 4 dzieci w domu. KOMUNA.

  • Serce przestaje bić na emeryturze? Ten wymysł z przechodzeniem na emeryturę to wynalazek socjalistów. Jak masz Rodzinę to przekazujesz pałeczkę dzieciom i jesteś SZEFEM rozpędzonej firmy. ZUS niszczy istotę Rodziny, czyli dbanie o wspólne interesy.

 6. 2100 przychód – 660 zus = 1440 zł!
  A gdzie koszty uzyskania tego przychodu?
  Gdzie podatek?
  Tego rząd nie uwzględnił?
  Ekonomiści od siedmiu boleści!

 7. Jestem taksówkarzem mam niecałe 5tys średnio przychodu według państwa jestem bogatym przedsiębiorcą
  Jestem na karcie podatkowej i ZUS mały mnie ponoć nie obejmie. Poniżej 5 tyś przychodu a koszty napraw auta np zeszłym miesiącu zapłaciłem 4.5 tyś sprzęgło dwumasa zacisk hamulca Elektr itp.PYTAM PAŃSTWA ILE MIAŁEM DOCHODU W ZESZŁYM MIESIĄCU? PODPOWIADAM O ZL BO J3SZCZE ZLODZIEJSKIM ZUS 1230 ZL

 8. Od 29 lat te sk…ny robią z nas biedaków. Te limity niech sobie w d… wsadzą. ŻENADA! I najgorsze – to kłamstwo wyborcze o kwocie wolnej DLA WSZYSTKICH!

 9. Mały ZUS to i późniejsza emerytura niewielka… ale kto o tym myśli? Pomysł może być dobry dla młodych, którym do emerytury daleko a teraz potrzebują pieniędzy na rozwój.

  • Daj popracować swoim dzieciom, zajmij się zarządzaniem. Co stałoby się gdyby Twoje serce przeszło na emeryturę??? To jest absurdalne że człowiek po przekroczeniu jakiegoś wieku „emerytalnego” nagle ma przestać pracować. Lekką pracę można uprawiać do końca życia. W Polsce jest mania spoczynku – dobić do granicy ustawowej i siedzieć plaskaczem na dupie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *