Przedsiębiorca może odzyskać koszty zakupu mieszkania mimo zakazu amortyzacji. Pod jednym warunkiem

Firma Nieruchomości Podatki Dołącz do dyskusji
Przedsiębiorca może odzyskać koszty zakupu mieszkania mimo zakazu amortyzacji. Pod jednym warunkiem

Polski Ład wprowadził zakaz amortyzacji nieruchomości mieszkalnych. Jak się okazuje, przedsiębiorcy mogą jednak liczyć na coś innego, czyli „odzyskanie” kosztów zakupu mieszkania lub domu – chociaż tylko w jednej sytuacji.

„Odzyskanie” kosztów zakupu mieszkania lub domu

Polski Ład wprowadził liczne zmiany dla przedsiębiorców – głównie niekorzystnych. Jedną z nich jest zakaz amortyzacji budynków i lokali mieszkalnych. Należy przy tym podkreślić, że ustawodawca dodał przepis przejściowy – zgodnie z nim przedsiębiorcy, nie dłużej niż do 31 grudnia 2022 r., mogą zaliczać do kosztów uzyskania przychodu odpisy amortyzacyjne od środków trwałych w postaci budynków mieszkalnych (w tym lokali mieszkalnych stanowiących odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego) nabytych lub wytworzonych przed 1 stycznia 2022 r. Od 1 stycznia 2023 r. podatnicy nie będą już mogli kontynuować odpisów amortyzacyjnych.

Dla przedsiębiorców to oczywiście zła wiadomość; podatnicy próbują zresztą uzyskać u fiskusa indywidualną interpretację umożliwiającą dalsze zaliczanie odpisów amortyzacyjnych lokali mieszkalnych do kosztów uzyskania przychodu. Na razie jednak te wysiłki na nic się nie zdają. Jak informuje „Rzeczpospolita”, przedsiębiorcy mogą za to liczyć na coś innego – czyli odzyskanie kosztów zakupu mieszkania lub domu, chociaż tylko w określonej sytuacji.

W interpretacji indywidualnej (nr 0111-KDIB1-1.4010. 495.2022.1.SH) dotyczącej spółki z branży hotelowo-gastronomicznej (zarabiającej również na wynajmie), fiskus orzekł, że niezamortyzowana wartość początkowa budynków lub lokali mieszkalnych może stanowić koszt ich zbycia na rzecz podmiotu trzeciego. Tym samym możliwe jest „odzyskanie” podatkowych kosztów zakupu mieszkania lub domu, chociaż nie w czasie użytkowania nieruchomości – a po jej sprzedaży.

To niestety oznacza jednak, że jeśli przedsiębiorca nie zamierza sprzedawać nabytej albo wybudowanej nieruchomości, to nie rozliczy również kosztów. Dla niektórych interpretacja fiskusa będzie zatem praktycznie bezużyteczna.

Od sprzedaży może należeć się podatek

Nie można też zapominać o tym, że sprzedaż nieruchomości może poskutkować koniecznością zapłaty podatku dochodowego. Dotyczy to podatników, którzy sprzedadzą nieruchomość wcześniej niż przed upłynięciem pięciu lat od nabycia mieszkania czy domu (licząc od końca roku, w którym to nastąpiło). Dopiero po tym okresie nie trzeba płacić podatku. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy podatnik przeznaczy środki ze sprzedaży nieruchomości na realizację własnych celów mieszkaniowych. Musi jednak zrobić to w ciągu trzech lat od transakcji sprzedaży (licząc od końca roku, w którym doszło do sprzedaży).