Palenie papierosów przed jazdą samochodem może być potraktowane tak samo jak spożycie alkoholu

Moto Dołącz do dyskusji (105)
Palenie papierosów przed jazdą samochodem może być potraktowane tak samo jak spożycie alkoholu

Większość kierowców doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że wynik badania alkomatem może być pozytywny nawet wtedy, gdy nie spożywali wcześniej żadnego alkoholu. Czasem wystarczy słodki cukierek z nadzieniem, by alkomat wskazał procenty. Okazuje się jednak, że palenie papierosów przed jazdą samochodem może dać podobny efekt.

Palenie papierosów przed jazdą? Może jednak lepiej sobie odpuścić

Część palaczy nie potrafi sobie odmówić przyjemności, jaką jest palenie papierosów przed jazdą samochodem (lub w jej trakcie). Warto jednak pamiętać, że być może lepiej zrezygnować z tego zwyczaju. Po „dymku” bezpieczniej wsiadać za kółko dopiero po kilkunastu minutach od wypalenia papierosa. Dlaczego? Chodzi o ewentualną kontrolę alkomatem. Urządzenie może wykazać, że kierowca spożywał śladowe ilości alkoholu, mimo że w rzeczywistości… zapalił przed chwilą papierosa. Taka sytuacja jest jeszcze bardziej prawdopodobna w przypadku osób, które zaciągnęły się e-papierosem. W liquidach może znajdować się bowiem glikol, alkohol etylowy czy gliceryna.

Palenie papierosów a badanie alkomatem

Jeśli policjant chce przeprowadzić badanie trzeźwości za pomocą alkomatu, należy uprzedzić go, jeżeli chwilę wcześniej spożywało się jakiś posiłek lub właśnie paliło papierosa. Przerwa między zakończeniem palenia wyrobów tytoniowych lub papierosów elektronicznych powinna wynosić co najmniej 15 minut. Jednocześnie należy pamiętać, że nawet po odczekanym kwadransie wynik może nie być do końca miarodajny. Policjant powinien przeprowadzić wtedy jeszcze dwa pomiary trzeźwości, kolejno w odstępie 15 i 30 minut od pierwszego badania.

Odmowa badania: tak, ale…

Oczywiście kierowca może odmówić badania alkomatem – wtedy zostanie skierowany na badanie krwi. Problem polega jednak na tym, że ten wybór wiąże się również z tym, że funkcjonariusz zatrzyma prawo jazdy, a dokument może zostać zwrócony nawet po 30 dniach. Dla osób, które na co dzień korzystają z samochodu (na przykład dojeżdżając nim do pracy) jest to rozwiązanie trudne do przyjęcia.

Wpadka na komendzie. Przyszedł sprawdzić ile ma promili po Sylwestrze, pójdzie siedzieć na dwa lata

Jednocześnie należy pamiętać, że ze stanem wskazującym na spożycie alkoholu (i zakwalifikowanym jako wykroczenie) mamy do czynienia już w momencie, gdy alkomat wskaże od 0,1 mg do 0,25 mg w 1 dm3 wydychanego powietrza. O stanie nietrzeźwości można mówić w momencie, gdy ilość alkoholu w wydychanym powietrzu przekracza 0,25 mg na 1 dm3.