Jutro Poczta Polska będzie miała dane każdego z nas. Załatwią to wojewodowie, którzy wyciągną je od naszych burmistrzów

Gorące tematy Państwo Prywatność i bezpieczeństwo dołącz do dyskusji (4585) 22.04.2020
Jutro Poczta Polska będzie miała dane każdego z nas. Załatwią to wojewodowie, którzy wyciągną je od naszych burmistrzów

Maciej Bąk

Machina o nazwie „wybory pocztowe” ruszyła pełną parą. Ze wszystkimi jej konsekwencjami. Bo jeśli denerwuje was fakt, że władza chce 10 maja przeprowadzić wybory niepowszechne, nietajne, nierówne i niebezpośrednie, to zdenerwuje was jeszcze kilka innych rzeczy. Na przykład to, że Poczta Polska będzie jutro miała wasze dane osobowe. Wszystkich nas bez wyjątku. Właśnie załatwiają jej to wojewodowie.

Poczta Polska i dane osobowe wyborców

Jak wiemy, Prawo i Sprawiedliwość nie cofa się ani o krok i, wbrew społecznym sprzeciwom, robi co może by korespondencyjne wybory prezydenckie przeprowadzić 10 maja. Dziś rano w TVN24 wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin potwierdził, że w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych już drukują się karty do głosowania. Dzieje się to, choć ustawa o powszechnym głosowaniu korespondencyjnym jeszcze nie została uchwalona, bo pracuje nad nią Senat. Dlatego drukowane właśnie karty będą, wbrew nazwie robiącej to instytucji, całkowicie bezwartościowe pod względem prawnym.

Teraz na jaw wychodzi kolejny fakt. Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka zamieścił na Twitterze pismo wojewody opolskiego. Wysłał on je do wójtów, burmistrzów i prezydentów miast z podległego mu regionu. Wzywa on ich do przekazania Poczcie Polskiej S.A. spisów wyborców celem przeprowadzenia wyborów korespondencyjnych.

Tym samym, jeśli samorządowcy zastosują się do poleceń wojewodów, spisy wyborców trafią do instytucji nieuprawnionej do ich posiadania. Przypomnijmy, że organem uprawnionym do przeprowadzenia wyborów jest Państwowa Komisja Wyborcza. Od lat to ona dysponuje takimi spisami, jest instytucją godną zaufania i niezależną od polityków. Tymczasem Poczta Polska to spółka dowodzona przez naczelnego listonosza kraju Jacka Sasina, który jest jednym z najbardziej zatwardziałych zwolenników pójścia po trupach do celu, w imię spełniania szaleńczego planu „pana życia i śmierci„, Jarosława Kaczyńskiego. Więc to tak naprawdę do Jacka Sasina trafią wszystkie spisy wyborców zażądane właśnie przez wojewodów.

Co zrobią samorządy?

Borys Budka działanie wojewodów komentuje ostro. „Bez podstawy prawnej urzędnicy PiS próbują nakazać samorządom bezprawne działania i udostępnianie spisów wyborców Poczcie Polskiej, choć ustawa nie została uchwalona. Takie działania to przestępstwo urzędnicze, za które winni poniosą odpowiedzialność”, pisze szef PO. I ma rację, bo samorządy będą mogły przekazać spisy wyborców dopiero w momencie gdy ustawa nadająca jej nowe uprawnienia zostanie podpisana przez prezydenta i wejdzie w życie. Dziś polecenie wojewody zdaje się więc być bezprzedmiotowe.

Pytanie jednak co zrobią samorządowcy. Wielu z nich od lat jest w opozycji do rządu. I być może rozważy bunt i nie przekaże żadnego spisu wyborców poczcie. Otworzy to kolejną oś konfliktu, bo wojewodowie będą pewnie próbowali wyegzekwować swój nakaz. Z kolei samorządowcy, którzy ulegną prośbie, będą musieli liczyć się z tym, że gdy wszystko się uspokoi będą mogli być ścigani za bezprawne udostępnienie danych swoich mieszkańców. Czasu na decyzję nie ma dużo, bo wojewodowie dali deadline do czwartku do 15:00. Czyli dokładnie dobę.

Jedyna nadzieja w Janie Nowaku. No wiecie, prezesie Urzędu Ochrony Danych Osobowych. To przecież on stoi na straży naszej prywatności i na pewno wstawi się za Polakami. Żartuję. Jan Nowak to ten sam człowiek, który na jedno pstryknięcie PiSu utajnił listy poparcia do KRS. W niczym nam nie pomoże.

4 585 odpowiedzi na “Jutro Poczta Polska będzie miała dane każdego z nas. Załatwią to wojewodowie, którzy wyciągną je od naszych burmistrzów”

 1. A w tym projekcie głosowania jest coś o głosowaniu dla Polaków poza granicami Polski? Albo cokolwiek o tym jak to ma tam wyglądać?

  • Tworzone są obwody, oczywiście do głosowania osobistego, gdyż obcy operatorzy pocztowi nie podejmą się rozsyłania przesyłek nawet na wyraźne życzenie prezesa.

   Dodatkowo w krajach, w których wprowadzono ścisłą kwarantannę, udanie się do lokalu wyborczego może obywatela narazić na sankcję. I tu również prośba prezesa zapewne nie zostanie spełniona.

  • Polak siedzący za granicą nie powinien mieć prawa głosu. Na jakiej podstawie taka Polonia amerykańska ma mieć wpływ na przyszłość kraju w którym nie mieszka? Według mnie osoby siedzące za granicą np. minimum 5 czy 10 lat powinny tracić prawo do głosowania. Mają wybory w krajach w których mieszkają i to powinno ich interesować.

  • W sądzie? nie bądź smieszny – się przyturlał RGO-88 sztuk dwie – trzeba będzie jak z Samych Swoich pokarac zoliborskiego łachmytę – czas zacząc bezprawny taniec spotkaniowy – może i mnie trafia ale przynajmniej kurdupel pójdzie do piachu …

 2. Problem jest inny. Problem jest taki ze wiekszosc Polakow jak typowe owieczki i tak zaglosuje i wrzuci do skrzynki. Ja nie zamierzam tego gowna nawet wypelnic poniewaz obowiazku glosowania nie mam i nikt mnie do tego nie zmusi nawet w czasach pandemii.

   • Wygra Duda – wybory ważne
    Wygra ktokolwiek inny, znajdą się uchybienia.
    Frekwencja nie ma znaczenia – jak będzie niska, to prezes nazwie ich bohaterami narodowyni (jak wygra Andrzej oczywiście)

  • Robiąc to, co napisałeś, właściwie oddasz głos na Dudę. Tak, nie masz obowiązku głosowania czynnego i nikt nikogo nie zmusza, ale zrezygnowanie z głosu to też głos. Głos na osobę z najwyższym poparciem przez innych.

 3. Jak wygląda sprawa gdy ktoś nie ma meldunku?
  Jeżeli ktoś nie miał od dłuższego czasu, to chyba w spisie wyborców nie istnieje. Tzn nie będzie to chyba go tyczyć, mylę się?

 4. Jak prywatna firma przechowuje dane osobowe bezprawnie, to ma szansę dostać taką karę, że księgowy jednocześnie osiwieje i wyłysieje z rozpaczy. Ciekawe, jak potoczą się losy poczty w przypadku gdy ktoś ich pozwie za złamanie przepisów RODO w tej kwestii.

 5. Okazuje się, że podstawa prawna istnieje – tj. art. 99 Tarczy 2.0:
  Operator wyznaczony w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe, po złożeniu przez siebie wniosku w formie elektronicznej, otrzymuje dane z rejestru PESEL, bądź też z innego spisu lub rejestru będącego w dyspozycji organu administracji publicznej, jeżeli dane te są potrzebne do realizacji zadań związanych z organizacją wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej bądź w celu wykonania innych obowiązków nałożonych przez organy administracji rządowej. Dane, o których mowa w zdaniu pierwszym, przekazywane są operatorowi wyznaczonemu, w formie elektronicznej, w terminie nie dłuższym niż 2 dni robocze od dnia otrzymania wniosku. Operator wyznaczony uprawniony jest do przetwarzania danych wyłącznie w celu, w jakim otrzymał te dane.

  • To dotyczy głosowania korespondencyjnie przez osoby na kwarantannie i >60. Przepisy dotyczące głosowania powszechnego nie są jeszcze uchwalone.

  • Na razie ten „wniosek w formie elektronicznej” jest zwykłym mailem z adresu wybory2020(at)pocztapolska.pl i nikt w tym mailu się nie podpisał bardziej szczegółowo niż „Poczta Polska”.

 6. pora robic zele balistyczne, ponoc stuczne piersi uratowaly kobiete od pocisku…i gdzies pogromcy mitow chyba wspominali o energii kinetycznej wystrzeloych pociskow-moze silikony pomoga na tarcze-lepsze ni dla przedsiebiorcow))i moze wreszcie pora aby ludzie zaczeli sie domagac rzadu bezposrednio, nie przez politykow-przedstawicieli(koncernow i lobby)…a ubecje pogonic tam, gdzie ich miejsce, choc lepiej osobno im ‚tlumaczyc’, niz na ulicy, gdy sa opancerzeni…szkoda, ze my nie…ale to tez sie moze zmienic -duzo zabawek na internecie mona znalezc a filmy typu ‚mad max’ to hity kinowe)))

 7. mozna oddac glos -x w kratce i zaden inny znak na karcie, (nawet pionowa kreska preprowadona prez kratki inych kandydatow), zrobic zdjecie siebie(w masce i okularach ale z peselem i danymi, poniej akcje policmy sie poza pkw-pisem…i wtedy dowod na falszerstwo wyborcze…pewnie zrobia po wyborach stan wyjatkowy aby wszyscy rowno gineli po sczepieniu syfem – NOPy…i po domach bedzie chodzilo po 8 a nie 2-3…tarcze z kevlaru tez sie moga przydac…ale za kamizelke 30lat wiezienia…chyba mozna je zrobic jakos z drewna i na kolach-grube twarde drewno, z 2 strony kamera, wskaznik laserowy…omlet bez jaj…

 8. Zgadzam się z treścią tekstu jednak chciałbym by język wypowiedzi nie był tak infantylny. Spodziewałem się po Was czegoś więcej niż wyrażenia „naczelny listonosz kraju”. Bądźcie profesjonalistami

 9. Zrozumcie w koncu – jak oni beda chcieli wybudowac sobie basen kolo Palacu Kultury to to zrobia. Jak beda chcieli w twoim ogrodku zobic grilla to sobie zrobia.Odwolasz sie do sadu ktory oni nadzoruja.
  Zrobia co chca. Jak chca.

 10. Przypominam wszystkim miałczącym i skamlającym tutaj: W październiku 2019 roku były wybory. Ludzie gromko bo 8 mln zagłosował ona obecną władze. Chcieli jej. Chcieli takiego sposobu rządzenia. Świadomie wybrali taką a nie inną partie. Świadomie, mam na myśli w pełni liczyli się ze wszystkimi konsekwencjami, wiedzieli co ich czeka i czego mogą się spodziewać (a trzeba się zawsze spodziewać niespodziewanego). Wiedzieli, że naczelnik najbardziej chciał zlikwidować tzw. imposybilizm. Ze nic nie mozna, że sa przepisy, jest prawo, konstytucja. Dziś to wszystko sa slogany dawnych czasów. Ale przypominam. Wyborcy świadomie tego chcieli. Zagłosowali za tym. No chyba, że byli nieświadomymi bezmózgami, którzy nie wiedzieli czego po układzie władzy można się spodziewać. W latach 2015-2019 żyli w Bieszczadach bez TV, internetu i prasy. Nie wiedzieli co się działo przez te 4 lata. A ,że są świadomi widzimy po pierwsze po słupkach poparcie. „Dobrej zmianie” nie ubyło nawet pół procenta, Po drugie po komentarzach w mediach sprzyjających ‚dobrej zmianie”, które świadomie popierają obecne działania. I po trzecie zobaczymy przy wyborach. Każdy kto nie zgadza się z tym stanem, ale nie weźmie udziału w głosowaniu, zagłosuje nieważnym głosem lub po prostu nie odbierze listu, przyczyni się do wygrania przez PAD wyborów. Oczywiście nie mamy żadnej pewności, że wybory odbędę się właściwie, że głosy już nie są policzone, że karty są już wydrukowane i wypełnione? Tego nie wiemy. Ale zakładając, ze naczelnik nie zniży się do takich działań, to każdy kto nie zgadza się powinien zagłosować tak by PAD nie wygrał. Nie głosując i oddając nieważny głos, głosujesz na PAD, a więc na naczelnika i jego teorie państwa sterowanego odgórnie. Tzw. PRL bis.

 11. Pospolite ruszenie jest potrzebne. Ale w formie ogólnonarodowego buntu wszystkich obywateli. Tylko całkowite pozbawienie władzy Prezesa i jego sługusów pozwoli na oczyszczenie Państwa. Powrót do normalności okupimy latami biedy i utraty zaufania innych krajów UE ale jest możliwy.

 12. Mam pytanie do pana Macieja Bąka – Czy pan uważa, że przepis artykułu 99 specustawy z 16 kwietnia, na który powołuje się Poczta Polska żądając spisu wyborców jest niezgodny z art. 123 ust. 1 Konstytucji? Rada Ministrów może uznać uchwalony przez siebie projekt ustawy za
  pilny, z wyjątkiem projektów ustaw podatkowych, ustaw dotyczących wyboru
  Prezydenta Rzeczypospolitej, Sejmu, Senatu oraz organów samorządu
  terytorialnego, ustaw regulujących ustrój i właściwość władz
  publicznych, a także kodeksów.

 13. Źródłem prawa powszechnie obowiązującego, a na takie powołuje się Sasin, mówiąc o decyzji marszałka Sejmu pani Witek Nie Jest Jej Decyzja, a Konstytucja, ustawy, ratyfikowane umowy międzynarodowe, rozporządzenia akty prawa miejscowego ( na obszarze działania organów, które je ustanowiły) – art.87 Konstytucji.
  Wszelkie działania podejmowane dziś przez funkcjonariusza partyjnego Sasina są bezprawne. Za druk kart wyborczych winien zapłacić z własnej kieszeni. Przypominam także, że organ władzy publicznej w Polsce musi działać na podstawie i w granicach prawa ,- zasada praworządności art. 7 Konstytucji.
  Ustawa o korespondencyjnym głosowaniu na dzień dzisiejszy w polskim porządku prawnym nie istnieje. Działania aparatczyka PiS Sasina są całkowicie bezprawne. I jako takie winny podlegać ocenie niezależnego sądu. Rzecz jasna w momencie, w którym Polska będzie na powrót państwem prawa. Z trójpodziałem władzy itd.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *