Szykuje się powrót do ryczałtowej składki zdrowotnej. Przedsiębiorcy mogą mieć nadzieję na zmiany

Firma Dołącz do dyskusji
Szykuje się powrót do ryczałtowej składki zdrowotnej. Przedsiębiorcy mogą mieć nadzieję na zmiany

Po wyborach wygranych przez demokratyczną opozycję osoby, które oddały głosy na zwycięskie opcje polityczne, mogą mieć nadzieję na spełnienie przez nie ich przedwyborczych postulatów. Grupą, która może sporo zyskać na zmianie władzy, są przedsiębiorcy. Koalicja Obywatelska zaproponowała m.in. powrót do ryczałtowej składki zdrowotnej. Trzecia Droga jest gotowa pójść krok dalej. 

Powrót do ryczałtowej składki zdrowotnej. Przedsiębiorcy mogą już się cieszyć?

W ramach Polskiego Ładu wprowadzono sporo zmian, które godziły w interes przedsiębiorców – mowa m.in. o reformie składki zdrowotnej, której nie można odliczać od podatku, a której wysokość jest w dodatku uzależniona od dochodów (lub przychodów) przedsiębiorcy. O ile wcześniej np. wielu samozatrudnionych płaciło niecałe 400 zł składki miesięcznie, o tyle obecnie są to kwoty nawet kilkukrotnie wyższe.

Dobra wiadomość dla przedsiębiorców jest jednak taka, że po wspólnej wygranej Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy, istnieje spora szansa na zmiany prawa – i to również jeśli chodzi o składkę zdrowotną. Na przykład Koalicja Obywatelska zadeklarowała przed wyborami, że planuje powrót do ryczałtowej składki zdrowotnej. To z kolei powinno ucieszyć zwłaszcza przedsiębiorców na skali podatkowej i podatku liniowym. Nie wiadomo jednak do końca, czy składka ryczałtowa funkcjonowałaby na zasadach zbliżonych do obecnych dla ryczałtowców, czy też może byłby to niemal całkowity powrót do zasad obowiązujących przed Polskim Ładem. Nie wiadomo również, czy składkę zdrowotną można byłoby odliczyć od podatku. Nie ma jednak wątpliwości, że ewentualny powrót do ryczałtowej składki zdrowotnej – niezależnie od tego, na jakich dokładnie zasadach – prawdopodobnie byłby korzystny dla wielu jednoosobowych działalności gospodarczych. Warto też zresztą zaznaczyć, że Koalicja Obywatelska nie chce, by przedsiębiorcy musieli płacić składkę zdrowotną od sprzedaży środków trwałych – co obecnie ma de facto miejsce.

Trzecia Droga chce pójść nawet o krok dalej, ale wydaje się to mało prawdopodobne

Jeszcze ciekawsze – z punktu widzenia przedsiębiorców – mogą być propozycje, które przed wyborami przedstawiała Trzecia Droga. Jeśli chodzi o składkę zdrowotną, Trzecia Droga obiecała uregulowanie tej kwestii; jej przedstawiciele uważali zgodnie, że przez regulacje wprowadzone w ramach Polskiego Ładu sprawiły, że składka zdrowotna stała się de facto nowym podatkiem. Politycy chcą tę regulację cofnąć.

Trzecia Droga chce jednak pójść o krok dalej – i przed wyborami proponowała dobrowolny ZUS dla mikroprzedsiębiorców. A właściwie – „wakacje od składek” dla najmniejszych podmiotów znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej. Nie wiadomo jednak, czy taka propozycja znajdzie poparcie wśród reszty przypuszczalnych koalicjantów. Nie zmienia to jednak faktu, że szansa na powrót ryczałtowej składki zdrowotnej są bardzo wysokie – co samo w sobie powinno być dobrą wiadomością dla przedsiębiorców.