Pracodawca może zawiesić wypłatę części wynagrodzenia. Ale tylko pod pewnymi warunkami

Praca Dołącz do dyskusji (168)
Pracodawca może zawiesić wypłatę części wynagrodzenia. Ale tylko pod pewnymi warunkami

Każdy pracownik ma prawo do wynagrodzenia. Dodatkowo jest to uprawnienie, którego nie można się zrzec. Warto jednak wiedzieć, że pracodawca może zawiesić wypłatę części wynagrodzenia – chociaż jest to uzależnione od spełnienia określonych warunków.

Pracodawca może zawiesić wypłatę wynagrodzenia – a przynajmniej jego części

Zgodnie z przepisami prawa pracy, pracownicy muszą otrzymywać wynagrodzenie. Co ciekawe, nawet sam pracownik nie może zrzec się wypłaty – ani zamienić jej części np. na dłuższy urlop wypoczynkowy czy dodatkowe wolne. Pracodawca, który przystanie na taki układ, łamie prawo.

Mogłoby się zatem wydawać, że podobnie jak pracownik nie może zrzec się prawa do wynagrodzenia, tak i nie ma możliwości, by pracodawca nie wypłacał mu pensji. Warto jednak pamiętać, że dotyczy to tylko pensji stałej – a niekoniecznie zmiennej. Zgodnie z przepisami pracodawca może zawiesić wypłatę wynagrodzenia – ale tylko tej jego części, która nie stanowi wynagrodzenia stałego. Mowa m.in. o dodatkach regulaminowych czy układowych, które wprawdzie pracownicy otrzymują co miesiąc, ale które nie stanowią części stałego wynagrodzenia i wynikają z dodatkowych regulacji (np. w regulaminie zakładu pracy).

Mimo to – aby czasowo zawiesić wypłatę regulaminowych lub umownych składników wynagrodzenia – pracodawca musi spełnić pewne warunki. Zgodnie z art. 9(1) par. 1,2 i 3 Kodeksu pracy,

§  1. Jeżeli jest to uzasadnione sytuacją finansową pracodawcy, może być zawarte porozumienie o zawieszeniu stosowania w całości lub w części przepisów prawa pracy, określających prawa i obowiązki stron stosunku pracy; nie dotyczy to przepisów Kodeksu pracy oraz przepisów innych ustaw i aktów wykonawczych.
§  2. Porozumienie, o którym mowa w § 1, zawiera pracodawca i reprezentująca pracowników organizacja związkowa, a jeżeli pracodawca nie jest objęty działaniem takiej organizacji, porozumienie zawiera pracodawca i przedstawicielstwo pracowników wyłonione w trybie przyjętym u tego pracodawcy.
§  3. Zawieszenie stosowania przepisów prawa pracy nie może trwać dłużej niż przez okres 3 lat. Przepis art. 24127 § 3 stosuje się odpowiednio.
Warto zwrócić uwagę na fakt, że pracodawca nie tylko musi znajdować się w złej sytuacji finansowej (co ma umożliwić zawieszenie wypłacania części wynagrodzenia), ale również – musi zawrzeć odpowiednie porozumienie (albo z organizacją związkową, albo z przedstawicielstwem pracowników).

Czasowe zawieszenie stosowania przepisów prawa pracy: z czym jeszcze może się wiązać?

Należy też pamiętać, że art. 9(1) kp nie umożliwia pracodawcy zawieszenie stosowania przepisów prawa pracy w całości, a jedynie w części regulaminowej. Tym samym nadal w pełni obowiązują przepisy Kodeksu pracy (stąd też nie ma możliwości zawieszenia wypłacania całego wynagrodzenia). Zazwyczaj pracodawcy wykorzystują ten przepis właśnie w kontekście czasowego zawieszenia wypłacania premii czy dodatkowych. Niektórzy decydują się też na zawieszenie regulaminu ZFŚS, chociaż wbrew pozorom nie zmniejsza to obciążeń pracodawcy (mowa o konieczności przekazywania odpisów na fundusz).
Co ważne, czasowe zawieszenie stosowania przepisów obejmuje również pracowników chronionych – czyli np. kobiety w ciąży.