Cała Polska analizuje gest posłanki Lichockiej tymczasem przekazanie TVP 2 miliardów złotych „rekompensaty” takiego oburzenia już nie wzbudza

Gorące tematy Państwo dołącz do dyskusji (296) 16.02.2020
Cała Polska analizuje gest posłanki Lichockiej tymczasem przekazanie TVP 2 miliardów złotych „rekompensaty” takiego oburzenia już nie wzbudza

Rafał Chabasiński

Posłanka Lichocka pokazała opozycji środkowy palec, czy nie? Tym od ostatniego posiedzenia Sejmu żyją obserwatorzy sceny politycznej, internauci i satyrycy. Trzeba jednak przyznać, że przekazanie TVP 2 miliardów złotych rzekomej rekompensaty za nieściągnięty podatek od posiadania telewizora jest dużo ważniejsze. I to nawet w oderwaniu od problemów polskiej onkologii.

Być może Joanna Lichocka pokazała opozycji środkowy palec, być może nie – jakie to ma właściwie znaczenie?

Parlamentarzyści zapewnili suwerenowi troszkę rozrywki w ostatnim czasie. Najpierw mieliśmy do czynienia z dość teatralnym gestem ze strony Senatu. Głosowanie w Sejmie z kolei wprawiło naród w szok i niedowierzanie. Czy posłanka Joanna Lichocka pokazała środkowy palec opozycji? Temat tyleż fascynujący, co niezwykle mało istotny w porównaniu do samej decyzji izby niższej, że przekazanie TVP 2 miliardów złotych z budżetu jest jednak konieczne.

Nie sposób nie zauważyć, że polski parlamentaryzm obfitował w różnego rodzaju ekscesy. Można w tym przypadku wskazać chociażby przypadki okupowania sejmowej mównicy. Trudno byłoby nawet zliczyć rozmaite pyskówki czy przejawy naruszenia sejmowych zasad etyki. Co ciekawe, posiedzenia Senatu wydają się przynajmniej być spokojniejsze.

Czy gest posłanki Lichockiej byłby w ogóle czymś wyjątkowym? Bardziej dobitnie swoje zdanie na temat przeciwników politycznych wypowiedział się przecież wprost sam prezes Prawa i Sprawiedliwości. Tymczasem nie ma nawet pewności, czy faktycznie wyjaśnienie samej zainteresowanej faktycznie jest fałszywe. O ile w przestrzeni publicznej bardzo łatwo o zdjęcia środkowego palca Joanny Lichockiej, o tyle z materiałem video przedstawiającym całe zajście jest już gorzej.

Polacy ekscytują się ekscesem w Sejmie, tymczasem Sejm przegłosowuje przekazanie TVP 2 miliardów złotych za utracony abonament RTV

Kiedy media i suweren zastanawia się, czy do pokazania środkowego palca doszło, czy nie doszło, Sejm podjął decyzję – przekazanie TVP 2 miliardów złotych jednak nastąpi. Było to wiadome odkąd izba niższa przegłosowała stosowną ustawę za pierwszym razem. Senat chciał większość rządzącą wciągnąć w pułapkę. Skoro partia rządząca jest w stanie przeforsować swoją ustawę, to niech chociaż wybiorą pomiędzy mediami publicznymi a chorymi dziećmi.

Rządzący oczywiście stratę wizerunkową z powodu środkowego palca posłanki Lichockiej odrobią. Na przedwyborczej konwencji obóz Zjednoczonej Prawicy zapowiada dofinansowanie polskiej onkologii w stopniu dużo większym niż zakładały to senackie poprawki. Tyle, że jeszcze nie teraz. Polityczna gra o głosy toczy się nadal, swoim tempem – przedstawienie trwa.

Poza teatrem uprawianym przez obydwie strony politycznego sporu wciąż istnieje konkretna decyzja o wydaniu konkretnych pieniędzy. Oczywiście, przeznaczenie dwóch miliardów złotych na leczenie nowotworów, obiektywnie patrząc, jest bardzo rozsądne. Sęk w tym, że nawet rytualne spalenie tych pieniędzy byłoby rozsądniejsze niż przekazanie 2 miliardów złotych na TVP.

Rządzący dotują swoją telewizję, choć jej kondycja finansowa wydaje się być i bez tego naprawdę przyzwoita

Można, rzecz jasna, argumentować że przecież rekompensata na media publiczne to nie tylko Telewizja Polska. Trzeba jednak zdać sobie sprawę, że ogromna większość przekazanych przez Sejm mediom publicznym pieniędzy trafi właśnie do TVP. Tymczasem portal Money.pl zwraca uwagę na, zdawałoby się, irracjonalne podejście do finansowania tej telewizji przez państwo.

Od początku poprzedniej kadencji TVP dostało 3,9 miliarda złotych. Zaczęło się zresztą stosunkowo niedawno – bo na przełomie 2017 i 2018 r. Mowa o niecałym miliardzie złotych, za utracone wpływy abonamentowe z powodu ustawowych zwolnień z opłat. Co ważniejsze: pierwsza taka rekompensata dla TVP miała dotyczyć ostatnich siedmiu lat.

W następnym okresie rozliczeniowym rekompensata wyniosła już 1,26 miliarda – za jeden rok. Teraz w grę wchodzi przekazanie TVP 2 miliardów złotych, czy raczej zdecydowanej większości tej kwoty. Polskie radio oraz media lokalne, nie oszukujmy się, dostaną ochłapy. Priorytetem była, jest i pozostanie Telewizja Polska.

To jednak nie koniec. Pomijając już nawet zysk TVP z reklam, Telewizja Publiczna może liczyć także na państwowe pożyczki liczone w setkach milionów złotych. Co ciekawe, TVP miało jeszcze nie wykorzystać wszystkich pozyskanych w ten sposób środków. Wszystko dlatego, że kondycja finansowa firmy tego nie wymagała.

Dopóki będą istnieć media publiczne, dopóty będą płacić za nie obywatele – dlaczego więc nie można całego procesu uprościć?

Tymczasem podatek od posiadania telewizora lub radia, dla niepoznaki zwany „abonamentem”, jest swoistym fenomenem. Jest to jeden z nielicznych podatków, być może obok podatku od posiadania psa, od którego Polacy masowo się uchylają. Abonament RTV powszechnie jest uważany za daninę niesprawiedliwą. Nie chodzi nawet o same media publiczne, ale raczej o przekonanie że za rządową telewizję powinien płacić rząd. Tymi samymi pieniędzmi, lecz bez zaprzątania suwerenowi głowy procesem płacenia.

Nie sposób przy tym nie zauważyć, że rządzący obiecywali przed zeszłorocznymi wyborami parlamentarnymi likwidację tego podatku. Tak samo jak w trakcie licznych poprzednich kampanii wyborczych. Gdyby politycy chcieli faktycznie zlikwidować Abonament RTV, to z pewnością już dawno by to zrobili.

Na przykład postulowany nie raz i nie dwa mechanizm doliczania daniny do rachunków za prąd nie rozwiązuje może istoty problemu, jednak przynajmniej jest skuteczny. Jak na podatki pośrednie przystało. Finansowanie mediów publicznych z budżetu, jak już wspomniano, to wciąż dokładnie te same problemy. Przynajmniej władza zdecydowałaby się na ujęcie obywatelom przykrego obowiązku pilnowana tej sprawy i terminowego jej opłacania.

Także Poczta Polska mogłaby się zająć dostarczaniem przesyłek i ewentualnie wszystkim innym czym się obecnie musi zajmować.

Największym problemem jest sam fakt istnienia abonamentu RTV, pomimo licznych zapowiedzi różnych ekip rządzących

Przekazanie TVP 2 miliardów złotych samo w sobie jest dużo bardziej istotne dla naszego państwa i społeczeństwa niż wyciągnięty środkowy palec. Joanna Lichocka może być osobą o nienagannej kulturze osobistej, której faktycznie jakaś rzęsa wpadła do oka. Być może celowo i z premedytacją pokazała przedstawicielom opozycji środkowy palec, bardzo jednoznaczny gest. Tak naprawdę jakie to ma znaczenie dla kogokolwiek poza osobami które wybrały ją do sprawowania mandatu posła?

Finansowanie mediów publicznych, zwłaszcza w odniesieniu do ich jednoznacznie politycznej roli, jest problemem nas wszystkich. Podobnie jak sam fakt istnienia podatku od posiadania telewizora lub radia. Zwłaszcza zaś: niewywiązywanie się poszczególnych opcji politycznych z zapowiedzi uwolnienia Polaków od tej konkretnej daniny.

296 odpowiedzi na “Cała Polska analizuje gest posłanki Lichockiej tymczasem przekazanie TVP 2 miliardów złotych „rekompensaty” takiego oburzenia już nie wzbudza”

 1. Bo ten gest to właśnie zarzucanie wędki na idiotów. Chodzi o gównoburzę, podczas gdy inflacja szaleje. Służba zdrowia choruje. Polscy przedsiębiorcy ledwo dyszą. Itp itd. Ale jakiś paluch podbija Internet, pewnie. Po co interesować się rzeczami, które mają jakieś znaczenie. Lepiej jak każdy wyjebie na blogu tysiąc tematów odnośnie palucha…

  • Dokładnie, przykryć czymś niech się emocjonują tematem. Jakoś też nie słychać o oszukaniu i „kradzieży” środków z funduszu który powstał i miał z założenia wspierać niepełnosprawnych, a weźmie kredyt bo środków za mało i pójdzie to na tzw 13 dla emerytów, nie słychać też o tym że mogliśmy mieć nadwyżkę budżetową przez ostatnie 3-4 lata a mieliśmy deficyt gdy inni mieli nadwyżki i zmniejszali swoje zobowiązania, to u nas kupowano głosy za ok 50 mld zł , rozdanie takich kwot nie za pracę za wzrost efektywności musi spowodowac wzrost cen i inflację, a co z okradaną sferą budżetową jej pracownikami, czy naprawdę portier powinien zarabiać więcej niż pielęgniarka, czy lekarz stażysta, lub ratownik medyczny, albo woźny w szkole więcej niż nauczyciel

  • Bo tylko ten paluch może przekonać motłoch, który nie odróżnia milionów od miliardów od zaprzestania głosowania na bolszewików z PiS.

 2. Owsiak to się mało co nie zapluł na Facebooku, łykając tą tanią zagrywkę polityczną KO. Co nie zmienia faktu, że postawa Lichockiej była niestosowna. To tylko potwierdza zasadę, że baby nie nadają się do polityki, bo działają zbyt emocjonalnie.

  • Gdybyś przez ostatnie 20+ lat wyrywał sobie flaki by pomóc innym ludziom, a grupa frajerów lekką ręką oddała nie swoje 2 mld na swoją propagandę też by Cię krew zalewała.

    • Piszesz o podpisanej w 2006 roku przez rząd PiS umowie na import gazu (2x drożej niż do zachodniej Europy) czy o sprowadzaniu w tej chwili kradzionego w Donbasie węgla przez PiSich oligarchów ?

     • Nie przypominam sobie, żeby w rządzie PiS-LPR-Samoobrona w 2006 mieli wicepremiera Pawlaka. ;)

    • Pierwszy raz spotkałem się z tym,że ktoś w końcu prawdę powiedział. Dodam jeszcze jeden szczegół. Tusk to niósł przez Bug do Moskwy na własnych plecach.

  • No tak bo przecież Owsiak wróg nr 1 Wolaków jest solom w oku. Ratowanie dzieci jest niezwykle niewygodne dla części społeczeństwa nie pozwala biadolić „Bozia tak chciała”

   • Jakby Owsiak naprawdę był wrogiem nr 1 to by już dawno zwinął żagle. Niewygodne dla Owsiaka jest pytanie się o finanse swojej fundacji. Swoim szantażem emocjonalnym zraził sporą grupę ludzi do jego idei, ale pomimo tego z roku na rok na koncie coraz więcej. A to chyba świadczy o wzroście zamożności społeczeństwa.

    • Ale właśnie finanse fundacji Owsiaka są od lat publicznie dostępne. Afera jest właściwie o jakieś nieskonkretyzowane pomówienia.

    • Tak bardzo niewygodne, że na stronie fundacji przeczytasz rozliczenia co do grosza ze wszystkich finałów Orkiestry bambaryło

    • Akurat WOSp co roku publikuje dokładne sprawozdania finansowe mozesz je nawet sam przejrzeć w przeciwieństwie do takiego PCK Caritasu ktorego co ciekawe kilku dyrektorów siedzi za machlojki a z PCK politycy wyprowadzali miliony. Prawice boli ze Owsiak tak jawnie prowadzi finanse i nie maja gdzie sie przyczepić ani w jakikolwiek sposob wyciągnąć kase politycy prawicy nie mogą.

     • Prawica ma gdzieś finanse Owsiaka, wywalili z TVP i tyle, a on teraz lata na Nowogrodzką i domaga się cholera wie czego, gość odjechał totalnie.

     • Ale co cię baranie interesują pieniądze ludzi którzy dobrowolnie wpłacają? Ja daję i mam gdzieś ile z tego weźmie dla siebie czy organizacji. To ja mu dałem swoje pieniądze szmaciarzu. Ale widzę ten sprzęt w szpitalach. Takich jak ty to powinno się rejestrować i w razie czego (nawet jak byś zdychał) nie podpinać cię do tej aparatury. PISda to będziesz leżał na korytarzu i żarł z kosza. Albo do klechy polecisz na wyleczenie modłami. Kościół się rozlicza ze zbiórek ciemnoty? A dodatkowo dostają kasę z moich podatków – czego sobie nie życzę. I co zakłamany gamoniu?

 3. Jak pisze reżimowa TVP. Info Amerykanie chcą zainwestować 3 miliardy w projekt energetyczny państw międzymorza w którym Polska odgrywa kluczowe znaczenie ale jasne afera palcowa jest najważniejsza.
  Opozycja wraz z mediami zastanawiają się jak przekuć palec w prezydencki wynik wyborczy. A lemingi łykają to jak pelikany.

   • Masz nieaktualne info. Dopiero co byłem na spotkaniu, gdzie Suski przekonywał, że najlepszy jest gaz i że Kaczyński mówił tak od zawsze ;)

 4. Proponuję żeby senat teraz wszystkie rzeczy tak zestawiał – kiedy będzie procedowane na jaki cel mają iść jakieś pieniądze, to senat powinien zawsze zwracać alternatywne ich wykorzystanie na jakiś cel pod publiczkę – tu na onkologię, tu na biedne dzieci, tu na ginące zwierzęta itd.
  Naprawdę, świetna demagogia. Problem jest jednak taki, że gdyby oni rządzili, to te pieniądze nie byłyby przeznaczane na te cele, o które teraz walczą.

  • Ciebie chyba kompletnie pop…
   To ze to była zagrywka polityczna wie każdy, ale nie da się ukryć ze od czasów „dobrej zmiany” szpitale coraz bardziej toną w długach, no ale przecież lepiej wydać kasę na propagandę w TV i drzewiaste filmidła o Zenku niż na służbę zdrowia. ciekawe czy zacząłbyś inaczej gadać gdyby ktoś z twoich bliskich wylądował w bankrutującym szpitalu na oddziale onkologii.

  • Zgadzam. To JEST demagogia.
   Ale to hołoty popierającej PiS tylko demagogia jest drogą dotarcia. Oni nie odróżniają procentów od promili, milionów od miliardów i nie wiedzą, że pieniądze na 500+ najpierw trzeba komuś zabrać.
   Dotarciem do tej grupy jest tylko i wyłącznie demagogia.

   • A ja problem dostrzegam bardziej w tym, że są traktowani przez zwolenników innych opcji politycznych jako ktoś drugiej albo dalszej kategorii. Tak jak np. Ty ich nazywasz hołotą.

    • Problemem jest mówienie tym ludziom jaką to są siłą sprawczą społeczeństwa i jaką solą narodu zamiast nazywania rzeczy po imieniu.
     Do 2000 roku ambicja i praca pozwalała przestawać być obywatelami kategorii B czy C. Po 2000 roku populizm Leppera pozwolił części z ww. ludzi znaleźć rozwiązanie swoich problemów gdzie indziej.
     Po 2015/2016 roku PiS powiedział im, że to oni są najlepsi i niech elity czy inne wykształciuchy uczą się od nich postawy życiowej.

     • Problemem jest to, że PiS ma poparcie, które pozwala mu rządzić. I to z tego poparcia potrzebujesz odciągnąć ludzi. Kiedy na początku nazwiesz ich debilami, to cokolwiek dalej nie powiesz, oni się okopią na swojej pozycji. To tak jakbym Ciebie na początku nazwał idiotą i próbowałabym dalej przeciągnąć na swoją stronę. Posłuchasz?

   • Ta hołota nie da się nabrać na tanie numery. A takie myślenie jak wasze, czyli pogarda dla zwykłych ludzi, sprawi, że KO przerżnie wybory po raz kolejny.

 5. Nie tyle oburza co został sprytnie przykryty inna sprawą. Mnie to przypominam pewien żart ze słusznie minionej epoki. Kiedy na zjeździe KW PZPR I sekretarz wchodzi na mównice i mówi.
  – Musimy po pierwsze naszych wszystkich wrogów chwycić za łeb, aresztować, wywieźć do lasu i tam rozstrzelać i zakopać zwłoki.
  – A po drugie musimy drzwi naszego KW pomalować na rózowo.
  A wszyscy gromko:
  – Ale dlaczego drzwi pomalować na różowo?
  A I sekretarz na to:
  – Wiedziałem ,ze co do pierwszego punktu nie będzie zastrzeżeń.
  I tyle kwoli komentarza.

 6. opozycja, od 4 lat, manifestuje, krzyczy na lulicy, pokazuje i maluje wszelkie możliwe obraźliwe gesty, sami okupowali kilka lat temu mównicę…

  a jak tylko jedna posłanka pisu pokaże faka, to wszystkim odpierdala…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *