Wiadomo już, kto otrzyma rekompensatę za wzrost cen prądu. Na pomoc może liczyć tylko część obywateli

Codzienne Finanse Dołącz do dyskusji (78)
Wiadomo już, kto otrzyma rekompensatę za wzrost cen prądu. Na pomoc może liczyć tylko część obywateli

Polacy muszą szykować się na to, że już na początku 2022 r. wzrosną nie tylko ceny niektórych artykułów spożywczych, ale również ceny gazu, prądu, benzyny, a dodatkowo – wyższe będą również raty kredytów. Jeśli chodzi o ceny energii, rząd szykuje specjalne dopłaty. Kto otrzyma rekompensaty za wzrost cen prądu? Jak się okazuje, jest już projekt. 

Kto otrzyma rekompensaty za wzrost cen prądu? Na dopłaty mogą liczyć najbiedniejsi

Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził nowe taryfy dla spółek wytwarzających i dostarczających prąd. W związku z tym, od 2022 r., można spodziewać się znaczących podwyżek. Zdaniem ekspertów rachunki za energię mogą wzrosnąć nawet o ok. 20 proc. Dodatkowo warto pamiętać, że zmianie ulega również wysokość opłaty za utrzymanie bezpieczeństwa energetycznego, czyli tzw. opłaty modowej. To z kolei może oznaczać, że za prąd wydamy rocznie nawet o kolejne 300 zł więcej. W połączeniu z nieuniknionymi podwyżkami cen gazu, wyższą akcyzą, wyższymi ratami kredytów (prawdopodobnie RPP zdecyduje się wkrótce na kolejną podwyżkę stóp procentowych) i szalejącą inflacją oznacza to, że od nowego roku Polacy będą płacić znacznie więcej niemal za wszystko.

Częściowo dobrą wiadomością jest, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad ustawą, która ma ochronić najbiedniejszych obywateli przed skutkami wzrostu cen energii. Jak zapowiedziano, projekt ma ujrzeć światło dzienne w najbliższych dniach. Okazuje się jednak, że portal Biznes Alert już dotarł do projektu – dzięki czemu wiadomo, kto może liczyć na rekompensaty za wzrost cen prądu. Z informacji podanej przez portal wynika, że na dopłaty będą mogli liczyć:

  • emeryci pobierający świadczenie niższe niż minimalna emerytura,
  • renciści i emeryci pobierający świadczenie równe najniższej emeryturze,
  • osoby z najniższymi dochodami, zgodnie z rekomendacjami Banku Światowego,
  • wszyscy pobierający zasiłek stały, okresowy, a także dodatek mieszkaniowy,
  • posiadacze Karty Dużej Rodziny mieszczący się w pierwszym progu podatkowym i wychowujący trójkę dzieci.

Taki dobór grup, które będą mogły liczyć na rekompensaty za wzrost cen prądu, nie powinien raczej nikogo dziwić. Niestety – mocno ograniczone rekompensaty nie pomogą w rozwiązaniu innych problemów.

Wzrost cen energii wymusi na przedsiębiorcach podniesienie cen

Wzrost cen prądu i gazu przekłada się również na wzrost cen w przemyśle. Jak zauważa Konfederacja Lewiatan, w sierpniu ceny były wyższe o 9,5 proc. Podobne wzrosty odnotowano również w budowlance. Tym samym Konfederacja Lewiatan ocenia również, że niemal pewne są także dalsze podwyżki cen dla konsumentów. Wszystko wskazuje zatem na to, że 2022 r. może być przede wszystkim rokiem rekordowych podwyżek cen – i to niemal wszystkiego.