Rząd proponuje, by emerytury i renty wzrosły w przyszłym roku o 4 procent

Dobre wiadomości Państwo Praca dołącz do dyskusji (15) 08.06.2021
Rząd proponuje, by emerytury i renty wzrosły w przyszłym roku o 4 procent

Jolanta Szymczyk-Przewoźna

Gdyby waloryzacja w wysokości 4 procent została przyjęta, minimalna emerytura wzrosłaby o 50 zł brutto i wyniosłaby 1300 zł brutto. Tyle samo wyniosłaby wypłacona w przyszłym roku tzw. 13 emerytura. Wysokość wskaźnika waloryzacji jest ważna dla 9 mln emerytów i rencistów. To dla nich informacja o wysokości podwyżki.

Wzrosną emerytury, będzie też „trzynastka”

Emerytury i renty są waloryzowane co roku. Ustalając wskaźnik rząd bierze pod uwagę wysokość inflacji i wzrost wynagrodzeń. Robi to w porozumieniu z Radą Dialogu Społecznego, złożoną z pracodawców i związkowców. To właśnie RDS otrzymał propozycję, aby w przyszłym roku waloryzacja wyniosła 4 procent.

Poza wskaźnikiem waloryzacji na wysokość przyszłorocznych rent i emerytur będzie miało wpływ, zapowiedziane przez rząd zaniechanie pobierania podatku dochodowego od emerytur i reny do 2500 zł. Skalę podwyżek pomniejszy obciążenie świadczenia 9 procentową składką zdrowotną. Zobaczmy, jak wygląda to na przykładzie najniższej emerytury. Ta powinna wzrosnąć w marcu przyszłego roku z 1068 zł netto do 1183 zł na rękę. Tyle też wyniosłaby wypłacana w kwietniu trzynasta emerytura.

Inaczej wygląda to przy emeryturach wyższych niż 2500 zł brutto. Tutaj świadczenie obniży składka zdrowotna i podatek dochodowy. Trzynasta emerytura dla lepiej uposażonych emerytów nie przekroczyłaby 1000 zł netto.

Nie jest jeszcze pewne czy proponowany przez rząd wskaźnik 4 procentowej waloryzacji, utrzyma się. Jak podaje money.pl przeciwne temu są związki zawodowe. Według nich, biorąc pod uwagę wskaźnik inflacji, waloryzacja powinna być 5 procentowa.

Czternastka tylko raz

Emeryci nie dostaną w przyszłym roku tzw, czternastki. To świadczenie jest jednorazowe i zostanie wypłacone w listopadzie. Większość emerytów dostanie z tego tytułu 1022 zł do ręki. Pozostali mogą się spodziewać niższych kwot, a ci z najwyższymi emeryturami (powyżej 3437 netto) nie dostaną nic.

Termin waloryzacji i wypłaty trzynastej emerytury powinni wziąć pod uwagę, Ci, którzy planują w przyszłym roku przejście „na utrzymanie” ZUS-u. Korzystniej będzie zaplanować to tak, by załapać się na waloryzację i trzynastkę. Dziś większość osób przechodzi na emeryturę, gdy tylko nabierze uprawnień, nie patrząc kiedy jest to bardziej, a kiedy mniej korzystne.