Pracownik może starać się nawet o trzy miesiące urlopu w pracy. Musi jednak pamiętać o kilku kwestiach

Praca Dołącz do dyskusji (32)
Pracownik może starać się nawet o trzy miesiące urlopu w pracy. Musi jednak pamiętać o kilku kwestiach

Urlop w pracy kojarzy nam się głównie z urlopem wypoczynkowym – którego długość jest zależna od stażu pracy, ale który maksymalnie wynosi 26 dni. Wbrew pozorom możemy wziąć także trzy miesiące urlopu w pracy – a nawet i więcej. Należy jednak mieć świadomość, z czym to się wiąże.

Trzy miesiące urlopu w pracy jest możliwe. Tyle, że będzie to urlop bezpłatny

Kodeks pracy reguluje różne rodzaje urlopów pracowniczych. Najczęściej wykorzystywany jest oczywiście urlop wypoczynkowy, ale przepisy uwzględniają też m.in. urlop na żądanie, urlop okolicznościowy czy urlop macierzyński.

Znacznie mniej uwagi poświęca się jednak urlopowi bezpłatnemu – który, w przeciwieństwie do wcześniej wymienionych rodzajów urlopu, może trwać znacznie dłużej. W zasadzie przepisy nie regulują, jaka jest maksymalna długość urlopu bezpłatnego. Teoretycznie może dojść do paradoksalnych sytuacji, w których pracownik przebywa na urlopie bezpłatnym już od kilku lat.

Jaki jest haczyk? Po pierwsze – za okres urlopu bezpłatnego, jak wskazuje sama nazwa, pracownik nie pobiera żadnego wynagrodzenia. Dodatkowo pracownik, który chce skorzystać z urlopu bezpłatnego musi pamiętać, że okres urlopu nie wlicza się do okresu pracy, od którego zależą świadczenia pracownicze. To oznacza z kolei, że:

  • okres urlopu bezpłatnego nie jest wliczany do stażu pracy i nie wlicza się do emerytury,
  • po 30 dniach urlopu bezpłatnego pracownik traci prawo do korzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej,
  • pracownik traci też możliwość otrzymywania takich świadczeń jak wynagrodzenie chorobowe, zasiłek chorobowy czy świadczenie rehabilitacyjne.

Dodatkowo warto też pamiętać, że jeśli pracownik w trakcie urlopu bezpłatnego otrzyma zwolnienie lekarskie, to nie przerywa ono biegu tego urlopu. Pracownik musi też zdawać sobie sprawę, że jeśli pracodawca zgodzi się na co najmniej trzy miesiące urlopu w pracy, to pracodawca ma prawo odwołać pracownika z tego urlopu z ważnych przyczyn.

Pracodawca może nie udzielić urlopu bezpłatnego, chociaż powinien mieć ku temu obiektywny powód

Urlop bezpłatny jest udzielany na pisemny wniosek pracownika. Warto jednak mieć na uwadze, że pracodawca wcale nie musi się na taki urlop zgodzić. Powinien jednak mieć obiektywny powód takiej odmowy. Może nim być np. niewystarczająca liczba osób w zespole po przejściu jednego z pracowników na urlop bezpłatny. W praktyce zatem to od woli pracodawcy zależy, czy pracownik otrzyma urlop.

Co ciekawe, Kodeks pracy dopuszcza też możliwość, by pracodawca – za zgodą pracownika – udzielił urlopu bezpłatnego w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy przez okres ustalony w zawartym w tej sprawie porozumieniu między pracodawcami. W tym przypadku jednak okres urlopu bezpłatnego wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.