Wiecie, ile interpretacji wydał Urząd Skarbowy na korzyść podatnika? ZERO

Podatki Dołącz do dyskusji (125)
Wiecie, ile interpretacji wydał Urząd Skarbowy na korzyść podatnika? ZERO

Czy wiecie, ile interpretacji na korzyść podatnika wydał od początku roku Urząd Skarbowy?

Podatnicy nie mają lekkiego życia z Urzędem Skarbowym. Nie dość, że przepisy są zawikłane, to bywa, że interpretacje izb skarbowych, popularnie określane jednak interpretacjami urzędów skarbowych nie zawsze są takie same w podobnych przypadkach. Ciekawi Was w ilu przypadkach US wydał interpretację na korzyść podatnika?

Zero interpretacji urzędów skarbowych na korzyść podatnika

Od 1 stycznia 2016 roku obowiązuje klauzula, według której urzędy skarbowe mają orzekać na korzyść podatnika wszelkie sprawy, które budzą wątpliwości. Jak donosi organizacja audytorsko-doradcza Grant Thornton, na ponad 17 500 interpretacji, które wydał US, jedynie w 3 (TRZECH!) urzędnicy wspomnieli o klauzuli „in dubio pro tributario”, w której chodzi o rozstrzyganie wątpliwych spraw na korzyść podatnika.

Jak się jednak okazało, skarbówka nie miała żadnych wątpliwości i orzekła na niekorzyść podatnika. Aby jednak móc dochodzić swoich racji, pozostaje podatnikom droga sądowa. Czas potrzebny na przejście całej drogi w urzędach, sądach, etc. wynosi średnio… cztery i pół roku! Przytoczono też przykład firmy TFL, która nie dała za wygraną i walczyła aż 20 lat, aby oczyścić się z zarzutów skarbówki.

Czy faktycznie pracujący w Urzędach Skarbowych tak doskonale interpretują przepisy, aby za każdym razem, nawet w niezwykle zawikłanych sprawach nie mieć najmniejszych wątpliwości co do oceny danego przypadku? Może takie są wytyczne, że pracownicy US są nieomylni i nie może być innej opcji? Czy szumnie zapowiadana klauzula jest przepisem martwym?

Jeśli masz problemy związane z urzędami skarbowymi, rozliczeniami między firmami, interpretacją przepisów, a także z wszelkimi innymi sprawami, w których chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika, możesz skontaktować się z redakcją Bezprawnik.pl. Współpracuje z nią zespół osób specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.