Czy wiecie, ile interpretacji na korzyść podatnika wydał od początku roku Urząd Skarbowy?

Podatnicy nie mają lekkiego życia z Urzędem Skarbowym. Nie dość, że przepisy są zawikłane, to bywa, że interpretacje izb skarbowych, popularnie określane jednak interpretacjami urzędów skarbowych nie zawsze są takie same w podobnych przypadkach. Ciekawi Was w ilu przypadkach US wydał interpretację na korzyść podatnika?

Zero interpretacji urzędów skarbowych na korzyść podatnika

Od 1 stycznia 2016 roku obowiązuje klauzula, według której urzędy skarbowe mają orzekać na korzyść podatnika wszelkie sprawy, które budzą wątpliwości. Jak donosi organizacja audytorsko-doradcza Grant Thornton, na ponad 17 500 interpretacji, które wydał US, jedynie w 3 (TRZECH!) urzędnicy wspomnieli o klauzuli „in dubio pro tributario”, w której chodzi o rozstrzyganie wątpliwych spraw na korzyść podatnika.

Jak się jednak okazało, skarbówka nie miała żadnych wątpliwości i orzekła na niekorzyść podatnika. Aby jednak móc dochodzić swoich racji, pozostaje podatnikom droga sądowa. Czas potrzebny na przejście całej drogi w urzędach, sądach, etc. wynosi średnio… cztery i pół roku! Przytoczono też przykład firmy TFL, która nie dała za wygraną i walczyła aż 20 lat, aby oczyścić się z zarzutów skarbówki.

Czy faktycznie pracujący w Urzędach Skarbowych tak doskonale interpretują przepisy, aby za każdym razem, nawet w niezwykle zawikłanych sprawach nie mieć najmniejszych wątpliwości co do oceny danego przypadku? Może takie są wytyczne, że pracownicy US są nieomylni i nie może być innej opcji? Czy szumnie zapowiadana klauzula jest przepisem martwym?

Potrzebujesz pomocy? Zadaj pytanie...

Pomoc prawna w najtrudniejszej sytuacji już od 49 złotych!

Jeśli masz problemy związane z urzędami skarbowymi, rozliczeniami między firmami, interpretacją przepisów, a także z wszelkimi innymi sprawami, w których chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika, możesz skontaktować się z redakcją Bezprawnik.pl. Współpracuje z nią zespół osób specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.