Abonament RTV wyegzekwuje Urząd Skarbowy – Poczta ściga 27 000 osób

Gorące tematy Państwo Dołącz do dyskusji (81)
Abonament RTV wyegzekwuje Urząd Skarbowy – Poczta ściga 27 000 osób

Poczta Polska złożyła 27 000 tytułów wykonawczych do Urzędu Skarbowego w sprawie wyegzekwowania opłat za abonament RTV.

O obowiązku płacenia składek na abonament RTV pisaliśmy już wielokrotnie. O tym, że ma go zastąpić obowiązkowa opłata audiowizualna też, podobnie jak o wezwaniach do zapłaty zaległego abonamentu RTV za ostatnie 5 lat, które otrzymało wielu ludzi. Okazuje się, że Poczta Polska złożyła 27 000 tytułów wykonawczych do Urzędu Skarbowego w sprawie wyegzekwowania opłat za abonament RTV.

Abonament RTV wyegzekwuje Urząd Skarbowy

Opłata audiowizualna, która ma zastąpić niepłacony przez bardzo wielką rzeszę posiadaczy odbiorniki radiowe i telewizyjne, ma być pobierana przy rachunkach za prąd. Jednym słowem obejmie posiadaczy lokali wyposażonego w licznik zużycia energii elektrycznej. Terminy jej wprowadzenia zmieniały się, a obecnie jest to 1 stycznia 2017 roku.

Do tej pory wszyscy posiadacze odbiorników radiowych i telewizyjnych powinni opłacać abonament RTV. Wiele osób jednak tego nie robi, bo nie widzi takiej potrzeby – nie ogląda telewizji publicznej, albo używa telewizora tylko do grania lub korzystania z odtwarzaczy multimedialnych. Są i tacy, którzy twierdzą, że opłacając kablówkę albo cyfrową platformę nie muszą wnosić dodatkowej opłaty.

Czytaj też: Poczta Polska przysłała upomnienie ws. abonamentu RTV? Być może zrobiła to bezprawnie…

Niestety, jest to błędne myślenie, które może skończyć się karą i to dość konkretną. Urzędy Pocztowe, które są zobowiązane do kontrolowania obowiązku rejestracji odbiorników radiowych i telewizyjnych, a także do pobierania opłat za korzystanie z nich wystosowały do Urzędów Skarbowych 27 000 wniosków – tytułów egzekucyjnych związanych z niepłaceniem abonamentu RTV.

Wszystko dzięki odpowiednio przeszkolonym pracownikom Poczty Polskiej, którzy wyrywkowo dokonują kontroli posiadanie odbiorników radiowych i telewizyjnych. Część kontroli dokonywanych jest także dzięki życzliwym sąsiadom, którym na sercu leży dobro finansów mediów narodowych. Kara może wynieść 30-krotność opłaty abonamentowej plus odsetki – opłata za radio i telewizor wynosi obecnie 22,70 zł:

Art. 5.  ust. 3 ustawy o opłatach abonamentowych:

W przypadku stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego pobiera się opłatę w wysokości stanowiącej trzydziestokrotność miesięcznej opłaty abonamentowej obowiązującej w dniu stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika.

Urzędy Skarbowe na wniosek składany przez Pocztę Polską dokonują ściągnięcia należności z tytułu zaległej opłaty abonamentu RTV w trybie egzekucji administracyjnej. Wspomniane 27 000 wniosków wpłynęło do US od początku roku. Więcej statystyk, między innymi dla każdego województwa z osobna podaje portal Bankier.pl.

Jeśli masz problemy związane z dostawcami usług radiowo-telewizyjnych, operatorami telewizji kablowych i cyfrowych, internetu, a także we wszelkich innych sprawach, w których chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika, możesz skontaktować się z redakcją Bezprawnik.pl. Współpracuje z nią zespół osób specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.