Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania już działa

Gorące tematy Podatki Dołącz do dyskusji (150)
Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania już działa

Ministerstwo Finansów zapewnia, że klauzula przeciw unikaniu opodatkowania nie uderzy w uczciwe firmy.

Podatki, jak już niegdyś pisałem, nie są czymś, co podoba się zarówno właścicielom firm, jak i zwykłym obywatelom. Każdy, kto może skrupulatnie szuka furtek i możliwości zapłacenia daniny w jak najniższym wymiarze. W ubiegły piątek weszła w życie klauzula przeciw unikaniu opodatkowania, a której obawiają się biznesmeni.

Pisaliśmy już o planach stworzenia superpodatku łączącego w sobie daniny na ZUS, PIT i NFZ. Niedawno pisałem też o planach wprowadzenia podatku od samochodów mających więcej niż 10 lat. Co ciekawe, pomysłem na rozruszanie gospodarki ma być program nazwany roboczo „Firma 500+”. Chodzi w nim o obniżenie podatku ZUS dla małych przedsiębiorstw. A dodatkowo ma jeszcze dla nich obniżyć CIT.

Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania

Robi się małe zamieszanie, z którego może wynikać to, że w pewnych sytuacjach trzeba będzie zapłacić więcej, a w innych zaoszczędzić. Czy da się wyjść choćby na zero? Przy odpowiednio dobrych księgowych pewnie tak, szczególnie jeśli będą oni w stanie ogarnąć sprawnie wszelkie nowości zaplanowane przez Ministerstwo Finansów.

Niestety i na nich fiskus szykuje bacik. Jest nim klauzula przeciw unikaniu opodatkowania, która weszła w życie w ubiegły piątek. Jest to nowelizacja, która ma za zadanie uniemożliwić unikania podatków przez dokonywanie przez firmy dość dziwnych posunięć, które nie mają uzasadnienia gospodarczego.

Minister Finansów uprzedza, że klauzula ta dotyczyć ma większych podmiotów gospodarczych, które w roku uzyskają korzyść podatkową w wysokości ponad 100 000 zł. Co więcej, ma on wydawać opinie, dzięki którym będzie wiadomo, które działania nie będą budziły wątpliwości fiskusa i bez problemu będzie można je stosować. Wszelkie sporne kwestie będą rozstrzygane nie przez naczelników Urzędów Skarbowych, tylko zajmie się tym Rada do Spraw Unikania Opodatkowania, do której powołani zostaną przedstawiciele różnych dziedzin i instytucji.

Czy to będą kolejne restrykcje, których obawiać się mogą prężnie działające przedsiębiorstwa? Okaże się to zapewne w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

Jeśli masz problemy związane z oskarżeniami o wyłudzenia podatkowe, z interpretacją przepisów i opiniami wydanymi przez instytucje finansowe, a także we wszelkich innych sprawach, w których chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika, możesz skontaktować się z redakcją Bezprawnik.pl. Współpracuje z nią zespół osób specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.