Wzór oświadczenia o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Komu przysługuje świadczenie z powodu zamknięcia szkół i w jaki sposób je uzyskać?

Praca Rodzina Zdrowie Dołącz do dyskusji (228)
Wzór oświadczenia o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Komu przysługuje świadczenie z powodu zamknięcia szkół i w jaki sposób je uzyskać?

W związku z decyzją o tymczasowym zamknięciu placówek oświatowych, rodzice dzieci poniżej 8. wieku życia będą mogli starać się o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Należy jednak pamiętać, że aby otrzymać zasiłek, trzeba łącznie spełnić kilka warunków. Dodatkowo warto wiedzieć, w jaki sposób uzyskać zasiłek opiekuńczy – czyli gdzie złożyć odpowiednie zaświadczenie. 

Komu przysługuje i w jaki sposób uzyskać zasiłek opiekuńczy?

Ze względu na rozprzestrzenianie się koronawirusa rządzący podjęli dziś decyzję o oficjalnym zamknięciu szkół, zawieszeniu zajęć na uczelni, a także zamknięciu dla odwiedzających kin, teatrów, muzeów i innych instytucji kultury.

W związku z zamknięciem placówek oświatowych wielu rodziców zastanawia się, w jaki sposób uzyskać zasiłek opiekuńczy i czy w ogóle im przysługuje. Te wątpliwości rozwiewa na swojej stronie Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

W jakiej sytuacji i komu przysługuje zasiłek?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy, na mocy wprowadzonej niedawno specustawy, przysługuje rodzicom dzieci w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobków, przedszkoli czy szkół. Zasiłek przysługuje rodzicom (lub opiekunom prawnym) opiekującym się dzieckiem poniżej 8. roku życia. Należy też pamiętać, że zasiłek mogą otrzymać ci rodzice/opiekunowie, którzy są objęci ubezpieczeniem chorobowym.

W jaki sposób uzyskać zasiłek opiekuńczy?

Procedura jest prosta – wystarczy złożyć odpowiednie oświadczenie do swojego pracodawcy/zleceniodawcy. To na nich spoczywa ciężar dalszego przekazania oświadczenia do Zakładu.

Osoby prowadzące jednoosobową działalność składają oświadczenie bezpośrednio do ZUS.

Wzór oświadczenia można pobrać pod tym adresem.

Jeśli chodzi o okres osobistej opieki nad dzieckiem, który należy podać w oświadczeniu, można podać go na dwa sposoby. Pierwszy – uwzględni wszystkie dni, w których rodzic sprawował opiekę nad dzieckiem. Drugi – raczej korzystniejszy – zakłada podanie wyłącznie tych dni poświęconych na opiekę, które normalnie rodzic/opiekun spędziłby w pracy.

Należy też pamiętać, że bez złożenia wspomnianego oświadczenia nie jest możliwa wypłata zasiłku opiekuńczego.

Uwaga: o zasiłek może wystąpić tylko jeden z rodziców/opiekunów. Mogą oni natomiast podzielić się między sobą opieką nad dzieckiem – oczywiście w ramach limitu 14 dni (jest to limit łączny, niezależny od liczby dzieci).

Kto pokryje koszt dodatkowego zasiłku?

Na szczęście dla przedsiębiorców zasiłek (zarówno „zwykły” zasiłek opiekuńczy jak i dodatkowy, wprowadzony na mocy specustawy) przysługują z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. To oznacza, że nawet jeśli pracodawca jest zobowiązany do wypłacania zasiłku, to potem rozlicza ten wydatek z ZUS i sam nic nie traci.