Samozatrudnieni zyskają nowe przywileje. I nie tylko oni

Firma Praca Dołącz do dyskusji
Samozatrudnieni zyskają nowe przywileje. I nie tylko oni

Coraz bliżej nowych przepisów dotyczących wyliczania stażu pracy. Jeśli wejdą w życie, samozatrudnieni (i wszyscy przedsiębiorcy), a także osoby, które do tej pory pracowały wyłącznie na podstawie umów zleceń – zyskają dodatkowe przywileje. Przydadzą im się zwłaszcza w sytuacji, gdy będą chciały podjąć pracę na etat, ale nie tylko.

Samozatrudnieni zyskają nowe przywileje. I nie tylko oni

Wszystko wskazuje na to, że już wkrótce gotowe mogą być przepisy, na podstawie których do stażu pracy wliczane będą również okresy prowadzenia działalności gospodarczej czy pracy na podstawie umowy zlecenia. Jak komentowała kilka dni temu minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w programie Fakty po faktach,

Walczymy z patologiami na rynku pracy, z ich konsekwencjami. W ubiegłym tygodniu podpisałam projekt ustawy do dalszych prac rządowych, która zaliczy okresy pracy na umowach cywilnoprawnych na umowę zlecenie, na własnej działalności, do stażu pracy.

Tym samym można się spodziewać, że nowe przepisy – oczywiście po przejściu całej ścieżki legislacyjnej – wejdą ostatecznie w życie. Najprawdopodobniej zmiany zaczną obowiązywać już od 1 stycznia 2025 r.

Co istotne, do stażu pracy ma się wliczać nie tylko okres prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też bycia wspólnikiem spółki cywilnej. Oprócz tego do stażu pracy wliczać się będzie też czas wykonywania obowiązków zawodowych na podstawie umowy zlecenia oraz czas pracy osób na umowie agencyjnej i świadczących usługi. To z kolei oznacza, że jedynymi „poszkodowanymi” byłyby osoby wykonujące pracę na podstawie umowy o dzieło. Z drugiej strony trudno byłoby jednak każdą taką umowę wliczać do stażu pracy.

Co w praktyce zyskają przedsiębiorcy i osoby z umowami zlecenie?

Dlaczego jednak wliczanie okresów wykonywania działalności, pracy na podstawie umowy zlecenia czy umowy agencyjnej do stażu pracy jest tak istotne? Powód jest prosty – to dodatkowe przywileje, zarówno jeśli chodzi o potencjalną pracę etatową, jak i o emeryturę. Jeśli przedsiębiorca lub osoba na umowie zlecenie/umowie agencyjnej zdecyduje się na pójście do pracy etatowej, łatwiej będzie jej o dłuższy urlop wypoczynkowy – 26 dni przysługuje osobie, której staż pracy wynosi ponad 10 lat. Oprócz tego warto też pamiętać o powiązaniu stażu pracy z minimalną emeryturą czy o kryteriach przyznania nagród jubileuszowych. Nie można również zapominać o tym, że na niektóre stanowiska w instytucjach państwowych również potrzebny jest odpowiedni staż pracy – i z tego względu wiele osób, mimo bogatego doświadczenia zawodowego, nie mogło aplikować do takiej pracy.