Wystawiasz fakturę dzisiaj, a jutro masz należność na koncie. To nie sen, tak działa faktoring

Finanse Firma Lokowanie produktu Dołącz do dyskusji (214)
Wystawiasz fakturę dzisiaj, a jutro masz należność na koncie. To nie sen, tak działa faktoring

Wyobraź sobie świat, w którym wszystko działa bez zarzutu, a przedsiębiorca może skupić się na prowadzeniu firmy. Płatności są płynne i natychmiastowe, biurokracja maksymalnie uproszczona, a wszyscy kontrahenci są pomocni i życzliwi. Niestety, prawdziwy świat tak nie wygląda i raczej szybko się to nie zmieni. No może poza natychmiastowymi płatnościami – tutaj pomoże Ci faktoring. 

Każdy kto prowadził firmę wie, że jest to zajęcie… specyficzne. Czasami wszystko idzie zgodnie z planem, a czasami trzeba się nagimnastykować, żeby na koniec miesiąca wszystko wyglądało mniej więcej dobrze. Czasami bywa też tak, że być albo nie być naszego stanu konta zależy od jednej faktury i jednego kontrahenta.

Pieniądze są zamrożone, a my czekamy na promyk nadziei, jeden telefon, podczas którego usłyszymy, że wszystko już opłacone, a pieniądze przelane. Wraz z nami czekają podwykonawcy, pracownicy, rachunki, koszty stałe… No właśnie nie, nie czekają. Koszty są tu i teraz, zwłaszcza gdy gospodarka dostała wirusowego kaszlu i walczy o oddech, a wraz z nią walczą przedsiębiorcy.

Zastoje w fakturach, płatnościach i różnego rodzaju opóźnienia to chleb powszedni polskich przedsiębiorstw. Dla niektórych to normalka, dla innych nieprzyjemna niespodzianka. Powiedzieć, że obecnie sytuacja się pogorszyła, to duże niedopowiedzenie. Wszyscy wiedzą, jak wygląda rzeczywistość i skąd wynikają coraz większe opóźnienia… ale to niczego nie zmienia. Zmianą może być jednak faktoring. O co chodzi i jak to działa? Najprościej będzie pokazać na przykładzie:           

Andrzej ma firmę transportową, a za swoje usługi otrzymuje fakturę w wysokości 100.000 zł. Andrzej przesyła fakturę do  faktora – w tym wypadku jest to eFaktor, z którym Andrzej nawiązał stałą współpracę. eFaktor weryfikuje fakturę i od razu wypłaca ustaloną należność, potrąconą o 1-2 procent – to honorarium faktora. Andrzej dostaje pieniądze nawet w ciągu doby od przesłania faktury.

Dalsze losy faktury nie interesują już Andrzeja. To w interesie faktora leży wyegzekwowanie pieniędzy od kontrahenta.

Lekarstwo na zastój finansowy?

W dużym skrócie faktoring to usługa, w której faktor wypłaca Ci należność za fakturę przed jej terminem płatności, w zamian za pewien procent faktury. Oznacza to ni mniej, ni więcej to, że możesz otrzymać pieniądze za swoją pracę lub produkty znacznie szybciej. Mało tego, odchodzi Ci ryzyko związane z opieszałością kontrahenta.

To kiedy otrzymasz pieniądze, zależy jedynie od tego, jak szybko faktor rozpatrzy Twoje zlecenie. W przypadku nowoczesnych fintechów jest to maksymalnie kwestia godzin. Wniosek o finansowanie możesz złożyć online, ryzyko finansowania jest ocenianie przez algorytmy oparte o machine learning, a po pozytywnej decyzji, dostajesz przelew online. Fizycznie nie da się dużo bardziej przyspieszyć tego procesu.

Elastyczny faktoring

Faktoring nie jest nowym rozwiązaniem, wręcz przeciwnie. Przedsiębiorcy wykorzystują go od lat, chociaż największą popularność zyskał w branżach, którym bank pomagają bardzo niechętnie, np. w branży transportowej czy budowlanej. Jest wiele gałęzi gospodarki, które według banków, są po prostu obarczone zbyt dużym ryzykiem, aby udzielić im kredytu.

To u przedsiębiorców z tych branż, faktoring zyskał popularność. W związku z tym, że w obecnej sytuacji coraz mniej firm może liczyć na kredyt, faktoring staje się coraz bardziej popularny. Nie chodzi jednak tylko o ocenę ryzyka. Chodzi o elastyczność.

Najciekawsze w faktoringu jest jednak to, że daje Ci wybór. Możesz nawiązać stałą współpracę i użyć go do zyskania przewagi. W takim przypadku faktor może stać się partnerem dla Twojej firmy. Doradcą, który oprócz środków, wniesie do Twojego biznesu nowe możliwości rozwoju.  Z takiego podejścia znana jest wspomniana już wcześniej firma eFaktor, która ma jedną z najszerszych ofert w branży i finansuje miesięcznie firmy w przedziale 50.000 zł a 5.000.000 zł.

Z drugiej strony możesz skorzystać z faktoringu raz, w sytuacji podbramkowej. Bez abonamentu, bez zobowiązań i stałej współpracy. Szybkie, jednorazowe finansowanie, które pozwoli Ci odzyskać płynność finansową i pokonać bieżące trudności. Tutaj warto wspomnieć o ofercie Finea, czyli o faktoringu online z minimalna ilością formalności i finansowaniem do 100.000 zł miesięcznie.

Sam decydujesz czy interesuje Cię stały związek, który pomoże Ci się rozwinąć, czy przelotna znajomość, która zaspokoi bieżące potrzeby. Jedno jest pewne – faktoring pomaga złapać oddech i utrzymać płynność finansową.

Artykuł powstał we współpracy z eFaktor