85 proc. Polaków robi zakupy w Biedronce

Zakupy dołącz do dyskusji (19) 17.01.2018
85 proc. Polaków robi zakupy w Biedronce

Igor Wesołowski

Polacy kochają robić zakupy w sklepach zagranicznych sieci. Wśród nich swoją hegemonię na rynku utrzymują od lat dyskonty spożywcze. Mimo tego zachowania konsumenckie Polaków stale zmieniają się.  

Przywykliśmy do robienia zakupów w dużych sieciach handlowych. Pomimo trwającej od ładnych paru lat mody na patriotyzm gospodarczy, w przypadku wyboru sklepu ostatecznie kupujemy głównie u zagranicznego przedsiębiorcy. Ten pozwala nam na pozytywne przejście tekstu wytrzymałości naszego portfela, ale zakupy w dużym sklepie to często także wygoda i możliwość wyboru różnorodnych produktów. Preferencje zakupowe Polaków przebadała niedawno firma Market Side, pytająca w jakich sklepach najczęściej można nas spotkać.

Zakupy w Biedronce wybiera 85 proc. Polaków

Aż 85 proc. Polaków ankietowanych zadeklarowało, że robi zakupy w Biedronce. Wyraźnie w tyle, choć też z niezłym wynikiem, znalazł się Lidl, z którego usług korzysta 52 proc. badanych. Na dalszych miejscach znalazł się Kaufland (34 proc.) oraz Auchan (30 proc. badanych). Na listach najpopularniejszych sklepów w Polsce próżno szukać spółek z polskim kapitałem. Dopiero na odległym, 11. miejscu znalazło się Społem, w którym zakupów dokonuje zaledwie 15 proc. Polaków.

Dominacja Biedronki okazuje się być niezagrożona, pomimo wyraźne zmieniających się zachowań kupujących. W 2017 roku dorosły konsument dokonywał zakupów w czterech sieciach handlowych, w porównaniu do średnio dwóch i pół w 2012 roku. Rynek jest coraz bardziej podzielony, mimo tego portugalska sieć rozwija się w Polsce niezmiennie. Ubiegły rok Biedronka zaliczyła z 13 proc. wzrostem sprzedaży netto.  Kiedy wydawać by się mogło, że sklepy popularnej sieci stoją za każdym rogiem, spółce Jeronimo Martins udało się otworzyć w 2017 roku 121 nowych punktów w całym kraju.

Walka o pracownika

Trudno się zatem dziwić, że Biedronka to największy pracodawca w Polsce, zatrudniający blisko 45 tys. osób. Kryzys na rynku pracy wymusza jednak na gigancie systematyczne korekty wynagrodzeń dla swoich pracowników. W tym roku spółka wyjątkowo wcześnie, bo już w styczniu, zdecydowała się na podwyżki, które wahają się od 200 zł do 550 zł brutto, w zależności od lokalizacji sklepu, stażu czy zajmowanego stanowiska. Kwoty, w przypadku magazynierów obsługujących centra logistyczne z 3 letnim doświadczeniem w pracy mają sięgać blisko 4 tysięcy złotych. Sprawdź zarobki w Biedronce 2018.

Biedronka stopniowo zbliża się w swoich wynagrodzeniach do średniej krajowej. Jej poziom przekraczają już niektórzy pracownicy Lidla. Dysponent nocny, pracujący w niemieckiej sieci, może liczyć na wynagrodzenie sięgające nawet 4,8 tys. złotych. Oczywiście, w przypadku wszystkich stawek podawanych przez sieci, trzeba brać poprawkę na jeden, bardzo istotny aspekt. Podane kwoty stanowią maksimum, do spełnienia którego wymagana jest m.in. pełna dyspozycyjność w pracy. Oznacza to w praktyce, że urlop na żądanie czy niespodziewana choroba będzie wiązać się ze znaczną obniżką wynagrodzenia.

19 odpowiedzi na “85 proc. Polaków robi zakupy w Biedronce”

 1. Robimy zakupy tam gdzie mamy blizej/wygodniej lub tam gdzie najtaniej jeśli liczymy każdy grosz. W obu przypadkach biedronka ma przewagę, bo jest ich coraz więcej, ludzie mają do niej blisko i zwykle jest jednak nieco tańsza niż taki Carrefour.
  Też czasem robię, czasem Carrefour, czasem Piotr i Paweł -zależy gdzie jestem.
  Biedronce nie można też nic zarzucić względem jakości produktów. Kiedyś siano się, że w tylko biedni robią tam zakupy. Nie wszystko tam się kupi, jednak co tam kupie, to jest ok.
  Alma miała wszystko, była „prestizowa” i…. już jej nie ma:)

   • to co się dzieje obecnie już jest widoczne, co bardziej bystrzy i rozgarnięci to widzą i mówią o tym, tyle że nie media nie do końca są chętni aby ich zapraszać do siebie aby powiedzieli prawdę, która tez oczywiście nie do końca jest wygodna dla rządzących jak i dla samego społeczeństwa, które lubi być mamione i karmione papką medialną odpowiednio spreparowaną.

  • gamer jesteś przykładem typowego pszenno buraczanego paljaka, wcale mnie nie dziwią twoje wywody na temat podejścia zakupowego polactwa:)) temat jest tak szeroki i taki duży do dyskusji że trudno ująć to w kilku zdaniach. Jedno jest natomiast niezmienne i pewne, polactwo to taki naród któremu nie potrzeba wojen i zwieruch wojennych, oni wykończą się sami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *