Rząd szykuje nam rewolucję w podatkach. W Polsce będzie jak w Estonii

Dobre wiadomości Firma Podatki Dołącz do dyskusji (224)
Rząd szykuje nam rewolucję w podatkach. W Polsce będzie jak w Estonii

Wielkimi krokami nadchodzą zmiany w podatkach od 2021 r. Rząd właśnie przyjął program zmian jakie czekają nas już w następnym roku.

Krajowy Program Reform został właśnie przyjęty przez rząd. Jest to narzędzie służące kształtowaniu polityki gospodarczej na kolejne lata. Rząd postanowił tym razem pomóc przedsiębiorstwom, radykalnie zmieniając obciążenia finansowe ciążące na nich. To kolejny dobry krok po uldze na złe długi, czy zmianach w podatku CIT w 2020 roku. Przyszły rok zapowiada się bardzo dobrze dla mikro i małych przedsiębiorstw. Te, które przetrwają epidemię koronawirusa dzięki zaproponowanym rozwiązaniom będą mogły pełnić istotną funkcję dla gospodarki.  Estoński CIT może pomóc im się rozwinąć.  Cieszy również fakt, że zaczynamy doganiać inne kraje pod względem rozwiązań podatkowych.

Jakie zmiany w podatkach czekają nas w 2021?

Najważniejszą zmianą jest wprowadzenie estońskiego CITu, o którym szeroko pisaliśmy na naszych łamach. Będą mogły z niego skorzystać mikro i małe przedsiębiorstwa. Jego główną zasadą jest to, że dopóki pieniądze są inwestowane, to nie podlegają opodatkowaniu. Zachęca to firmy do zwiększania konkurencyjności oraz ciągłego rozwoju. Dopiero wypłata dywidend spowoduje opodatkowanie.

Jest to bardzo dobre rozwiązanie. Zmniejsza konieczność zewnętrznego zadłużania się przez firmy w celu pozyskania środków na inwestycje. Znacząco upraszcza również procedury podatkowe w zakresie naliczenia i odprowadzenia podatku CIT. Od kilku lat wielu ekspertów podatkowych postulowało wprowadzenie takiego sposobu rozliczania podatku do polskiego systemu podatkowego.

Rząd zapowiedział również inne zmiany w podatkach w 2021 roku

System podatkowy w Polsce jest daleki od ideału, więc każde zmiany cieszą. Kolejne zapowiedziane rozwiązania to rozszerzenie możliwości skorzystania z 9 procentowej stawki CIT. Zostanie znacząco podwyższony próg przychodów uprawniający do skorzystania z niższej stawki – z 1.2 miliona euro do 2 milionów euro. Kolejnym dobrym krokiem jest zwiększenie limitu uprawniającego do ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W tym momencie obowiązuje limit przychodów w wysokości 250 tysięcy euro. W przyszłym roku będzie to milion euro.

Natomiast w 2022 roku planowany limit wyniesie aż 2 miliony euro przychodu. Zachęca to mniejsze firmy do rozwoju. Dodatkowo Krajowy Program Reform zakłada, że każdy podatnik będzie miał własny elektroniczny profil podatkowy. Dzięki niemu będzie mógł załatwiać wszystkie sprawy związane podatkami. Profil musieliby również posiadać komornicy i notariusze, a z czasem każdy podatnik. To znaczący krok w kierunku cyfrowego społeczeństwa. Oznacza to mniej zbędnych wydruków, mniej problemów z dostarczaniem pism.