Zmiany w podatku od zakupu mieszkania są już praktycznie przesądzone. To dobra wiadomość dla części nabywców

Nieruchomości Podatki Dołącz do dyskusji
Zmiany w podatku od zakupu mieszkania są już praktycznie przesądzone. To dobra wiadomość dla części nabywców

Wszystko wskazuje na to, że spora grupa osób ma powody do zadowolenia – zmiany w podatku od zakupu mieszkania wydają się już niemal pewne. Senat nie zgłosił poprawek do proponowanych zmian, co oznacza, że już wkrótce osoby, które będą kupować swoją pierwszą nieruchomość i zdecydują się na rynek wtórny, nie zapłacą podatku PCC. 

Zmiany w podatku od zakupu mieszkania coraz bliżej

Obecnie przy zakupie nieruchomości z rynku wtórnego nabywca musi liczyć się z koniecznością zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) w wysokości 2 proc. wartości transakcji. Tym samym to koszt co najmniej kilku dodatkowych tysięcy złotych (a przy zakupie z rynku wtórnego często trzeba też zapłacić prowizję pośrednikowi, jeśli ten pobiera ją od obu stron transakcji). Dla wielu osób jest to zatem spore obciążenie.

Rząd – być może poniekąd na fali programu Pierwsze Mieszkanie – postanowił to jednak zmienić. W projekcie nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa ustawy o gospodarce nieruchomościami, ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz niektórych innych ustaw zaproponowano zmiany w podatku od zakupu mieszkania. Zgodnie z proponowanym rozwiązaniem osoby, które będą kupować swoją pierwszą nieruchomość, będą zwolnione z podatku od czynności cywilnoprawnych. To zatem kolejny ukłon – obok Bezpiecznego Kredytu – w stronę osób, które jeszcze nie posiadają własnej nieruchomości.

Co istotne, przepisy zostały już przegłosowane przez Sejm, a Senat – przynajmniej jeśli chodzi o zmiany w podatku od zakupu mieszkania – nie zgłosił żadnych poprawek. Teraz ustawa musi trafić z powrotem do Sejmu (ze względu na poprawki zgłoszone w innych kwestiach), jest jednak w zasadzie pewne, że zmiany dotyczące podatku PCC wejdą w życie. Jednocześnie, co warto zaznaczyć, przy nabywaniu kolejnych nieruchomości z rynku wtórnego nadal będzie obowiązywać konieczność zapłaty podatku.

Powodów do radości nie mają inwestorzy

Warto też przypomnieć, że zmiany w podatku od zakupu mieszkania obejmą również nabywców sześciu i więcej nieruchomości w ramach jednej inwestycji, w jednym budynku lub w kilku budynkach tworzonych na jednej nieruchomości gruntowej. W przypadku takich transakcji podatek PCC będzie znacząco wyższy – i wyniesie 6 proc. od wartości transakcji. To może być z kolei problematyczne dla części inwestorów dokonujących hurtowego zakupu mieszkań. W praktyce jednak nowe przepisy będzie można dość łatwo obejść – wydaje się zatem mało prawdopodobne, by faktycznie w jakikolwiek sposób powstrzymały hurtowe zakupy nieruchomości.