Każdy właściciel ogrodu powinien zwracać szczególną uwagę na nieregulaminowe budowle na działce ROD

Nieruchomości Dołącz do dyskusji
Każdy właściciel ogrodu powinien zwracać szczególną uwagę na nieregulaminowe budowle na działce ROD

Boom na działki ROD nie mija, a wielu klientów poluje na działki umiejscowione w miastach czy mniejszych miejscowościach. Jednak kupując działkę, musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Dotyczą one przede wszystkim stawiania obiektów o określonych wymiarach. Nieregulaminowe budowle na działce ROD przekraczające dozwolone wymiary, mogą być przyczyna dużych kłopotów działkowców, włącznie z ryzykiem rozebrania nieprzepisowego obiektu.

Nieregulaminowe budowle na działce ROD – musimy zwrócić na nie szczególną uwagę nabywając działkę

Regulamin ROD jasno określa, jakie obiekty mogą znaleźć się na działce:

  • altana działkowa – o powierzchni maksymalnie 35 m² i wysokości 4 m (przy dachu płaskim) lub 5 m (przy dachu dwuspadowym)
  • szklarnia o powierzchni do 25 m² i wysokości do 3 m
  • tunel foliowy o powierzchni do 20% całkowitej powierzchni działki i wysokości do 3 m (jeśli planujemy szklarnie i tunel, ich łączna powierzchnia nie może przekraczać 20% całkowitej powierzchni działki).

Nieregulaminowa budowa na działce niesie ze sobą spore ryzyko

Działkowiec, który rozpoczyna budowę, musi wiedzieć o tym, że to na nim spoczywa obowiązek przeprowadzenia jej zgodnie z przepisami. W przypadku naruszenia regulaminu zarząd konkretnego ROD-u może nakazać wstrzymanie prac budowlanych. Jednak to nie wszystko, ponieważ zarząd może także wydać polecenie rozebrania nieregulaminowego obiektu. Budowa może być także zgłoszona do nadzoru budowlanego. Działkowiec, który złamał przepisy, musi liczyć się także z ryzykiem wypowiedzenia umowy dzierżawy działki.

Co możemy legalnie ustawić na działce ROD?

Działki ROD to miejsca, które są przeznaczone przede wszystkim do uprawy wszelakiego rodzaju roślin. Dlatego regulamin ogrodu działkowego pozwala ustawić pergole, klatki i donice ogrodowe oprócz szklarni i tunelu foliowego. Dozwolone są także murki roślinne oraz skalniaki. Regulamin nie zabrania nam także ustawiania zbiorników na deszczówkę. Dzięki nim możemy ograniczyć wydatki na bieżącą wodę i podlewać rośliny wodą zgromadzoną w dużym zbiorniku. Mając dzieci, chcemy także zapewnić im dogodne warunki do zabawy na działce ROD. Tutaj regulamin również nie zabrania nam ustawiania np. huśtawek czy piaskownic. Przepisy zabraniają nam jednak budowania szop, komórek czy toalet wolnostojących.

Każda działka ROD musi być także wyposażona w kompostownik. Osoby, które lubią hodować gołębie, kury czy króliki również mogą zdecydować się na ustawienie specjalnych klatek, czy kurników. Co ciekawe regulamin ROD pozwala nam także na założenie pasieki w części wspólnej ogrodów działkowych.