ZUS jednak od dochodu, ale tylko dla małych. Rzecznik MŚP: „ryczałtowy ZUS powinien odejść do lamusa”

Firma Podatki Dołącz do dyskusji (240)
ZUS jednak od dochodu, ale tylko dla małych. Rzecznik MŚP: „ryczałtowy ZUS powinien odejść do lamusa”

ZUS od dochodu – to gorący temat, wszczęty deklaracją premiera Morawieckiego i zmianami związanymi z kolejnymi ułatwieniami dla przedsiębiorców. Mali przedsiębiorcy liczą oszczędności, duzi wpadają w lekki popłoch. Oświadczenie w tej sprawie wydał Rzecznik MŚP – co on na to?

„Z zadowoleniem przyjmuję ogłoszone przez Premiera Mateusza Morawieckiego plany” – tak zaczyna się treść oświadczenia Rzecznika MŚP, które wydał w związku z planowanymi zmianami w systemie naliczania składek na ubezpieczenia społeczne. Rzecznik przybliża koszty tego przedsięwzięcia, ale i wymienia płynące z tej decyzji korzyści.

To krok ku bardziej rozwiniętym krajom

Planowane przez premiera Morawieckiego zmiany przybliżą nas do systemów ubezpieczeń społecznych w rozwiniętych krajach – rzecznik MŚP pozytywnie opowiada się w sprawie planów wprowadzenia ZUS od dochodu. Wskazuje też, że Polska jest jedynym krajem w Europie, w którym wysokość składki jest sztywno powiązana z prognozowanym średnim wynagrodzeniem. Śmiało podkreśla, że w Polsce nie bierze się pod uwagę, czy przedsiębiorcę zwyczajnie stać na opłacenie comiesięcznego ZUS i czy po tej transakcji zwyczajnie zostaje mu coś na życie. Przybliża inne kraje europejskie, w których składki na ubezpieczenie społeczne są dobrowolne.

Czytaj też:

Jak prognozuje, z ZUS od dochodu skorzysta nawet 250 tys. przedsiębiorców. To Ci, którzy zakwalifikują się w przedział przychodów nie większych niż 10 tys. miesięcznie i dochodów nieprzekraczających 6 tys. miesięcznie. To z pewnością wielka szansa dla małych, jednoosobowych działalności gospodarczych.

A co z pozostałymi, którzy będą płacić składki „po staremu”, bo ich przychód jest większy niż 10 tys., a dochód na poziomie 6 tys. złotych?

„Nie różnią się od tych, którzy będą uprawnieni do zapłacenia ZUS od dochodu. Utrzymanie siebie i rodziny oraz inwestycje w rozwój firmy mogą być finansowane wyłącznie z dochodu, wyższy od 10 tys. zł miesięcznie przychód nie ma zupełnie na to wpływu” wyjaśnia rzecznik

Zmiany będą kosztować około miliarda złotych

Rzecznik MŚP w swoim oświadczeniu śmiało wyjaśnia także koszty nowego pomysłu, które według niego mogą oscylować nawet wokół miliarda złotych. Jeśli doliczymy do tego inne udogodnienia przedstawione w pakiecie dla przedsiębiorców, koszt rośnie do kilku miliardów złotych. To duży wysiłek budżetowy, ale polska gospodarka dzięki takim rozwiązaniom rozwija się w szybkim tempie – zapewnia rzecznik. Z aprobatą opowiada się także za pomysłem minister Emilewicz, która proponuje, by po wyborach zebrał się „okrągły stół” w sprawie funkcjonowania ubezpieczeń społecznych dla przedsiębiorców.

Przedsiębiorca wie, jak działa świat i nie potrzebuje wysokiej emerytury z ZUS. Nie zmuszajmy go do składek od dochodu

Czy ZUS od dochodu wejdzie w życie? Czy przyczyni się do lepszego bytu najmniejszych przedsiębiorców, jednocześnie nie dodając kosztów większym graczom na rynku? Pozostaje nam śledzić przed i powyborcze działania rządu.