Lekarz może nam wypisać specjalne zwolnienie lekarskie. Potocznie nazywane jest „zwolnieniem na dziecko”

Praca Zdrowie Dołącz do dyskusji
Lekarz może nam wypisać specjalne zwolnienie lekarskie. Potocznie nazywane jest „zwolnieniem na dziecko”

Osoby, których dzieci często chorują wiedzą, że jest to sytuacja, która może generować wiele problemów. Najważniejsze z nich są oczywiście częścią życia zawodowego. Z powodu choroby dziecka, często może dochodzić do nieobecności w pracy, skutkujących wielorakimi konsekwencjami. Wielu pracowników, którzy mają dzieci, powinno wiedzieć zatem o tym, że choroba dziecka może być przyczyną wystawienia przez lekarza zwolnienia lekarskiego.

Lekarz może wystawić specjalne zwolnienie lekarskie, zwane potocznie na dziecko

Po wystawieniu tego typu zwolnienia, rodzic może zajmować się dzieckiem bez obaw o to, że pracodawca zdecyduje się wyciągać wobec zatrudnionego konsekwencje. Istnieje jednak kilka ważnych warunków, które muszą być spełnione, aby zwolnienie zostało wystawione przez lekarza. Pierwszym z nich jest brak możliwości brania zwolnienia na dziecko przez obojga rodziców. W wypadku tego specjalnego zwolnienia przysługuje ono tylko matce lub tylko ojcu.

Ważne jest także, że zwolnienie tego typu może być wystawiane na dziecko adoptowane lub dziecko współmałżonka/współmałżonki. Z uwagi na fakt wystawienia zwolnienia, rodzic ma także prawo do pobierania zasiłku opiekuńczego, który ma być przyznany z tytułu opieki nad chorym dzieckiem. Zasiłek będzie przyznany, gdy rodzic jest objęty ubezpieczeniem chorobowym, a także nie mieszka z osobą, która jest w stanie zająć się opieką nad dzieckiem.

Rodzic może także ubiegać się o zasiłek na chore dziecko

Aby zasiłek mógł zostać przyznany, rodzic musi zwrócić się do ZUS-u. Tam wypełnia specjalny wniosek (Z-15a), w którym wskazuje dane dziecka, które zachorowało. Oprócz danych we wniosku musi się znaleźć także okres, w którym rodzic chce ubiegać się o zasiłek. Wniosek Z-15a to także miejsce na oświadczenia, które dotyczą innych osób, mogących sprawować opiekę nad dzieckiem. Rodzic informuje także, czy pracuje w systemie zmianowym.

Długość zwolnienia na dziecko również jest prawnie uregulowana

O tym, jak długo zwolnienie na dziecko może trwać, decyduje przede wszystkim to, ile maluch ma lat. Osobo, które są rodzicami dzieci poniżej 14 roku życia, przysługuje 60 dni zwolnienia tego typu w roku. Jeżeli dziecko ma powyżej 14 lat, wtedy ten czas wynosi 14 dni. Rodzice dzieci niepełnosprawnych mogą w takim wypadku dysponować 30-dniową pulą dni na zwolnienie. Zwolnienie może być także wypisane wtedy, gdy rodzic przebywa na urlopie wychowawczym. W takim wypadku urlop nie zostaje przerywany, a rodzic otrzymuje pełne wynagrodzenie urlopowe zamiast zasiłku.