Niektórym pracownikom przysługuje 21 dni dodatkowego urlopu. Konieczne jest jednak spełnienie odpowiednich warunków

Praca Zdrowie Dołącz do dyskusji
Niektórym pracownikom przysługuje 21 dni dodatkowego urlopu. Konieczne jest jednak spełnienie odpowiednich warunków

Większość osób zdaje sobie sprawę z tego, że Kodeks pracy – oprócz urlopu wypoczynkowego – przewiduje również dodatkowe urlopy (np. urlop opiekuńczy czy urlop z powodu działania siły wyższej). Możliwe jest na przykład uzyskanie 21 dni dodatkowego urlopu zdrowotnego – choć konieczne jest spełnianie odpowiednich warunków.

21 dni dodatkowego urlopu zdrowotnego

Niektórzy pracownicy mają prawo do nawet 21 dni dodatkowego urlopu zdrowotnego – przypominają eksperci Centrum Informacyjno-Konsultacyjnego Służb Zatrudnienia Zielona Linia. Mowa o osobach, które są zatrudnione na podstawie umowy o pracę, a ponadto osiadają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Urlop zdrowotny mogą wykorzystać na uczestnictwo w turnusie rehabilitacyjnym lub na przeprowadzenie specjalistycznych badań.

Co trzeba zrobić, by móc uzyskać 21 dni dodatkowego urlopu zdrowotnego? Oprócz wspomnianego orzeczenia o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności niezbędny jest również wniosek o skierowanie na taki turnus (wydany przez lekarza). We wniosku lekarz musi określić zarówno rodzaj turnusu, jak i przewidywaną długość jego trwania. Dodatkowo skierowanie musi być dostarczone do pracodawcy odpowiednio wcześniej – tak, by mógł on przygotować się na nieobecność pracownika i móc zorganizować odpowiednio pracę pozostałych zatrudnionych osób. Osoby, które udadzą się na wspomniany turnus muszą również pamiętać, by po powrocie dostarczyć pracodawcy dokument potwierdzający udział w turnusie – tak, by móc otrzymać wynagrodzenie za ten okres (na takich samych zasadach jak w przypadku urlopu wypoczynkowego).

Dodatkowy urlop zdrowotny nie tylko w celu uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym

Warto jednocześnie podkreślić, że dodatkowy urlop można uzyskać nie tylko dzięki skierowaniu na turnus rehabilitacyjny. Pracownik posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności może też wnioskować o nadprogramowe wolne dni w celu przeprowadzenia specjalistycznych badań, poddania się zabiegom leczniczym lub usprawniającym, a także uzyskania zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawy – jeśli pracownik nie jest w stanie tego zrobić poza swoimi standardowymi godzinami pracy.

Należy też pamiętać, że prawo do dodatkowego urlopu zdrowotnego nie ma żadnego związku z urlopem wypoczynkowym. Tym samym pracownik uprawniony do takiego urlopu może skorzystać zarówno z urlopu wypoczynkowego w pełnym wymiarze (21 lub 26 dni, w zależności od jego stażu pracy) jak i urlopu zdrowotnego. Możliwe jest też podzielenie urlopu zdrowotnego; na przykład jeśli pracownik pojedzie na dwutygodniowy turnus, to w danym roku pozostanie mu do wykorzystania 7 dni urlopu zdrowotnego.