Do sanatorium nie zawsze pojedziesz na zwolnieniu lekarskim. W wielu przypadkach będziesz musiał wykorzystać urlop

Praca dołącz do dyskusji (35) 01.11.2019
Do sanatorium nie zawsze pojedziesz na zwolnieniu lekarskim. W wielu przypadkach będziesz musiał wykorzystać urlop

Udostępnij

Joanna Majkowska

Wyjazd pracownika do sanatorium nieraz trwa nawet kilka tygodni. Nie wszyscy kuracjusze mają jednak świadomość, że nie każda forma wyjazdu leczniczego może odbywać się w ramach zwolnienia lekarskiego. Wzięcie urlopu – czasem nawet bezpłatnego – może okazać się nieuniknione. Kiedy można dostać L4, a kiedy konieczne okaże się wykorzystanie dni urlopowych?

Wyjazd pracownika do sanatorium uzdrowiskowego

Na początku należy rozróżnić kwestię dwóch rodzajów wyjazdów: do szpitala uzdrowiskowego oraz do sanatorium uzdrowiskowego. Pracownik może zostać skierowany do obu rodzajów placówek zarówno przez ZUS, jak i NFZ. Od tego, gdzie będzie odbywało się leczenie, uzależniona jest kwestia regulowania swojej nieobecności. Wyjazd pracownika do sanatorium uzdrowiskowego czy na turnus rehabilitacyjny w sanatorium uzdrowiskowym wymaga wzięcia urlopu. Najczęściej będzie to urlop wypoczynkowy, choć niewykluczona jest także możliwość skorzystania z urlopu bezpłatnego. Urlop okaże się konieczny również w sytuacji, gdy rodzic wyjedzie do sanatorium jako opiekun dziecka, skierowanego na leczenie. Zwolnienie lekarskie z tytułu opieki nad dzieckiem nie będzie bowiem wtedy przysługiwać. Podobnie w przypadku prywatnych wyjazdów do sanatorium urlop również okaże się niezbędny.

Wyjazd na zwolnieniu lekarskim czasem jest możliwy

Zdarza się jednak, że wyjazd pracownika do sanatorium odbywa się w ramach L4. Dzieje się tak w momencie, gdy pacjent zostanie skierowany na rehabilitację w ramach prewencji rentowej ZUS. Wtedy nie będzie musiał przeznaczyć na wyjazd urlopu, a dodatkowo będzie mógł pobierać zasiłek chorobowy wysokości 70% wynagrodzenia. Aby jednak wyjazd odbywał się w ramach prewencji rentowej ZUS, pracownik musi być zagrożony utratą zdolności do pracy z perspektywą odzyskania jej po odbyciu rehabilitacji. Dodatkowo konieczne jest spełnienie jednego z trzech warunków: posiadanie ubezpieczenia w ZUS, pobieranie zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego albo pobieranie renty okresowej z tytułu niezdolności do pracy.

Zwolnienie lekarskie na cały czas pobytu

Jeśli natomiast pacjent zostanie skierowany do szpitala uzdrowiskowego, na cały czas pobytu dostanie zwolnienie lekarskie. Podobnie sytuacja będzie wyglądać w przypadku uczestników turnusu rehabilitacyjnego w szpitalu uzdrowiskowym. Osoby leczące na takim wyjeździe schorzenia powstałe wskutek wypadku przy pracy albo w drodze z czy do miejsca pracy, będą nie tylko korzystać ze zwolnienia lekarskiego, ale także otrzymywać zasiłek chorobowy wysokości 100% wynagrodzenia.

Specyficzna sytuacja wyjazdu do sanatorium przez nauczyciela

Nieco w innej sytuacji są nauczyciele. Mają oni góry ustalony czas dni wolnych od pracy. Oznacza to, że jeśli wyjazd przypadnie w trakcie roku szkolnego, a nie na przykład wakacji, nie będą mogli wziąć płatnego urlopu, jak pracownicy w innych zawodach. Mają natomiast dwa inne rozwiązania. Pierwszym z nich jest bezpłatny urlop, drugim – urlop na poratowanie zdrowia. Jest to jednorazowy urlop przyznawany na maksymalnie rok. Jeśli nie zostanie wykorzystany w całości, kolejny taki urlop będzie można wziąć dopiero na rok od zakończenia poprzedniego.