Poczta Polska zatrudni listonoszy z własnym samochodem, orzeczeniem o niepełnosprawności i z minimalnym wynagrodzeniem. Jeżeli kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego Poczta Polska ma problemy z prawidłowym doręczaniem korespondencji, to może być odpowiedź.
Powiedzieć, że dobrze wynagradzany pracownik lepiej wykonuje swoją pracę, to tak naprawdę nic nie powiedzieć. Mogłoby się wydawać, że czasy fatalnego wynagradzania pracowników powoli odchodzą w niepamięć. Nie trzeba zresztą daleko szukać, weźmy za przykład owiane niegdyś złą sławą dyskonty. Zarobki w Lidlu i Biedronce coraz bardziej zbliżają się wręcz do przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. To nawet więcej niż pensja radcy prawnego zatrudnionego w MON, a to już coś mówi. Niestety te rynkowe trendy zdają się omijać Pocztę Polską ogromnym łukiem.
Poczta Polska nie cierpi na nadmiar pracowników. Najczęściej już byli pracownicy nie mają oporów, aby uchylać nieco rąbka tajemnicy na temat warunków pracy u monopolisty. Co tu dużo mówić, te nie należą do najlepszych. Efekty tego widzimy każdego dnia, zaglądając do naszych skrzynek. Historii na temat niedoręczania listów opisaliśmy na łamach Bezprawnika bez liku, a na naszą redakcyjną skrzynkę każdego dnia trafiają kolejne historie. Sam nie tak dawno opisałem, jak wygląda reklamacja na poczcie. W zasadzie, to opisałem, jak nie wygląda, ponieważ Poczta Polska w odpowiedzi na moje pismo odpowiedziała mi wprost, że listonosz zawsze zostawia awizo, a nawet jeśli nie, to i tak nie można tego sprawdzić.
Poczta Polska szuka do pracy listonosza z własnym samochodem i orzeczeniem o niepełnosprawności
Dlatego zupełnie nie zdziwiłem się, kiedy zobaczyłem ofertę pracy, na jaką natrafiłem w internecie. W zasadzie to jedna z całej serii ofert, bo wydaje się, że poczta szuka pracowników w całym kraju. Jakiego listonosza szuka poczta? Takiego z własnym samochodem, orzeczeniem o niepełnosprawności. W zamian oferuje minimalne wynagrodzenie. Benefity pracownicze? Wolne weekendy. Poważnie. Mamy 2019 rok, a Poczta Polska w ogłoszeniu o prace zachęca potencjalnych pracowników tym, że oferuje wolne weekendy, pensję zawsze na czas i wdrożenie do pracy.
U nas zyskasz:
stabilne zatrudnienie oraz umowę o pracę,
wdrożenie do pracy,
pensję zawsze na czas i premię miesięczną,
wolne weekendy,
trzynastą pensję i dodatek stażowy,
dofinansowanie do wypoczynku,
atrakcyjne warunki zakupu prywatnej opieki medycznej i karty Multisport,
zwrot kosztów używania samochodu prywatnego do celów służbowych
dodatki na dojazd do pracy i dodatki motywacyjne
Na Twój dzień pracy będzie się składać:
przygotowanie korespondencji do doręczenia,
doręczanie korespondencji i przekazów pieniężnych,
realizacja planów sprzedażowych dotyczących wybranych usług i towarów,
praca z ludźmi, z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi.
Nikt chyba nie ma wątpliwości, że listonosz wykonuje ciężką, fizyczną pracę. Nikt też nie odmawia pracy dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności. Po prostu akurat te dwie rzeczy mi się jakoś nie sumują i ciężko mi sobie wyobrazić takiego doręczyciela. A już w szczególności nie w sytuacji, kiedy listonosze muszą wyrabiać niewyobrażalnie wysokie normy dzienne, których skutkiem jest właśnie pozostawianie w skrzynkach wyłącznie awizo. Być może Poczta Polska powinna zacząć oferować swoim pracownikom lepsze wynagrodzenie?
A nie, przepraszam. Nie musi, ponieważ jest monopolistą i nie musi przejmować się krytyką za mizerną jakość usług.
Aktualizacja
Poniżej zamieszczamy stanowisko Poczty Polskiej, przesłane do redakcji po publikacji tekstu:
Podkreślam, że oferujemy takie same warunki pracy osobom z orzeczoną niepełnosprawnością jak i osobom bez orzeczenia, nie różnicujemy kandydatów pod względem płci, wieku czy jakiejkolwiek innej cechy. O zatrudnieniu decydują kompetencje, a kwestie zdrowotne ocenia lekarz medycyny pracy. Kryterium posiadania samochodu nie jest jedynym, ani tym bardziej dyskwalifikującym kandydatów aplikujących do pracy u nas.
Wynagrodzenie podane w ogłoszeniu, do którego Pan się odnosi w publikacji, to wynagrodzenie zasadnicze, bez premii oraz zwrotu kosztów używania samochodu prywatnego do celów służbowych.Poczta Polska konsekwentnie zwiększa zatrudnienie osób niepełnosprawnych. W grudniu 2018 w pracowało u nas ok. 1500 osób z niepełnosprawnościami. W tym roku w placówkach pocztowych i sortowniach pracę znajdą kolejne osoby objęte programem „Praca Integracja”.
Warto podkreślić, że najwięcej niepełnosprawnych jest wśród listonoszy i pracowników placówek pocztowych, a są to z kolei grupy zawodowe w Poczcie najliczniejsze. Współpracujemy z Fundacją Aktywizacja, nie zaś z agencjami pośrednictwa pracy. Fundacja nie tylko rekrutuje osoby z niepełnosprawnościami w ramach programu „Praca Integracja”, ale także przygotowuje je do funkcjonowania w naszej firmie. Nie wszystkie schorzenia eliminują z uprawiania zawodu listonosza czy doręczyciela. Nasza inicjatywa ma na celu także przełamywanie stereotypów na temat możliwości zawodowych osób niepełnosprawnych.