Reklamacja na poczcie według Poczty Polskiej – listonosz zawsze zostawia awizo, a nawet jeśli nie, to i tak nie można tego sprawdzić

Gorące tematy Codzienne dołącz do dyskusji (240) 07.02.2019
Reklamacja na poczcie według Poczty Polskiej – listonosz zawsze zostawia awizo, a nawet jeśli nie, to i tak nie można tego sprawdzić

Tomasz Laba

Złożyłem reklamację na żenujący poziom usług świadczonych przez listonosza na moim osiedlu. Nie spodziewałem się absolutnie niczego, ale i tak odpowiedź mocno mnie zawiodła. Zrobiłem to tylko po to, żebyście Wy nie musieli. Dużo lepiej działa stara dobra awantura. Reklamacja na poczcie nic nie daje.

Listonosz na moim osiedlu postanowił mieszkańcom zapewnić dodatkowe emocje, zupełnie niczym w rosyjskiej ruletce. Awizo zostawiał, jak chce, gdzie chce i komu chce. No i przede wszystkim – kiedy chce. Zdaje się, że ustawowe terminy zupełnie go nie obchodziły. Ostatecznie doszło do tego, że jedną przesyłkę zwrócono nadawcy, bo awizo w skrzynce pojawiło się już po terminie. Wizyta na poczcie również nic nie dała. Listonosz jest zatrudniony w zupełnie innym oddziale, więc zostałem odesłany do internetowego formularza reklamacji. Teraz już wiem, że reklamacja na poczcie nic nie daje.

Nie jestem typem człowieka, który rozładowuje frustracje na Bogu ducha winnych frontowych pracowników poczty. Dlatego bardzo ucieszyłem się, że reklamacja na poczcie może zostać złożona za pośrednictwem całkiem przejrzystego formularza. Nie oczekiwałem jednak zbyt wiele po takiej reklamacji. Prawdę mówiąc, nie spodziewałem się absolutnie niczego. W końcu ostatecznie sprawa sprowadzała się do tego, że ja twierdziłem, że listonosz nie zostawił mi w skrzynce awizo. Wystarczyło, że ten stwierdził, że awizo zostawił i cała sprawa stawała się typowym słowo przeciwko słowu. Typowym tym bardziej że z jednej strony był „upierdliwy klient”, a z drugiej „doświadczony pracownik”.

Reklamacja na poczcie nic nie daje

Złożyłem zatem reklamację na, moim zdaniem, skandaliczne zaniedbanie obowiązków przez listonosza. Nie ma co do tego najmniejszych wątpliwości, że zostawianie awizo po nieudanej próbie doręczenia to podstawowy obowiązek listonosza. Przyzwyczailiśmy się jednak do tego, że ci nie noszą ze sobą wszystkich przesyłek, a zostawiają jedynie awizo. Być może to lenistwo, a być może narzucone wyśrubowane wymagania przełożonych. Zapewne to mieszanka wszystkiego. Wygląda jednak na to, że listonosze postanowili pomijać nawet i ten krok i nie zostawiać w skrzynce pierwszego z wymaganych dwóch awizo.

Właśnie otrzymałem odpowiedź na jedną ze swoich reklamacji, którą można podsumować bardzo krótko. Nie mamy pańskiego płaszcza i co nam pan zrobisz? Dowiedziałem się, że zgodnie z prawem pocztowym listonosz musi zostawiać w skrzynce awizo. Ponadto z ustaleń wynika, że listonosz zawsze podejmuje próbę doręczenia na wskazany adres. Najlepsze pozostawiono na koniec.

Informujemy, że czynności związane z podjęciem próby doręczenia przesyłek przez operatora oraz ich awizowanie nie wymagają uwierzytelniania ich wykonania. W związku z powyższym, jednoznaczne odniesienie się do sygnalizowanych zastrzeżeń jest utrudnione.

Wychodzi na to, że składając reklamację na brak awizo w skrzynce, klient poczty dowie się, że listonosz zawsze puka dwa razy zostawia awizo, a nawet jeżeli nie, to i tak nie ma tego jak sprawdzić. Szkoda tylko, że zawsze muszę prosić tych nadawców poczty, których znam o podanie numeru przesyłki, bo istnieje ryzyko, że nigdy się o niej nie dowiem.

240 odpowiedzi na “Reklamacja na poczcie według Poczty Polskiej – listonosz zawsze zostawia awizo, a nawet jeśli nie, to i tak nie można tego sprawdzić”

 1. Odpowiedź na problem: e-awizo. A podobny problem występuje też z kurierami. Już kilkukrotnie dostałem powiadomienie o braku możliwości doręczenia przesyłki i pozostawieniu awiza, chociaż w domu w tym terminie cały czas ktoś był, a awiza w skrzynce nie było.

 2. Mam też problem z listonoszem. A szczytem jego kultury w pracy było kiedy wchodzac na posesję minal skrzynkę na listy przywitał się ze mną stojacms w oknie ( montowałem moskitierę) więc poszedłem do drzwi a tam awizo i ani slaśl listonosza.

 3. Niestety dlatego mam aplikacje w komórce i zawsze wyciągam numer przesyłki od nadawcy i sam śledzę. Oczywiście trudno to robić z przesyłkami, których sie nie spodziewamy :)

 4. Wszyscy chcą mieszkać na zamykany h osiedlach a potem się dziwią że listonosz czy kurier nie zostawił awiza, skoro nie ma możliwości dostać się do skrzynek. (płot, zamknięte drzwi klatki a skrzynki wewnątrz, adresata nie ma w domu a sąsiad nie wpuszczą obcych bądź listonosza jak nie ma dla niego poczty). Byłem świadkiem takiej sytuacji jak Pani przez domofon powiedziała listonosz owi, że jak nie ma dla niej poczty to niech do niej nie dzwoni bo jej budzi dziecko a to że inni poczty do skrzynki nie dostaną to nie jej problem… Ot kultura!

 5. Eeee tam, brak awizo…
  Mam lepszą sytuację, przesyłka oznaczona w systemie jako ,,dostarczona”, awizo brak, u sąsiadów wszystkich brak, na poczcie brak, po zdobyciu numeru telefonu do listonosza informacja od niego, że awizo nie zostawił i generalnie nie pamięta dokładnie co zrobił, jak nie ma u sąsiadów to pewnie wrzucił do doniczki i tam leży. Oczywiście w doniczce pusto, po tej informacji powiedział mi, że jest w z r o k o w c e m, więc przyjedzie na drugi dzień o 17 i powie co się stało z przesyłką. Nie przyjechał, brak jakiegokolwiek dalszego kontaktu.

  Tak więc pozdrawiam cieplutko wszystkich, którzy się irytują brakiem awizo ;v

  Apropo, przesyłka była ubezpieczona na 2000 pln. Jak myślicie drodzy internauci, mam jakieś szanse w walce z pocztą polską i otrzymanie odszkodowania, skoro funkcjonuje ono ,,do czasu dostarczenia paczki”, a w systemie widnieje status ,,doatarczono”?

  • Jak tostarczono to będzie podpis odbiorcy. Jak go nie będzie to nie dostarczono. Jak będzie podrobiony to sprawa na Policji i Poczta, która niewłaściwie wywiązała się ze zobowiązania. Trudno byłoby tego nie wygrać.

 6. W Piasecznie jest tak że jeden listonosz ma trzy rejony. Miałem tak że znajdowałem w skrzynce awizo antydatowane o pięć dni. Oczywiście na stronie też pojawiała się informacja np. 16 stycznia o awizacji 11 stycznia. Podobnie było z przesyłką niespodzianką. Gdyby kolega się nie zapytał czy coś dostałem, pewnie wróciłaby do nadawcy. Brak awiza, na stronie informacja że awizowano kilka dni wcześniej. Pan w agencji poccztowej powiedział że to że na stronie jest informacja o awizacji nie oznacza że awizo zostało wystawione :-o Niestety jest coraz gorzej. Z kurierami nie jest lepiej.

 7. Dzisiaj się dowiedziałem, że według regulaminu listonosz nie musi podjąć próby doręczenia paczki. Może od razu wrzucić awizo.

  • Wysyłając coś PP godzicie się na ich regulamin którego nie czytacie, a potem macie pretensje. Nie podoba się wam to możecie sami jechać po swoją przesyłkę 300km, w czym problem w tym że awizo zostawił listonosz, a wy byście chcieli latać z ciężkimi paczkami które z doświadczenia w większości są awizowane bo każdy normalny człowiek w czasie pracy listonosza też jest w pracy

   • Pocztą Polską można wysłać również paczkę z dostarczeniem do domu, jest odrobinę droższa. Ale mnie wtedy też wrzucają awizo (mimo ze zapłaciłam z dostarczeniem do domu) nawet nie naciskając dzwonka żeby sprawdzić moją obecność w domu. Miałam tak kilkukrotnie i jest to dla mnie jawne okradanie z moich pieniędzy. Jesli mam wybór między Pocztą Polską i inną firmą kurierską, która jest droższa od Poczty Polskiej, to zawsze wybieram tę inną firmę. Wtedy tych problemów z awizem nie mam, kurier zawsze zastaje mnie w domu, wcześniej nawet do mnie dzwoni w jakim przedziale godzin będzie, a potem bywa że jeszcze raz dzwoni, że już podjeżdża. Często, od lat w ten sposób robię jakiś zakup, nawet wielkogabarytowy i nigdy nie miałam problemów z inną firmą kurierską.

 8. Miałem podobna sytuację. Identyczny tekst w odpowiedzi dostałem. Później kolejne, że listonosz nie mógł mnie zidentyfikować. Skoda nawet dalej pisać

 9. Kiedyś odebrałem przesyłkę w środę ( znając nr przesyłki) A awizo dostałem w piątek bo awiza listonosz zawsze roznosi w piątki ( tę informację dostałem od pań na poczcie i nie były tym faktem zupełnie zdziwione ?????)
  Jz

 10. skoro widnieje jako doręczona to popros o dowód odbioru bo eidowidoc byla polecona skoro ktoś ja wklepal do systemu. a jak nie to policja i zgłoszenie poświadczenia nie prawdy i przywłaszczenie cudzego mienia, jeszcze moze byc podszywanie się pod osobo fizyczna i podrabianie dokumenrow, zobaczysz jak zmięknie

 11. Ostatnimi czasy na poczcie bardzo źle się dzieje. Jedną przesyłkę mi zniszczyli, inną zgubili, awizo pojawia się w skrzynce, gdy ktoś był cały czas w domu. Straciłem do nich resztki szacunku.

 12. I ja złożyłam reklamację, nic to nie dało poczta uznała, mówiąc wprost, że się czepiam bogu ducha winnego listonosza. Zaczęło się od telefonu z urzędu z pytaniem czemu nie stawiłam się na wezwanie, które do mnie wysłano miesiąc wcześniej poleconym, później już poleciało, awizo w skrzynce kiedy już przesyłkę zdążyłam odebrać, i notorycznie zostawiano awizo, nawet gdy byłam w domu ale jeszcze żeby chociaż do mojej skrzynki wrzucił to już nie. Nie robiłam z tym nic do momentu kiedy któregoś dnia, obca osoba przyniosła przesyłkę dla mnie, którą znalazła na ulicy. To już przekroczyło wszelkie granice. Napisałam reklamację … Nie uznano jej

 13. Najgorsze jest to, że ustawodawcy traktują nas jak chłopów pańszczyźnianych, którzy są na wieczność przypisani do ziemi (adresu zameldowania). Sądy 2-krotnie awizowaną przesyłkę w myśl przepisów uznaje za dostarczoną. Czas z tym skończyć.

 14. Nasza Poczta Polska ma poziom obsługi jak NFZ. Mam prywatne ubezpieczenie zdrowotne i jest w końcu normalnie jak być powinno nie czekam do lekarza a lekarz traktuję mnie jak człowieka. Chciałem kiedyś wysłać paczkę pocztą i co? Pani stwierdzila że ma nieregularne kształty i koszt wysyłki krajowej to prawie 90zl. Naturalnie olałem pocztę i wysłałem Paczkę w prywatnym punkcie za 23zl i jakoś nie była nieregularnych kształtów.

 15. Płacę za przesyłkę kurierem do domu, wiadomo że taka przesyłka kosztuje więcej. Obserwuję na internecie przesyłkę, a kiedy mam informację że przesyłka powinna być, to tego dnia siedzę kamieniem w domu, na krok z domu się nie ruszam. Kuriera z przesyłką cały dzien nie ma. Wieczorem zaglądam do skrzynki i szlag mnie trafia, bo w skrzynce jest awizo na przesyłkę. Kurier nie pofatygował się, żeby dzwonek nacisnąć, a ja cały dzień zmarnowałam, odłożyłam inne ważne sprawy, bo na kuriera czekałam. Tak było wielokrotnie i tylko ze strony Poczty Polskiej. Inni kurierzy z innych firm potrafią zawsze przesyłke mi dostarczyć, w dodatku informują w jakim przedziale godzin będą, a nawet dzwonią że będą np za pół godziny. Tylko Poczta Polska robi ludzi w balona, przy okazji zarabiając niesłusznie kasę za dostarczenie przesyłki do domu. Dla mnie to jest wyłudzanie pieniędzy za rzekome dostarczanie przesyłki do adresata. Jesli mam możliwość wyboru opcji przesyłki przez Pocztę Polską, albo inną (droższą) firmę, to zawsze wybieram tę droższą firmę, bo wiem, że problemów z odebraniem przesyłki od kuriera nie będzie

  • To nie wina poczty tylko konkretnych ludzi którzy tam pracują, a pracują tak jak im płacą a wy wymagacie cudów za 12 zł

   • Jak się podejmuję pracy, to ją wykonuję solidnie, albo szukam pracy lepiej płatnej. Na okradanie mnie i innych z pieniędzy płaconych dodatkowo za dostarczenie przesyłki do domu masz takie wytłumaczenie? To moze ty własnie tam pracujesz i te pieniądze idą do twojej kieszeni. Poczta Polska nie powinna wobec tego naliczać sobie kasy za dostarczanie przesyłek do domu, tylko na wstępie zaznaczać, że odbiór przesyłki w placówce Poczty. Mnie za mój zmarnowany na czekanie dzień nikt jakoś ani grosza nie płaci, a mój czas też kosztuje

   • Nikt nie wymaga cudów, ale uczciwości. Dla tegoego oszusta (bo niewykonywanie swoje pracy uczciwie jest oszustwem czyli kradzieżą), nawet 1 zł/h to za dużo. Niestety, żyjemy w kraju bolszewickim…

  • Ale inne firmy niekoniecznie są droższe. Osobiście jak dużo mam do czynienia z kurierami, tak ci z PP są najdrożsi. Najlepiej chyba inpost wypada. Ostatnio płaciłem 14zł za wysyłkę monitora 27′ w kartonie wielkości dwóch takich monitorów. ^^

 16. Poczta Polska to chyba najgorsza z polskich instytucji, mentalnie w najgłębszej komunie.
  Kłamstwem (oczywistym zaniżeniem ceny) zniszczyli powstającą konkurencję, po czym od razu podnieśli cenę.
  Żadnego szacunku do listonosza już mieć nie można, bo uczciwi odeszli na emeryturę a teraz została sama zbieranina leniów, którym się nie chce zadzwonić aby sprawdzić czy ktoś jest w domu, a często nawet awizo nie zostawiają.

 17. FIRMY kurierskie zatrudniają UKRAINCOW a oni jak nie widzą ZYSKU OLEWAJA ADRESATOW ,JESTEM OSOBA NIEPELNOSPRAWNA PO UDARZE MOZGU I NIE MOGE UDAC SIE DO PUNKTU PO ODBIOR PRZESYLKI NP Z LEKAMI.

 18. Problem z listonosza jest na POCZCIE WARSZAWA 36 LISTONOSZ NADUZYWA ALKOCHO I KORESPONDENCIE ZOSTAWIA W INNYCH BLOKACH LUB NISZCZY A NAWET ZABIERA I OTWIERA.

 19. Prawo pocztowe zabrania wysyłania czekoladek w przesyłkach listowych. Mogą one zawierać tylko zawartość informacyjną. Poczytaj jednak ten regulamin. Pozdrawiam.

 20. Moje reklamacje także zostały „olane” ponieważ moja korespondencja przez dwa miesiące trafiała do innego adresata lub została ukradziona przez listonosza. Korespondencja z banku, faktury, listy oraz korespondencja medyczna, poczta polska umyła ręce bez przeprosin, dopiero po otrzymaniu sms o zadłużeniu i reklamacji poczta ponownie zaczęła być dostarczana.

 21. poczta niechcze mi zwruci 4 zł za nie wykonana usługe wpłaty pieniedzy na moje konto

  przykład

  wysyłka ——— 14 zł
  bez ——— 14 zł powrot przesyłki do adresata
  pobrania = 28 zł kosztował by mnie koszt wysyłek w dwie strony

  wysyłka ——— 18 zł
  z ——— 14 zł powrot przesyłki do adresata
  pobrania = 32 zł kosztował by mnie koszt wysyłek w dwie strony

  dlaczego koszt wysyłek jest rozny skoro nie została wykonana usługa wpłaty na moje konto
  wiec nadal uwarzam ze poczta jest mi winna 4 zł za nie wykonana usługe wpłaty pieniedzy na moje konto,

  pozatym jeszcze uwarzam ,ze poczta powina mi wrucic jeszcze 1 zł ,za to ze wysyłka była wysłana tradyczyjnie,
  bo jak bym nadał przez internet to bym zapłacił 1 zł mniej,wiec poczta nadajac przesyłke zwrotna nadaje to elektronicznie ,
  wiec powina mi za powrot przesyłki obnizyc koszt o 1 zł

  >
  > prosze o zwrot 4 zł za nie wykona usługe wpłaty na moje konto ,nalezy odiac w dwie strony po 4 zł
  >
  > zapłaciłem za wysyłke 17.50 zł ,wiec powinno byc odiete 4 zł i 1 zł ubezpieczenie = 12.50 tyle bym zapłacił gdyby przesyłka była bez pobrania i odetej sumy powinno byc odiete jeszce 4 zł = 8.50 zł ,wiec powinni mi panstwo wrucic 4 zł ,poniewarz odieliscie tylko sume w jedna strone a poiniscie odiac w dwie strony czyli 8 zł

 22. Mam podobny problem i również złożyłam reklamację ,to teraz znalazłam swoje listy nie polecone pod blokiem .Całe szczęście ,że ktoś podniósł i włożył do drzwi wejściowych .Będę pisać kolejną i pogrożę Prokuraturą.

 23. Miałem identyczną sytuację. Może gdyby przed skrzynką pocztową domu był monitoring to sprawa byłaby jasna. Skoro w dniach rzekomego wrzucenia awiza listonosza nie ma w zapisie kamery to można mu udowodnić kłamstwo.

 24. Gorzej, jak chodzi o przesyłkę sądową, np. z takim nakazem zapłaty. I wtedy może być problem, żeby Sądowi wyjaśnić, że ten sprzeciw to wcale nie jest taki spóźniony, bo awizo nie dotarło, a poczta sobie w systemie coś tam zaznaczyła. A na jedną reklamację odpowiedź była dokładnie taka jak w artykule.

 25. poczta może zniszczyć paczkę i choć wykupiłeś opcję ostrożnie i ją ubezpieczyłeś nie masz szans na odszkodowanie bo poczta stwierdzi że przesyłka była źle zabezpieczona i i jestes w czarnej dupie. Przyszła do mnie paczka pognieciona ze śladami butów bo ktoś po niej skakał ale poczta twierdzi że przesyłka była nieodpowiednio zabezpieczona i koniec tematu.

 26. Osiem, w tym pięć powtórne Awiso w skrzynce jednego dnia!!! Najlepsze, że tydzień wcześniej odbierałem wszystkie przesyłki w placówce i powiedzieli, że nic więcej dla mnie nie było.
  Najlepsze, że w domu żona z dzieciakami z powodu Covid od Marca kibluje…

 27. Każdy kierowca powinien posiadać oświadczenie sprawcy kolizji – zaoszczędź sobie nerwów i wydrukowany plik umieść w schowku w samochodzie, wzór gotowy do pobrania znajduje się na RESTIO PL w zakładce Dokumenty. Otrzymałeś odszkodowanie z OC ? Sprawdź ile należy się Tobie dopłaty !
  Szczegółowe zasady weryfikacji wysokości odszkodowania na RESTIO PL

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *