Bank BGŻ BNP Paribas zastanawia się dlaczego nie ma kobiet na banknotach

Finanse Gorące tematy Społeczeństwo dołącz do dyskusji (201) 26.09.2018
Bank BGŻ BNP Paribas zastanawia się dlaczego nie ma kobiet na banknotach

Udostępnij

Mariusz Lewandowski

Nowa kampania banku BGŻ BNP Paribas jest ze wszech miar dziwna. 

Niektóre banki licytują się na to kto ma tańsze konta, lepsze kredyty, krótsze lokaty, niższe prowizje, kto zatrudni aktora grającego papieża albo kto ma nowocześniejszą mobilną aplikację. BGŻ BNP Paribas postanowił uderzyć w inne tony – feminizm.

Dlaczego nie ma kobiet na banknotach?

W naszej kampanii stawiamy pytanie: Dlaczego na polskich banknotach nie ma kobiet? Znane i wpływowe Polki wciąż na stałe nie zostały uhonorowane w ten sposób. Zaledwie w niewielu krajach na całym świecie znajdują się wizerunki kobiet na banknotach.

Nowa kampania banku zastanawia się dlaczego nie ma kobiet na banknotach. Ja może podpowiem – bo ludzie lata temu przyjęli takie założenie, że na banknotach z reguły będą uwydatnieni najwybitniejsi władcy danego narodu o sporym znaczeniu historycznym. I tak oto Amerykanie mają swoich prezydentów, a Polacy swoich królów.

Nasz naród nie miał szczęścia – np. wzorem Anglików – do wybitnych kobiet u władzy. I tak oto na przykład królowa Jadwiga nie odegrała szczególnie wielkiej roli jako postać historyczna, chyba że za szczególne zasługi historyczne przyjmiemy wybór małżonka. Spośród pocztu polskich władców i królów na kolejnych banknotach gościmy tych najwybitniejszych, dla losów państwa w pewien sposób kluczowych. Co więcej, są oni ułożeni w kolejności chronologicznej – Mieszko I, Bolesław Chrobry, Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło, Zygmunt Stary czy – od niedawna – Jan III Sobieski.

Uplasowanie na banknocie 500-złotowym królowej Jadwigi byłoby więc zaprzeczeniem pewnej konsekwencji chronologicznej i związanej z dokonaniami na rzecz ojczyzny.

Kobiety są na banknotach

Niezależnie od tej dość logicznej linii uświetniania pamięci o bohaterach, warto przypomnieć, że kobiety pojawiają się okazjonalnie na polskich banknotach okolicznościowych. Mogliśmy tam gościć między innymi Dobrawę (wraz z Mieszkiem I) przy okazji 1050. Rocznicy Chrztu Polski, Matkę Boską czy – jak się zapewne domyślacie – Marię Skłodowską-Curie przy okazji 100. Rocznicy przyznania jej Nobla w dziedzinie chemii.

W komunikacie akcji czytamy:

Dlatego poprzez nasze działania chcemy być częścią tej zmiany. Na kartach płatniczych Banku BGŻ BNP Paribas pojawi się wizerunek uznanej i wpływowej kobiety lub element symbolizujący jej rolę i odpowiedzialność, jaką pełni w społeczeństwie. Już wkrótce przedstawimy szczegóły naszej akcji.

Kampania BGŻ BNP Paribas mi się nie podoba. Wybrzmiewa z niej gimnazjalny feminizm, który tanimi zabiegami erystycznymi próbuje schlebiać kobietom. Zamiast wskazywać jakie są prawdzie przyczyny ich nieobecności na banknotach, bank uderza kampanią adresowaną do osób pozbawionych umiejętności analitycznego myślenia, łatwo podchwytujących frazesy i atmosferę spisku dziejów przeciwko kobietom. Sporo mówi o potrzebie dostrzegania zmieniającego się świata, podczas gdy kryteria tworzenia banknotów są jasne – umieszcza się na nich najbardziej zasłużonych spośród polskich monarchów lub władców.

201 odpowiedzi na “Bank BGŻ BNP Paribas zastanawia się dlaczego nie ma kobiet na banknotach”

 1. No właśnie, Matka Boska powinna być na każdym banknocie! Jest tyle różnych, że spokojnie obsłuży wszystkie nominały.

   • W takim razie Jagiełło był królową.

    A tak naprawdę, to się mylisz – pozostała królem aż do śmierci. Przez czas małżeństwa mieliśmy dwóch królów.

    • co racja to racja – miała wpisane Jadwiga Rex Polonia, a nie Regina
     ergo miała pełne uprawnienia władcy, a nie tylko jego współmałżonka
     jej ojciec obawiał się małżeństwa z poganinem i specjalnie zmienił prawo

     • To chyba nie do końca było tak. Ludwik zmienił prawo w ten sposób, by to córki mogły objąć po nim tron, a kwestia małżeństwa z poganinem nie miała tutaj znaczenia. Bo chyba jeszcze za jego życia to Jadwiga za Wilhelma miała wyjść?

 2. „Zamiast wskazywać jakie są prawdzie przyczyny ich nieobecności na banknotach” – a według autora jakie to są prawdziwe przyczyny nieobecności kobiet na banknotach?

  „podczas gdy kryteria tworzenia banknotów są jasne – umieszcza się na nich najbardziej zasłużonych spośród polskich monarchów lub władców” – a właściwie to dlaczego są takie kryteria? Wynikają z jakiejś ustawy? No oczywiście, że nie. To jedynie przyjęta konwencja. A czemu nie możemy umieszczać np. zwierząt typowych dla naszego regionu, albo zabytków, albo ładnych obrazków albo czegokolwiek innego?

  I o to chodzi w tej kampanii. Uważam, że jest świetna.

  • Bo takie kryteria zostały ustalone. A dlaczego Orzeł Biały jest naszym godłem? A dlaczego na banknotach sprzed denominacji były inne postaci? To żadne pytanie tylko przyjęta konwencja. Dobrze załóżmy że chcemy teraz konwencje zmienić. Super kolejny bezsensowny wydatek. Wyobraź sobie wycofanie wszystkich banknotów i drukowanie nowych tylko dla spełnienia zachcianek pewnej grupy społecznej

 3. „Zamiast wskazywać jakie są prawdzie przyczyny ich nieobecności na
  banknotach, bank uderza kampanią adresowaną do osób pozbawionych
  umiejętności analitycznego myślenia, łatwo podchwytujących frazesy i
  atmosferę spisku dziejów przeciwko kobietom”
  Trochę podobnie jak obecna władza….
  Poza tym na starym (przed denominacją) 1000 zł była Kopernik, jak powszechnie wiadomo „Kopernik była kobietą” ;)

 4. Bank pyta dlaczego nie ma kobiet, nie na polskich banknotach, tylko na banknotach w ogóle
  A to nie prawda, bo np: na brytyjskich jest królowa:)

  • A jak myślisz czemu „nie tworzyły świata” (co w sumie jest bzdurą, bo rozumiem że rodzenie nowych pokoleń to nie tworzenie świata? Bez ludzi nie byłoby tego Twojego „świata”…)? Nie wiem czy przyjmiesz to do wiadomości, bo jak widać Twoje horyzonty są dość wąskie ale sporo zasług i wynalazków należy do kobiet – tyle, że zostały one przywłaszczone przez mężczyzn ;) Samce mają coś takiego w sobie, że pragnęły i pragną zawładnąć absolutnie wszystkim. Przez jakiś czas daliście rady i kobiety były tylko Waszymi podnóżkami, ale te czasy się skończyły – i jak widać to niektórych boli;D

   • Zastanów się debilu co pieprzysz, brać w cipę i wysadzić larwę potrafi każda, nawet w stanie wegetatywnym. Budowa cywilizacji jest trochę bardziej skomplikowaną sprawą :)

    chociaż widać że jesteś prosta samiczka, więc lepiej się zajmij garami a big boy business zostaw nam :*

 5. Kampania trafi do lewackich srodowisk, wiec nie jest trafna bo prawicowcy beda zniecheceni. Nie robi sie marketingu w opariu o wybrana ideologie polityczna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *