Pirackie torrentownie wcale nie jak Hydra, coraz więcej projektów upada i nie pojawiają się następcy

Gorące tematy Technologie Dołącz do dyskusji (374)
Pirackie torrentownie wcale nie jak Hydra, coraz więcej projektów upada i nie pojawiają się następcy

ExtraTorrent nie działa i już nie wróci. Druga najpopularniejsza po The Pirate Bay strona z torrentami musiała uznać wyższość wymiaru sprawiedliwości. 

Wprawdzie w oficjalnym komunikacje ExtraTorrent nie znajdziemy informacji na temat działania organów ścigania czy roszczeń związanych z naruszeniem prawa autorskiego, ale taki scenariusz wydaje się być najbardziej prawdopodobny.

Walka pomiędzy administratorami wyszukiwarek torrentów, a piracką bracią trwa bowiem już od dłuższego czasu i scenariusz z reguły jest bardzo podobny. Strona znika z sieci, usunięta przez przedstawicieli władz państwowych (lub amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości), a następnie powraca w coraz to bardziej egzotycznych wariantach.

ExtraTorrent chyba jednak uznało swoją porażkę, ponieważ opublikowany komunikat nie nastraja optymizmem.

ExtraTorrent has shut down permanently

ExtraTorrent with all mirrors goes offline.. We permanently erase all data.
Stay away from fake ExtraTorrent websites and clones.Thx to all ET supporters and torrent community.
ET was a place to be….May 17, 2017

ExtraTorrent nie działa i nie będzie

ExtraTorrent.com nie działa i prawdopodobnie już nie będzie. Twórcy witryny ogłosili kapitulację. Czy była ona konieczna? Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej bowiem strony trudno jest zaledwie wyszukiwarce zarzucać uczestnictwo w procesie naruszania prawa autorskiego, którego dopuszczają się osoby seedujące pliki w systemie Torrent – czyli udostępniające je w procesie pobierania lub już po jego zakończeniu.

Z drugiej strony, nie ma się co oszukiwać, takie wyszukiwarki istnieją tylko w jednym celu – pompowania pirackiego procederu. Jak więc widać z praktyki, sądownictwo na przykład Amerykańskie, nie jest im przesadnie przychylne.

ExtraTorrent to również seriale opatrzone „logiem” ETTV

Zdaniem TorrentFreak, śmierć ExtraTorrent niesie za sobą również rychły koniec grupy ETRG, która była bardzo mocno zaangażowana w sporządzaniu pirackich kopii filmów i seriali, które następnie trafiały na rozmaite torrentownie – jeśli choć raz szukaliście tam jakiegoś pliku, to zapewne kojarzycie znaczniki ETTV czy ETHD, które w pirackim światku uchodzą niemalże za markę.

Internauci nie wykluczają jednak, że grupa piracka da sobie radę z dalszym funkcjonowaniem, o ile tylko znajdzie się dostatecznie duża liczba osób chętnych do tego, by wspierać ją swoimi darowiznami.

„G2A jest gorsze, niż piractwo” – na czym polega sukces (nie)sławnej firmy z Polski i czy „Allegro dla graczy” jest w ogóle legalne?

Piraci i torrentownie wcale nie jak Hydra?

Tyle się mówi o tym, że walka z piractwem, to walka z wiatrakami, ale praktyka wcale nie potwierdza tej tezy. W miejscu zabijanych projektów wcale aż tak tłumnie nie odradzają się nowe, a tylko na Bezprawniku opisaliśmy kilka spektakularnych upadków: Telewizjady, Kinomana itd. Trudno powiedzieć czy wynika to ze strachu przed karzącą ręką sprawiedliwości, czy po prostu legalne serialodajnie, takie jak Netflix, Showmax czy HBO GO, stają się zbyt popularne i tanie. Znam wiele osób, które zapomniały jak się korzysta z „torrentów”, odkąd półtora roku temu w Polsce pojawił się Netflix.

Fot. tytułowa – materiały promocyjne PIRATES OF THE CARIBBEAN: DEAD MEN TELL NO TALES