25 lat w PPK to ok. 100 tys. zł – przy zarobkach 3 tys. netto miesięcznie. Czyli niewiele

Gorące tematy Finanse Dołącz do dyskusji (255)
25 lat w PPK to ok. 100 tys. zł – przy zarobkach 3 tys. netto miesięcznie. Czyli niewiele

Przystąpienie do Pracowniczych Planów Kapitałowych ma być dla pracownika sposobem na zwiększenie emerytury. Wielu Polaków ma co do tego wątpliwości, jednak warto przyjrzeć się temu, ile można zgromadzić w PPK. 

Ile można zgromadzić w PPK? Na wakacje pod palmami nie wystarczy

Expander wyliczył, ile mniej więcej można zgromadzić w PPK, jeśli przyjmiemy pewne kryteria. Okazuje się jednak, że odpowiedź nie jest zbyt optymistyczna – Polacy nie mogą się nastawiać, że tylko dzięki udziale w programie ich emerytura będzie znacznie wyższa. Na przykład kobieta, która obecnie ma 35 lat i przystąpi do Pracowniczych Planów Kapitałowych (zakładamy, że odejdzie na emeryturę w wieku 60 lat), może liczyć na „dodatkowe” 105 tys. zł (przy podstawowych składkach i pensji 3 tys. zł netto). Teoretycznie mogłoby wydawać się, że to sporo, ale w rzeczywistości, po rozłożeniu tej kwoty na lata – dodatek do emerytury z PPK nie będzie aż tak wysoki, jak mogłoby się wydawać. W niewiele lepszej sytuacji jest mężczyzna w tym samym wieku i z taką samą pensją – panowie uzbierają ok. 150 tys. zł w ramach PPK.

Czytaj też: Kontrola z powodu PPK – w firmach, w których niewielu pracowników pozostanie w PPK, mogą być przeprowadzane kontrole

Jednak lepiej pracować dłużej

Niestety, jeśli chodzi o to, ile można zgromadzić w ramach PPK, to wnioski nasuwają się same – Pracownicze Plany Kapitałowe podniosą naszą emeryturę, ale nie na tyle, by na pewno starczyło to na spokojne, bezproblemowe utrzymanie. Oczywiście należy pamiętać, że wysokość emerytury zależy przede wszystkim od wysokości składek na ZUS i stażu pracy. Z drugiej strony – osoby, które przejdą na emeryturę za 20-30 lat mogą liczyć na świadczenie w wysokości prawdopodobnie 20-30 proc. obecnego wynagrodzenia. A wielu przypadkach będzie to po prostu niewiele.

Należy też pamiętać o tym, że przyszłe roczniki – utrzymujące niejako przyszłych emerytów – będą mieć przed sobą trudne zadanie. Nie sprzyja nam demografia; dzietność wciąż utrzymuje się na niskim poziomie, a społeczeństwo mocno się starzeje. Może się więc okazać, że składki ZUS w przyszłości będą znacznie wyższe niż obecnie lub… że emerytury będą bardzo niskie. I członkostwo w PPK, mimo że odrobinę poprawi sytuację, to na pewno jej w całości nie uratuje. Z drugiej strony – warto pamiętać, że pozostanie w programie może być tym istotniejsze, skoro emerytura z samego ZUS może okazać niezbyt wysoka.

Specjaliści twierdzą, że aby zapewnić sobie wyższą emeryturę, warto po prostu… dłużej pracować. I mimo że reforma emerytalna obniżyła wiek przejścia na emeryturę, to można się spodziewać, że wielu Polaków zdecyduje się w najbliższych latach na pozostanie w pracy jeszcze przez kilka lat po osiągnięciu odpowiedniego wieku.