Jak prawidłowo obliczyć stan zatrudnienia do wniosku o dofinansowanie z Tarczy Finansowej?

Firma Dołącz do dyskusji (207)
Jak prawidłowo obliczyć stan zatrudnienia do wniosku o dofinansowanie z Tarczy Finansowej?

Ograniczenia wprowadzone w związku z epidemią koronawirusa niosą za sobą ryzyko upadku niewielkich firm oraz rosnącego bezrobocia wywołanego falą zwolnień. W ramach Tarczy Finansowej rząd zamierza ratować polską gospodarkę poprzez udzielanie w dużej części bezzwrotnych dofinansowań. Łączna kwota jaka została przeznaczona na pomoc polskim firmom to 75 miliardów złotych. Wniosek o uzyskanie subwencji można składać od 29 kwietnia 2020 roku przez bankowość internetową. Jednym z kluczowych elementów wniosku mających wpływ zarówno na możliwość uzyskania dofinansowania jak i jej wysokość jest podanie liczby zatrudnionych pracowników w przeliczeniu na pełen etat. Jak w prawidłowy sposób obliczyć stan zatrudnienia?

Kogo można uznać za pracownika w rozumieniu Tarczy Finansowej?

Przede wszystkim nie możemy kierować się definicją z ustawy Prawo przedsiębiorców, która może wprowadzać w błąd. Na potrzeby dofinansowania musimy kierować się węższymi wytycznymi zawartymi na stronie Polskiego Funduszu Rozwoju, w myśl których:

Pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, przy czym za pracowników nie uważa się pracowników na urlopach macierzyńskich, ojcowskich, rodzicielskich, wychowawczych i zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego.

W ramach Tarczy Finansowej za mikroprzedsiębiorcę uznajemy firmy, które zatrudniają co najmniej jednego pracownika, ale nie więcej niż dziewięciu. Do tej liczby nie wliczamy właściciela. Co to oznacza? Przede wszystkim to, że prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą nie możemy się ubiegać o to dofinansowanie. Aby mikroprzedsiębiorstwo mogło ubiegać się o dofinansowanie jego roczny obrót lub suma bilansowa za 2019 roku nie mogą być wyższe niż 2 000 000 euro.

Przykład 1:

Pani Anna prowadzi samodzielnie niewielki zakład kosmetyczny. Czy otrzyma dofinansowanie?

Nie, ponieważ w rozumieniu przepisów wprowadzających Tarczę Finansową osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą nie mogą być uznane za mikroprzedsiębiorcę. Jeżeli nie zatrudniają ani jednego pracownika na umowę o pracę nie mogą ubiegać się o dofinansowanie.

Przykład 2:

Pani Paulina jest właścicielką zakładu fryzjerskiego i zatrudnia jedną pracownicę na 0,50 etatu. Czy może ubiegać o dofinansowanie?

Tak, ponieważ przy zatrudnianiu jednego pracownika, niezależnie od wymiaru jego etatu, przedsiębiorca ma prawo ubiegać się o dofinansowanie w ramach Tarczy.

Na jaki dzień obliczyć stan zatrudnienia wypełniając wniosek o dofinansowanie w ramach Tarczy Finansowej?

Według regulaminu zamieszczonego na stronie Polskiego Funduszu Rozwoju we wniosku podajemy stan zatrudnienia na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym złożono wniosek. Nie może być on jednak wyższy niż stan zatrudnienia na dzień 31 grudnia 2019 roku. Jak wygląda to w praktyce?

Pan Józef w dniu 31 grudnia 2019 roku zatrudniał 6 pracowników. W lutym zatrudnił jeszcze 2 pracowników, którzy pracują do chwili obecnej. Pan Józef zamierza ubiegać się o dofinansowanie w maju 2020 roku, jaką powinien podać liczbę we wniosku?

Stan zatrudnienia na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc złożenia wniosku czyli 30 kwietnia 2020 r. wynosił 8 pracowników. Jednak jest to liczba wyższa niż stan stan zatrudnienia na dzień 31 grudnia 2019 roku. Do wniosku wpisujemy zatem 6 pracowników.

Przykład 4

Pan Antoni w dniu 31 grudnia 2019 roku zatrudniał 5 pracowników. Jednak w związku z trudną sytuacją finansową jego firmy musiał zwolnić w marcu 2020 roku 3 pracowników. Jaki stan zatrudnienia powinien wpisać wypełniając wniosek w maju 2020 roku?

W grudniu 2019 roku stan zatrudnienia wynosił 5 pracowników. Uległ jednak zmniejszeniu i na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc złożenia wniosku czyli 30 kwietnia 2020 roku wynosił 2 pracowników. Jednak jest to liczba niższa niż stan stan zatrudnienia na dzień 31 grudnia 2019 roku. We wniosku podajemy stan z kwietnia 2020 oku – 2 pracowników.

Jak obliczyć stan zatrudnienia w swoim przedsiębiorstwie?

Kluczową kwestią, na którą należy zwrócić szczególną uwagę podczas wypełniania wniosku jest fakt, że zasady przyznawania subwencji wprowadzają 2 sposoby obliczenia stanu zatrudnienia w przedsiębiorstwie w zależności od celu:

1) Stan zatrudnienia na potrzeby określenia czy firma spełnia warunki mikroprzedsiębiorstwa lub MŚP

W tym przypadku stan zatrudnienia obliczamy na dzień 31 grudnia 2019 roku. Wliczamy do niego wyłącznie pracowników zatrudnionych na umowę o pracę i zgłoszonych do ZUS. Pracownicy przebywający na urlopach macierzyńskich, rodzicielskich i wychowawczych, a także pracownicy zatrudnieni na umowy cywilnoprawne, czyli na umowy zlecenie i o dzieło nie są wliczani do stanu zatrudnienia.

2) Stan zatrudnienia na potrzeby wypełnienia wniosku o dofinansowanie w ramach Tarczy Finansowej

Określiliśmy za pomocą sposobu podanego wyżej czy nasze przedsiębiorstwo jest Mikro czy MŚP. Następnie należy obliczyć stan zatrudnienia, który zostanie wpisany do wniosku. Prawidłowość jego obliczenia jest bardzo ważna, ponieważ wielkość zatrudnienia ma wpływ na to czy przedsiębiorca otrzyma dofinansowanie. Od niego zależy również wysokość dofinansowania i jego zwrot. W tym przypadku wliczamy wszystkich pracowników, zarówno zatrudnionych w ramach umowy o pracę jak i na umowę cywilnoprawną. Warunkiem jest zgłoszenie do ZUS. Wliczamy także pracowników przebywających na urlopach macierzyńskich, rodzicielskich i bezpłatnych.

Przy wypełnianiu wniosku należy pamiętać o tym, że pracowników przebywających na tego typu urlopach liczymy zawsze jako jeden etat. Nawet częściowy wymiar etatu przed nieobecnością nie ma znaczenia. Podobnie przeliczamy pracowników zatrudnionych na umowę cywilnoprawną – zawsze są zatrudnieni na jeden etat. Tak jak wspomnieliśmy, stan zatrudnienia to stan na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym złożono wniosek. Nie może być on jednak wyższy niż stan zatrudnienia na dzień 31 grudnia 2019 roku. W tym przypadku podajemy stan z grudnia 2019 roku. Wpisując stan zatrudnienia do wniosku zaokrąglamy go w górę do pełnych liczb, np. wynosi 3,40 etatu – podajemy 4 etaty.

Jak obliczyć stan zatrudnienia na potrzeby wniosku – inne sytuacje

Przykład 5.

Pani Hanna zatrudnia w swojej firmie 3 osoby na umowę zlecenie i 1 na umowę o dzieło. Jaki stan zatrudnienia powinna wpisać do wniosku o dofinansowanie?

Właścicielka firmy nie zatrudnia ani jednej osoby na umowę o pracę. Nie spełnia warunku, aby jej działalność gospodarczą można było uznać za mikroprzedsiębiorstwo. Nie może zatem złożyć wniosku o dofinansowanie.

Przykład 6.

Firma zatrudnia 2 osoby na 0,50 etatu, jedna z nich przebywa od roku na urlopie wychowawczym. Ponadto 1 osobę na umowę zlecenie. Jak obliczyć stan zatrudnienia?

Pracownik, przebywający na urlopie wychowawczym niezależnie od wymiaru etatu określonego w umowie o pracę zawsze liczony jest jako 1 etat. Podobnie pracownik zatrudniony na umowę zlecenie. Zatem stan zatrudnienia wynosi: 0,50 etatu (pracownik zatrudniony na umowę o pracę) + 1 etat (pracownik na urlopie wychowawczym) + 1 etat pracownik zatrudniony na umowie zlecenie = 2,50 etatu. Stan zatrudnienia we wniosku zawsze zaokrąglamy w górę – wpisujemy zatem 3 etaty.

Przykład 7.

Firma w grudniu 2019 roku zatrudniała 3 pracowników na 1 etat, 1 pracownika na 0,50 etatu i 2 pracowników na umowę zlecenie, z których 1 nie był zgłoszony do ZUS. W kwietniu 2020 roku rozwiązano umowę z jednym z pracowników zatrudnionych na cały etat. Jaki stan zatrudnienia należy podać wypełniając wniosek w maju 2020 roku?

Przede wszystkim należy obliczyć stan zatrudnienia na dzień 31 grudnia 2019 roku i na dzień 30 kwietnia 2020 roku. Stan zatrudnienia w grudniu 2019 roku liczymy następująco: 3,5 etatu  (pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę) + 1 etat (pracownik zatrudniony na umowie zlecenie) = 4,50 etatu. Drugiego pracownika zatrudnionego na umowę zlecenie nie wliczamy do stanu zatrudnienia. Pracodawca nie zgłosił go do ZUS. Stan zatrudnienia na koniec kwietnia 2020 roku wynosił: 2,5 etatu  (pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę) + 1 etat pracownik zatrudniony na umowie zlecenie = 3,50 etatu. W tym przypadku również nie wliczamy pracownika niezgłoszonego do ZUS. Jest to liczba niższa niż stan zatrudnienia na dzień 31 grudnia 2019 roku, więc na potrzeby wniosku podajemy dane z grudnia 2019 roku. Stan zawsze zaokrąglamy w górę – dlatego wpisujemy 5 etatów.