Jazda quadem w Polsce: to mit, że dziecko zaraz po komunii może prowadzić quada

Moto Dołącz do dyskusji (47)
Jazda quadem w Polsce: to mit, że dziecko zaraz po komunii może prowadzić quada

Jazda quadem to rozrywka, jednak wymaga od nas przestrzegania przepisów prawa. Przedstawiamy krótko kto, jak i gdzie może jeździć quadem, by nie narazić się na karę. 

Jazda quadem tylko z prawem jazdy

Pod koniec zeszłej dekady plagą stało się kupowanie quada jako prezentu na komunię. Prawo tego nie zabrania, pod warunkiem, że quad będzie stał w garażu lub będzie nim jeździł rodzic. Jazda małym quadem (tj. ważącym maksymalnie 350 kg i rozpędzającym się maksymalnie do 45 km/h) wymaga bowiem posiadania prawa jazdy kategorii AM. W przypadku pojazdu przekraczającego te limity, niezbędne jest prawko kategorii B1. Dolna granica wieku obowiązująca przy tych kategoriach to odpowiednio 14 i 16 lat. Lepiej kupujmy więc quady w prezencie na bierzmowanie. Razem z kursem na prawko.

Rejestracja quada

Quad, jak każdy inny pojazd, trzeba zarejestrować. Rejestracja quada, podobnie jak rejestracja samochodu, odbywa się w wydziale komunikacji właściwego starostwa. Wymaga to przedłożenia stosownego wniosku, dowodu własności, dowodu rejestracyjnego (jeśli był wcześniej zarejestrowany), karty pojazdu (jeśli została wcześniej wydana), dowodu odprawy celnej (jeśli quad został sprowadzony spoza Unii Europejskiej) i homologacji albo dopuszczenia indywidualnego. Do tego należy uiścić opłaty za wydaniu dowodu rejestracyjnego, tablic, naklejek i znaków legalizacyjnych. Szczegóły na rządowej stronie obywatel.gov.pl.

Ubezpieczenie OC

Kierowanie pojazdem wymaga także posiadania aktualnego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Jazda quadem nie jest tu żadnym wyjątkiem. Za szkody wyrządzone przez ubezpieczonego sprawcę zostaną wypłacone odszkodowania z OC. W przeciwnym razie poszkodowanemu zapłaci Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który następnie będzie miał regres do sprawcy. A do tego zapłaci on karę za brak ubezpieczenia.

Gdzie jeździć quadem?

Art. 1 ust. 2 Prawa o ruchu drogowym nakazuje stosować przepisy tej ustawy również poza drogami publicznymi, gdy jest to konieczne dla uniknięcia zagrożenia bezpieczeństwa uczestników tego ruchu. Z tego przepisu wynika więc, że nawet na swojej prywatnej posesji nie można ryzykować oddania quada dziecku. Zatem zarejestrowanym pojazdem legitymujący się prawem jazdy i ubezpieczony kierujący może jeździć na przykład po drogach publicznych lub innych dostępnych dla ruchu pojazdów silnikowych. Możemy więc pojeździć u siebie czy u sąsiada (za jego zgodą). Są też przeznaczone po temu specjalne tory. Quadem do lasu pojechać można, ale tylko oznaczonymi drogami. Zbaczanie z nich na terenach leśnych jest karane grzywną, podobnie jak jazda po plaży, autostradach czy drogach ekspresowych. Również jazda quadem po rezerwatach przyrody, parkach narodowych czy krajobrazowych, może być kosztowna.

Przewożenie dziecka quadem

Nie oznacza to, iżby jazda quadem była rozrywką bezwzględnie zakazaną dzieciom. Nieposiadające prawa jazdy dziecko może być pasażerem quada. Oczywiście przewóz dzieci również regulują przepisy. Kierujący przewożąc dziecko musi pamiętać o foteliku dla dziecka do 12 roku życia lub 150 cm wzrostu oraz o zapięciu pasów bezpieczeństwa, jeśli takowe znajdują się na wyposażeniu pojazdu. W razie ich braku można wziąć dziecko na siodło. Ale jeśli nie ukończyło ono 7 lat, obowiązuje ograniczenie prędkości do 40 km/h. Pamiętajmy też, że i kierujący, i pasażer, bez względu na wiek, drogę i prędkość, muszą mieć na głowach kaski.