Przewóz dzieci w samochodzie – nowelizacja przepisów

Gorące tematy Moto dołącz do dyskusji (12) 09.05.2015
Przewóz dzieci w samochodzie – nowelizacja przepisów

Udostępnij

Maciej Lewczuk

Przewóz dzieci w samochodzie podlega nowym przepisom. Nowelizacja wprowadza kilka poprawek, ale i kilka kontrowersji.

Dotychczasowe przepisy dotyczące przewozu dzieci w samochodzie ulegają nowelizacji, dzięki czemu tak kierowcy, jak i policja będą mieli możliwość łatwiejszej ich interpretacji, gdyż dotychczas w kilku przypadkach były kontrowersje.

Problemy dotyczyły, między innymi, dzieci powyżej 12 roku życia. Do niedawna nie musiały one korzystać z fotelików, a wystarczył im jedynie specjalny podest, który podnosił dziecko na tyle, by pasy nie wyrządziły mu krzywdy podczas wypadku. Obecnie będzie to uzależnione nie od wieku, a od wzrostu dziecka. Może się tak przecież zdarzyć, że 10 letnie dziecko będzie przewyższało wzrostem swojego kolegę, który będzie starszy o 2-3 lata. Teraz poza fotelikiem będą mogły jeździć dzieci o wzroście przekraczającym 150 cm.

Na tylnym siedzeniu samochodu będzie mogło jeździć dziecko o wzroście co najmniej 135 cm, jeśli jego gabaryty będą przeszkodą do znalezienia dla niego odpowiedniego fotelika.

Dzieci do lat 3 nie mogą być przewożone w żadnych pojazdach, które nie maja pasów bezpieczeństwa pozwalających na umocowanie fotelika.
Foteliki będą musiały spełniać wymogi bezpieczeństwa i warunki techniczne określone przez UE lub Europejską Komisję gospodarczą ONZ.
Przepisy dopuszczają przewożenie dziecka powyżej 3 roku życia na środku tylnego siedzenia bez fotelika, jeśli po jego bokach są zamontowane inne foteliki. Jest zapis, który dość mocno jest krytykowany.

Pamiętajmy zatem o bezpieczeństwie dzieci i nie narażajmy ich zdrowia i życia na szwank. Jeśli widzicie na drodze kierowcę, który wiezie dziecko bez zabezpieczeń, to pomyślcie za niego i powiadomcie policję, by choćby pouczyła taką osobę. Zaniechanie może doprowadzić dziecko do uszczerbku na zdrowiu, a nawet do utraty życia.

We wszelkich sprawach dotyczących ruchu drogowego, problemów z interpretacją prawa, lub gdy ktoś oskarża Was o popełnienie przestępstwa lub wykroczenia, a uważacie, że nie przekroczyliście przepisów, to zawsze warto skorzystać z pomocy naszych prawników, którzy doradzą postępowanie lub pomogą przygotować stosowne pisma. Są oni stale dostępni pod adresem kontakt@bezprawnik.pl. Zawsze chętnie pomogą.

Zdjęcie z serwisu shutterstock.com