Na OLX możesz kupić zaświadczenie o odbyciu kursu przedmałżeńskiego. Jest i podpis proboszcza, i pieczątka parafii

Rodzina Dołącz do dyskusji (855)
Na OLX możesz kupić zaświadczenie o odbyciu kursu przedmałżeńskiego. Jest i podpis proboszcza, i pieczątka parafii

Ręka do góry, kto kursy przedmałżeńskie uważał za stratę czasu. Na szczęście da się go zaoszczędzić, a z pomocą przychodzi znany portal ogłoszeniowy, na którym możemy znaleźć liczne anonsy dotyczące sprzedaży zaświadczeń z jego ukończenia. Oczywiście chyba nie muszę wspominać, że wystarczy podanie danych przyszłych małżonków i uiszczenie opłaty. Po kilku dniach do naszej skrzynki trafi wypisane starannym pismem zaświadczenie.

Kursy przedmałżeńskie — jak to załatwić?

Ślub kościelny wiąże się z pewnymi obowiązkami. Do jednych z pierwszych obowiązków należy odbycie nauk przedmałżeńskich. Ten szybki kurs życia w rodzinie zgodnie z katolickimi zasadami dotychczas odbywał się w trakcie specjalnie zorganizowanych spotkań. Ich cena nie jest niska i zaczyna się od ponad 400 zł. Do tego dochodzi czas, jaki przyszli małżonkowie mają spędzić z osobami wykładającymi im zasady słusznego życia.

Jak się okazuje, tę procedurę można śmiało obejść. Naprzeciw wychodzi internet i słynny OLX. Na portalu roi się od ogłoszeń oferujących zaświadczenie o odbyciu kursu. Chyba nie muszę dodawać, że o wcześniejszych spotkaniach nie ma mowy. Po uiszczeniu odpowiedniej opłaty — w przypadku ogłoszeń, do których dotarłam, jest to od 200 do 300 zł — otrzymamy zaświadczenie o odbyciu kursu przedmałżeńskiego z pełną rozpiską tematów, z którymi zostaliśmy zapoznani, podpisem proboszcza i pieczątką parafii. Zapobiegliwi organizatorzy pomyśleli również o dacie. Jeżeli złożymy zamówienie teraz, zaświadczenie zostanie wystawione z datą styczniową lub lutową, jeszcze sprzed pandemii.

Oczywiście wniosek, jakoś niezależnie od wszystkiego, nasuwa się sam. Sympatyczna pani, która pośredniczy w zamówieniu, nie brzmi jak proboszcz parafii. A w prowadzonej korespondencji nawet nie próbuje udawać, że są to kursy przedmałżeńskie online.

Kursy przedmałżeńskie OLX

Oczywiście trudno stwierdzić, czy wszystkie ogłoszenia działają na podobnych zasadach oraz czy są one powiązane z parafiami z jakich pochodzi zaświadczenie. Z całą pewnością jednak problem zaczyna powoli wychodzić na wierzch. Zwrócili na niego uwagę rzeszowscy dominikanie. W umieszczonym na ich stronie oświadczeniu przestrzegają przed podobnymi zaświadczeniami i kursami przedmałżeńskimi online. Zgodnie z wytycznymi obecnie obowiązek przygotowania narzeczonych do małżeństwa spoczywa na księżach proboszczach. Kursy przedmałżeńskie są natomiast zawieszone do czasu zmiany przepisów o zgromadzeniach.