Leasing a wyścig technologii, czyli jakie korzyści niesie ze sobą ta elastyczna forma korzystania ze sprzętu w firmie

Firma Lokowanie produktu Technologie Dołącz do dyskusji (145)
Leasing a wyścig technologii, czyli jakie korzyści niesie ze sobą ta elastyczna forma korzystania ze sprzętu w firmie

Rozwój przedsiębiorstwa wymaga często inwestycji. Budynki, maszyny, pojazdy, sprzęt – wszystko to kosztuje i z czasem się zużywa. Szczególnie to widać w przypadku nowoczesnych technologii. Zatrzymanie wyścigu technologii nie jest możliwe. Firmy potrafią sobie jednak z nim całkiem dobrze radzić.

Leasing a wyścig technologii we współczesnych przedsiębiorstwach

Nie ulega wątpliwości, że dostęp do najnowszych technologii potrafi zapewnić przewagę nad konkurencją, i to w większości dziedzin życia. Pozwala także nadążyć za ciągle zmieniającym się światem. Przewaga technologiczna stanowi podstawę współczesnych doktryn wojskowych. Tak samo w biznesie, dzięki posiadaniu sprzętu pozwalającego działać lepiej, szybciej i wydajniej, niż mogą to robić inni, przedsiębiorcy są w stanie zapewnić sobie sukces. Przedsiębiorca, który postanowi zainwestować swoje pieniądze w nowoczesne technologie, może liczyć na szereg wymiernych korzyści.

Szczególną ofertę na leasing IT ma dla was partner naszego tekstu:

Szczególnie widoczne jest to w branży IT. Postęp w tym przypadku oznacza chociażby większą oszczędność energii u poszczególnych urządzeń oraz dłuższy czas pracy baterii. W dalszej kolejności należałoby wspomnieć o większym bezpieczeństwie danych będących w posiadaniu firmy. To szczególnie ważne teraz, w trakcie gorączki po uchwaleniu RODO. To nie wszystko – nowszy sprzęt oznacza w IT często mniejszą awaryjność oraz obsługę coraz to nowych opcji i udogodnień. Wszystkie te elementy składają się na zwiększenie wydajności pracy przedsiębiorstwa oraz oszczędność firmowych pieniędzy. Problem polega na tym, że nie wszyscy przedsiębiorcy mogą sobie pozwolić na zakup dużej ilości sprzętu, albo sprzętu odpowiedniej jakości.

Przestarzały sprzęt IT stanowi dla firmy przede wszystkim obciążenie, najlepiej wymienić go na nowszy jak najszybciej

Warto zauważyć, że oszczędności na wyposażeniu w przypadku nowoczesnych technologii mogą przynieść przedsiębiorcy zdecydowanie więcej szkody, niż pożytku. Jak podaje Wirtualna Polska, aż 60% posiadaczy pięcioletnich komputerów narzeka na ich działanie. Najczęstszym problemem ze starymi komputerami jest ich zawieszanie się, czasem nawet w przypadku najprostszych czynności.  Dotyka on 45% użytkowników dysponujących przestarzałymi urządzeniami. Jeśli stary komputer się nawet nie zawiesza, to bardzo często ma problem ze zbyt wolnym działaniem. Skarży się na nie 29% respondentów. Choćby rozruch systemu operacyjnego może w takim przypadku trwać wieki. W przypadku 22% właścicieli starszego sprzętu, komputery nie radzą sobie z poprawną obsługą nowszego oprogramowania. To nie powinno dziwić, biorąc pod uwagę dokonujący się na naszych oczach ciągły postęp technologiczny. Popularny mit głosi, że do pracy biurowej wystarczy byle jaki komputer – nic bardziej mylnego.

W przypadku przestarzałych laptopów kłopotliwy może okazać się czas pracy baterii. O ile najnowsze urządzenia są w stanie wytrzymać bez ładowania nawet 10 godzin, o tyle paroletni sprzęt potrafi rozładować się już po dwóch godzinach. Czasem nawet po jednej. Do tego, jako typowe problemy związane z użytkowaniem paroletniego sprzętu, wskazać należy również zbyt głośną pracę starszych urządzeń oraz jego skłonność do przegrzewania się. Tego rodzaju kłopoty wskazuje odpowiednio 15 i 20% użytkowników. Wszystkie te czynniki razem składa się na awaryjność, wyższe koszty obsługi i serwisowania. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że komputer w naprawie nie będzie na siebie zarabiać.

Największą zaletą leasingu jest jego elastyczność i łatwość dostosowania do potrzeb firmy

Jak w takim razie najlepiej pozyskać dla przedsiębiorstwa nowoczesny sprzęt IT? Rozwiązań jest kilka, chociażby zakup na raty. Co jednak, jeśli można niejako zjeść ciastko i ciągle je mieć – dostać wszystkie potrzebne urządzenia i jednocześnie ograniczyć koszty do minimum? Odpowiedzią na to pytanie jest niewątpliwie leasing. Polega on na tym, że podmiot finansujący kupuje za własne środki wskazaną przez podmiot korzystający rzecz. Mogą to być budynki, mogą to być maszyny, samochody, sprzęt biurowy czy wysoce specjalistyczny. Po zakupie leasingobiorca może korzystać z tej rzeczy, która ciągle jednak jest własnością leasingobiorcy. W zamian za możliwość jej użytkowania, korzystający płaci finansującemu tzw. raty leasingowe. Kiedy upłynie czas obowiązywania umowy, korzystający ma najczęściej możliwość wykupienia na własność używanej przez siebie rzeczy.

Z punktu widzenia przedsiębiorcy poszukującego nowoczesnej technologii dla swojej firmy, leasing ma szereg zalet. Swego czasu, wymienił je portal Money.pl. W pierwszej kolejności można by wskazać chociażby sam fakt dawania szybkiego i łatwego dostępu do cudów współczesnej techniki bez konieczności zgromadzenia środków na zakup. Umowy z firmami leasingowymi są bardzo często skonstruowane tak, że użytkowany sprzęt zarabia na siebie. Płatność rat leasingowych rozpoczyna się wówczas wraz z podpisaniem protokołu odbioru zakupionej rzeczy. Co więcej, najczęściej umowy te są tak skonstruowane, by brać pod uwagę charakter i działalności leasingobiorcy oraz aktualną kondycję finansową jego firmy. Bardzo często kooperacja z firmą leasingową umożliwia wynegocjowanie lepszych warunków sprzedaży rzeczy, niż w sytuacji, gdyby leasingobiorca miał kupić ją samodzielnie.

Wzięcie sprzętu w leasing oznacza wymierne korzyści finansowe dla przedsiębiorstwa

W przypadku nowoczesnej technologii ważne jest również to, że leasingobiorca wcale nie musi po zakończeniu umowy wykupywać sprzętu od leasingodawcy. Dzięki temu nie zostaje on z własnością w postaci, na przykład, przestarzałych już komputerów. Nie musi się zastanawiać, co by tu z nimi zrobić. Może także od razu zawrzeć umowę na sprzęt aktualnej generacji i tym samym kontynuować rozwój swojej firmy. Taki elastyczny sposób pozyskiwania technologii dla firmy umożliwia szybsze reagowanie na zmieniającą się sytuację na rynku. Kolejną niewątpliwą zaletą leasingu jest to, że firmy leasingowe bardzo często oferują swoim klientom bogaty pakiet usług dodatkowych. Będzie to na przykład ubezpieczenie zakupionych środków trwałych, pakiety serwisowe, ubezpieczenia komunikacyjne w przypadku samochodów, czy nawet zainstalowanie określonych programów na wziętym w leasing komputerze.

Omawiając zalety leasingu nie można nie wspomnieć o podatkach. Raty leasingowe mogą zostać uznane za koszt uzyskania przychodu, jeśli amortyzację weźmie na siebie leasingodawca. Tak skonstruowana umowa pozwala leasingobiorcy odliczać miesięczny koszt leasingu od podatku dochodowego. Dodatkowo podatek VAT w przypadku leasingu naliczany jest od poszczególnych rat, co oznacza, że nie trzeba płacić go w całości już na początku umowy. Jak widać, do wymiernych korzyści korzystania z leasingu doliczyć można także ułatwienie optymalizacji podatkowej firmy. Możliwość ta jest bardzo popularna w przypadku aut osobowych, jednak gdy chcemy pozyskać sprzęt IT, leasing działa w ten sam sposób.

Czym kierować się w wyborze konkretnej oferty leasingu?

Warto zauważyć również, że korzystanie z leasingu nie obniża zdolności kredytowej przedsiębiorstwa. To daje mu przewagę nad alternatywnymi formami finansowania zakupu środków trwałych w rodzaju kredytu bankowego, czy zakupu ratalnego. Wzięcie danej rzeczy w leasing jest z reguły dużo łatwiejsze, niż uzyskanie kredytu na jej zakup. Jest to forma pozyskiwania środków trwałych szczególnie korzystna dla firm, które nastawione są z jednej strony na szybką ekspansję, z drugiej zaś dbające o swoją płynność finansową. Oznaczać to będzie chociażby młode przedsiębiorstwa, które dopiero starają się wywalczyć sobie pozycję na rynku, bez możliwości zgromadzenia wystarczająco dużego kapitału, by myśleć o swobodnym zakupie poszczególnych rzeczy. Najnowocześniejszy sprzęt IT, wraz ze specjalistycznym oprogramowaniem, może być dość kosztowny.

Wybierając poszczególne oferty leasingu, najczęściej będziemy mieli możliwość znalezienia takiej, która pasuje do aktualnych potrzeb naszego przedsiębiorstwa. Sama formuła leasingu wymusza tutaj pewną elastyczność. Różne okresy obowiązywania umowy do wyboru, możliwość wykupu sprzętu po jej zakończeniu, lub brak takiej opcji, możliwość skrócenia okresu obowiązywania umowy – to elementy konstrukcji umowy, na które warto zwrócić uwagę oprócz realnego kosztu samego leasingu. Szczególnie istotne mogą się one okazać właśnie dla przedsiębiorstw, które chcą uzyskać dostęp do nowoczesnej technologii. Istotne dla nich mogą okazać się również dodatkowe usługi oferowane przez leasingodawcę. Z całą pewnością, leasing sprzętu IT może być znakomitą inwestycją dla każdego przedsiębiorstwa.