Zakaz picia wody z butelek dla pracowników mBanku. Wszystko w ramach walki z plastikiem

Dobre wiadomości Środowisko Technologie Dołącz do dyskusji (73)
Zakaz picia wody z butelek dla pracowników mBanku. Wszystko w ramach walki z plastikiem

Promocja rozwiązań eko zakrawa na coraz szerszą skalę. Klienci przywykli już do e-faktur i e-wyciągów. Niektóre instytucje poszły o krok dalej: mBank wycofuje plastikowe butelki, sztućce i kubeczki. Do dyspozycji klientów oraz pracowników pozostanie filtrowana woda z kranu.

#mBankJestEko

„Wierzymy, że każdy z nas ma wpływ na powstrzymanie powodzi plastiku. Dlatego powstała inicjatywa #mBank jest eko. Jej pierwszym celem i etapem jest ograniczenie ilości plastiku zużywanego w bankach.”

Słowa te otwierają spot reklamowy mBanku. Instytucja postawiła na rozwiązania ekologiczne, bo – jak twierdzi prezes mBanku, Cezary Stupułkowski:

„Chcemy być ekologiczni, ja wiem, ze to jest modne, ale niektóre rzeczy modne mają sens”.

Grupa mBank wycofuje plastik

Tylko w 2018 r. mBank zamówił ok. 200 tys. półlitrowych butelek wody, co generuje 4 tony plastiku do utylizacji. Oprócz tego grupa mBank wycofuje również plastikowe kubeczki i sztućce. Odtąd pracownicy i klienci korzystać będą z ekologicznych wersji, czyli tradycyjnych naczyń. Butelkowaną wodę zastąpi natomiast filtrowana kranówka.

Wiceprezes mBanku do spraw bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej, Adam Pers podkreśla, że:

„mBank to nowoczesny bank. My jako bankowość korporacyjna chcemy finansować nowoczesne gałęzie przemysłu, w tym w te firmy, które inwestują w odnawialne źródła energii i ograniczają CO2. Równolegle podjęliśmy decyzję, że będziemy stopniowo zmniejszać zaangażowanie w „brudny przemysł”, a więc m.in. kopalnie węgla kamiennego. To dla nas ważne, chcemy troszczyć się o środowisko.”

Przypomnijmy, że od roku 2015 mBank przyjął „Strategię odpowiedzialnego biznesu i zrównoważonego rozwoju”. Istotnym aspektem tego założenia jest wspieranie środowiska naturalnego. Od 1 kwietnia tego roku mBank wycofuje się z finansowania nowych kopalni węgla i bloków energetycznych opalanych węglem. Grupa nie będzie również nawiązywać relacji z firmami, w których udział energii elektrycznej z tego surowca wynosi więcej niż 50 proc.

Z końcem ubiegłego roku mBank przyjął politykę ułatwiającą finansowanie odnawialnych źródeł energii (OZE).

mBank oszczędza papier

Grupa mBank wycofuje plastik, ale również montuje systemy monitorowania wydruków, ograniczające do minimum zużycie papieru. Dzięki temu od roku 2017 bank „zaoszczędził” już kilka milionów stron.

Co ciekawe, w placówkach mBank wycofuje także obowiązek potwierdzania transakcji na papierowych wydrukach. Zainteresowani klienci mogą potwierdzić swoje transakcje za pomocą aplikacji mobilnej (por.: mBank dyskryminuje klientów oraz konto w mBank)

Przystanek mBank

Pracownicy łódzkiej siedziby mBanku, zwanej przystankiem mBank, mogą korzystać z darmowego przeglądu rowerów i największego w mieście, darmowego parkingu rowerowego.

Ponadto mBank zachęca swoich klientów do zgłaszania własnych pomysłów, inicjatyw i rozwiązań, dzięki którym instytucja mogłaby wspierać ekologię.