Benzyna wciąż drożeje. Montaż instalacji LPG może zostać ujęty w koszty działalności

Firma Moto Podatki Dołącz do dyskusji (32)
Benzyna wciąż drożeje. Montaż instalacji LPG może zostać ujęty w koszty działalności

Ceny benzyny wciąż rosną i jak na razie nic nie zapowiada, by miało się to zmienić. Nic więc dziwnego, że coraz więcej kierowców zastanawia się, czy nie byłoby lepiej tankować gazu zamiast benzyny lub oleju napędowego. Oczywiście montaż instalacji LPG w koszty może zostać ujęty, jeżeli dotyczy samochodu firmowego.

Benzyna wciąż w górę, więc zainteresowanie LPG może tylko rosnąć

Od kilku miesięcy ceny na stacjach paliw potrafią przerazić kierowców. A nigdzie nie jest powiedziane, że to już koniec podwyżek. Benzyna po 6-7 złotych za litr, to rzeczywistość, która może się spełnić jeszcze przed końcem roku.

Podwyżki dotykają wszystkich rodzajów paliw, w tym LPG, który w Polsce jest bardzo popularny. I mimo że tankowanie gazu też już jest droższe niż jakiś czas temu, to wciąż wydaje się dużo bardziej opłacalne niż jeżdżenie na benzynie lub dieslu.

Dlatego wielu przedsiębiorców może myśleć o przerobieniu swojego samochodu z benzyny na gaz. Montaż instalacji LPG w koszty działalności może zostać ujęty, jeżeli dotyczy samochodu, którego używamy w ramach prowadzonej firmy.

Nie ma też tutaj różnicy czy auto jest nasze własne i mamy je ujęte w środkach trwałych, czy też jest ono finansowane jakimś kredytem. Koszty związane z jego eksploatacją, a do takich należy zaliczyć także montaż instalacji LPG, mogą być jak najbardziej ujęte w koszty działalności.

Montaż instalacji LPG w koszty może zostać ujęty, jeżeli dotyczy samochodu firmowego

Oczywiście należy pamiętać, że jeżeli jesteśmy podatnikami VAT, a samochód jest osobowy, to w zależności od tego, jak go używamy, możemy odliczyć 50% lub 100% podatku VAT, a kwotę netto ująć w koszty w wysokości 75% lub 100%.

  • 50% VAT i 75% odliczenia kosztów – samochód osobowy używany w sposób mieszany, zarówno prywatnie jak i do spraw firmowych,
  • 100% VAT i 100% odliczenia kosztów – samochody używane wyłącznie w działalności. Wymagana jest tu prowadzona kilometrówka, zgłoszenie samochodu do Urzędu Skarbowego.

Oznacza to, że jeżeli przedsiębiorca postanowi założyć instalację LPG do samochodu używanego prywatnie oraz służbowo, a jej wartość wyniesie np. 4000 złotych netto, czyli 4920 złotych brutto, to będzie mógł odliczyć:

  • 50% VAT – 920 złotych x 50% = 460 złotych,
  • 75% pozostałych kosztów – 4000 zł (kwota netto) + 460 zł (nieodliczone 50% VAT) = 4460 zł, 4460 zł x 75% = 3345 złotych.

Zakup instalacji można rozliczyć od razu w kosztach, chyba że przekroczy wartość 10 tysięcy

Instalacja LPG z montażem nie kosztuje zazwyczaj 10 tysięcy złotych, dzięki czemu nie musimy jej traktować jako ulepszenie środka trwałego. To sprawia, że cały jej koszt możemy wrzucić jednorazowo w koszty prowadzonej działalności.

Jednak jeżeli zdarzyłoby się, że wartość montażu takiej instalacji, przekroczyłaby kwotę 10 tysięcy złotych netto (w przypadku, gdy możemy odliczyć VAT) lub brutto (jeżeli nie jesteśmy VAT-owcami), to wtedy powinniśmy potraktować to jako ulepszenie środka trwałego, jakim jest nasz samochód osobowy. Koszt takiej instalacji będzie więc rozliczany w ramach amortyzacji auta.

Po montażu instalacji LPG w aucie, czekają nas jeszcze formalności do wypełnienia. Przede wszystkim trzeba udać się do wydziału komunikacji, gdzie urzędnik dopisze nam w dowodzie rejestracyjnym, że nasz samochód jest „przystosowany do zasilania gazem LPG”. Jest to jedynie dopisek, który zazwyczaj jest dokonywany od ręki, dlatego nie wiąże się z koniecznością wymiany dowodu i jest bezpłatny. Jednak jeżeli dokonamy tego np. przez pośrednika, albo będziemy kogoś upoważniać, i z tego powodu poniesiemy wydatki, to takie koszty także mogą stanowić koszty uzyskania przychodu.