Z perspektywy geofizyka nie ma już Gdańska ani Szczecina. Wrocław się dusi. Kraków i Warszawa też

Codzienne Dołącz do dyskusji
Z perspektywy geofizyka nie ma już Gdańska ani Szczecina. Wrocław się dusi. Kraków i Warszawa też

Jutro Black Friday. Czy jest coś czego możemy nie kupić w promocji? Niestety tak. I są to rzeczy, których bardzo potrzebujemy. Czyste powietrze i czysta woda. Najbardziej zanieczyszczone miasta na świecie są w Polsce.

Najbardziej zanieczyszczone miasta na świecie

Sezon grzewczy dopiero się zaczął, a polskie miasta już wskoczyły do czołówki rankingu najbardziej zanieczyszczonych na świecie dużych miast. Opracowuje go szwajcarska firma IQAir. W opublikowanym dziś zestawieniu Wrocław znalazł się na 4 miejscu. Wyprzedził Delhi i Kalkutę. Pierwszą dziesiątkę tego rankingu zamyka Kraków. Żadne inne europejskie miasta nie uplasowały się tak wysoko. Z Polski, wśród tych bardziej zanieczyszczonych, mamy jeszcze Poznań na 16 miejscu i Warszawę na 39 miejscu. A ponieważ jest to ranking tylko dużych miast, to nie należy sądzić, że Wrocław jest najbardziej zanieczyszczonym miejscem w Polsce. U nas prym wiodą mniejsze gminy. W tym gronie są też, niektóre uzdrowiska.

W opracowaniu „Europejski kryzys energetyczny napędza złą jakość powietrza od Polski po Grecję” eksperci IQAir piszą, że kryzys energetyczny może pogorszyć,  chroniczny problem zanieczyszczenia powietrza w Europie Wschodniej. Desperacja w poszukiwaniu niedrogiego ogrzewania powoduje, że najgorsza jakość powietrza na kontynencie zagraża zdrowiu ludzkiemu i życiu. Z troską pochylają się nad tym. czym oddychają Polacy.

„Powrót do powszechnego spalania drewna i węgla brunatnego w gospodarstwach domowych może przywrócić złe dane dotyczące jakości powietrza z 2021 r. Istnieją obawy, że nawet zniesienie zakazu spalania węgla w gospodarstwach domowych nie zaspokoi polskich potrzeb energetycznych, co może doprowadzić do jeszcze bardziej desperackich działań. Około 60 procent gospodarstw domowych może nie mieć wystarczającej ilości węgla na całą zimę. Niektórzy ludzie skłaniają się do spalania drewna, torfu, owsa i śmieci, aby się ogrzać. (…) W Polsce rocznie dochodzi do 40 000 przedwczesnych zgonów związanych z zanieczyszczeniem powietrza. Tylko Bułgaria przewyższa tę liczbę na jednego mieszkańca w Unii Europejskiej” tyle o nas.

Nie ma polskiego wybrzeża!

To nie koniec złych wiadomości. Portal smoglab.pl zdał relację ze spotkania Parlamentarnego Zespołu ds. Dzieci. Zainicjowali go Rodzice dla Klimatu, by uświadomić rządzącym, co trzeba zrobić, by nasze dzieci mogły żyć na Ziemi.

„Z mojego punktu widzenia jako geofizyka nie ma już Gdańska, nie ma Szczecina, nie ma polskiego wybrzeża. Możemy spowolnić te procesy, ale nie możemy ich odwrócić. Musimy sobie zdawać z tego sprawę. Podnoszący się poziom wód jest tylko jedną z szeregu zmian, które są efektem emisji gazów cieplarnianych na niespotykaną dotąd skalę. Fale upałów, które występowały dotychczas raz na 50 lat, po wzroście średniej temperatury o jeden stopień zdarzają się pięciokrotnie częściej. Jeśli temperatura wzrośnie o cztery stopnie, fale upałów staną się nową normą ” powiedział cytowany przez portal prof. Szymon Malinowski, dyrektor Instytutu Geofizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Przypomnę, że w zeszłym roku padł w lutym nowy rekord temperatury. W Makowie Podhalańskim termometry zarejestrowały 22,1 stopni Celsjusza! Rok bez zimy, choć w tej chwili, z powodu bardzo wysokich cen ogrzewania może się wydawać zbawieniem, to jednak w naszej szerokości geograficznej ma to konsekwencje chociażby dla rolnictwa, a co za tym idzie, produkcji żywności.

Nic nie robiąc dla ochrony klimatu, a właściwie przeciwnie, robiąc dużo złego doszliśmy do miejsca, z którego nie ma już powrotu do dobrego. Ale nadal możemy coś zrobić, by było „tylko” gorzej, a nie źle czy bardzo źle. Prof. Tadeusz Zielonka, specjalista chorób płuc i chorób wewnętrznych przypomniał dorosłym, że to nie kolejne gadżety są tym czego dzieci potrzebują. Najbardziej potrzebują one czystego powietrza, czystej wody i zdrowego jedzenia. A to są akurat te rzeczy, które dorośli swoim lekceważeniem ochrony klimatu im zabierają.