Jest już nowy wniosek o zwolnienie ze składek ZUS. Co się zmieniło?

Gorące tematy Firma Dołącz do dyskusji (287)
Jest już nowy wniosek o zwolnienie ze składek ZUS. Co się zmieniło?

Przedsiębiorcy nadal mogą wnioskować o zwolnienie ze składek ZUS. 10 maja na platformie PUE ZUS pojawił się nowy wniosek o zwolnienie ze składek ZUS.

Nowy wniosek o zwolnienie ze składek ZUS

Uprawnieni przedsiębiorcy mogą wnioskować o zwolnienie ze składek ZUS za okres marzec-maj 2020 r. Teraz na platformie PUE ZUS pojawił się nowy wniosek o zwolnienie ze składek ZUS. Zmiany są związane z rozszerzeniem grupy przedsiębiorców uprawnionych do zwolnienia. Chodzi m.in. o firmy, które zatrudniają od 10 do 49 pracowników – a które na samym początku nie mogły wnioskować o zwolnienie ze składek. Obecnie w przypadku tych firm zwolnieniem jest objęte 50 proc. łącznej kwoty nieopłaconych należności z tytułu składek wykazanych w deklaracji za dany miesiąc.

Zwolnienie ze składek ZUS w nowej wersji tarczy antykryzysowej obejmuje również płatników będących spółdzielnią socjalną – bez względu na liczbę ubezpieczonych.

Co zawiera nowy wniosek o zwolnienie ze składek ZUS?

Podobnie jak wcześniej, płatnik składek, który chce złożyć wniosek, loguje się na stronę PUE ZUS. Następnie wybiera Usługi, rozwija Katalog usług i w polu wyszukiwania wpisuje „wniosek RDZ”.

W pierwszej części wniosku tradycyjnie płatnik musi podać podstawowe dane dotyczące swojej firmy (a raczej – sprawdzić ich poprawność, ponieważ platforma uzupełnia je automatycznie).

Jeśli chodzi o treść wniosku, płatnik musi oczywiście zaznaczyć miesiąc, za który chce nie opłacać składek. Następnie musi zaznaczyć jedną z trzech opcji (ostatnia, czwarta, dotyczy wyłącznie duchownych).

Pierwszą opcję wybierają zarówno mikroprzedsiębiorcy zatrudniający od 1 do 9 pracowników jak i przedsiębiorcy zatrudniający od 10 do 49 osób (pod warunkiem, że spełniają podane warunki). Druga opcja jest zarezerwowana wyłącznie dla spółdzielni socjalnych, z kolei trzecia – dla samozatrudnionych. Płatnicy, którzy zaznaczą tę opcję, muszą dodatkowo podać przychód za miesiąc, za który składają wniosek.

Trzecia strona to już dodatkowe informacje dotyczące podmiotu. Chodzi o klasę działalności czy informacje dotyczące sytuacji ekonomicznej podmiotu. Przedsiębiorca musi też odpowiedzieć na pytanie dotyczące wcześniej otrzymanej pomocy publicznej.

Tym samym nowy wniosek o zwolnienie ze składek ZUS nie różni się mocno od poprzedniego. Przedsiębiorcy nie powinni mieć większych problemów z jego poprawnym wypełnieniem.

Osoby wnioskujące o zwolnienie ze składek będą mogły poznać decyzję ZUS – Zakład, poprzez platformę PUE, będzie wysyłać specjalne informacje. Część przedsiębiorców wnioskujących o zwolnienie w poprzednich miesiącach już otrzymało wiadomość od ZUS.