Rusza nowa edycja Funduszu MŚP. Przedsiębiorcy mogą liczyć na specjalne dofinansowanie

Finanse Firma Dołącz do dyskusji
Rusza nowa edycja Funduszu MŚP. Przedsiębiorcy mogą liczyć na specjalne dofinansowanie

Nowa edycja Funduszu MŚP została oficjalnie uruchomiona. Oferuje ona mikro-, małym i średnim firmom z Unii Europejskiej, a także ukraińskim przedsiębiorcom, możliwość uzyskania dofinansowania na pokrycie opłat urzędowych związanych z rejestracją znaków towarowych, wzorów przemysłowych oraz wynalazków.

Ochrona własności intelektualnej jest konieczna

W dobie cyfryzacji ochrona własności intelektualnej jest szczególnie konieczna, ponieważ umożliwia przedsiębiorcom zabezpieczenie wyjątkowych pomysłów i rozwiązań. To zapobiega ich kopiowaniu i wykorzystywaniu przez nieuprawione osoby.

Program, wspierany przez Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO), ma na celu promowanie ochrony własności intelektualnej na terenie Polski oraz całej UE. Wartość dofinansowania waha się od 1 tys. do 3,5 tys. euro, w zależności od wybranego bonu. Jak twierdzi Departament Innowacyjności i Komunikacji w Urzędzie Patentowym RP, zainteresowanie programem wśród polskich firm jest duże – Polska znajduje się na drugim miejscu pod względem liczby złożonych wniosków, zaraz po Hiszpanii.

Program SME Fund, którego tegoroczny budżet wynosi 20 mln euro, rozpoczął się 22 stycznia. Procedura aplikacyjna jest prosta i przyjazna dla przedsiębiorców. Specjalna podstrona w języku polskim na zamieszczona stronie EUIPO zawiera wszystkie niezbędne informacje dotyczące ubiegania się o dofinansowanie. Z uwagi na ograniczoną pulę środków decyduje kolejność zgłoszeń. Wniosek może złożyć właściciel firmy, pracownik lub upoważniony przedstawiciel. Środki zostaną przekazane bezpośrednio na wskazany rachunek bankowy.

Cztery typy voucherów

Fundusz oferuje cztery typy voucherów, z których każdy umożliwia zwrot określonych kosztów związanych z własnością intelektualną. Na przykład w ramach bonu na zgłoszenie nowych znaków towarowych i wzorów przemysłowych można uzyskać zwrot nawet 75 proc. opłat za zgłoszenie w ramach procedury krajowej w państwach członkowskich UE lub do EUIPO, a także połowy opłat za zgłoszenia poza UE. W ramach tego vouchera maksymalna kwota dofinansowania wynosi 1 tys. euro.

Dla bonu na zgłoszenie wynalazków maksymalny zwrot to 3,5 tys. euro. Ponadto przedsiębiorcy mogą ubiegać się o zwrot do 1,5 tys. euro za zgłoszenie nowych odmian roślin do Wspólnotowego Urzędu Ochrony Odmian Roślin (CPVO). W II kwartale br. zostanie udostępniony jeszcze voucher IP Scan.

Na ochronie własności intelektualnej sporo zyskasz

Korzyści płynące z ochrony własności przemysłowej są spore. Badania przeprowadzone przez EUIPO wykazały, że firmy posiadające ochronę własności intelektualnej generują wyższy dochód na pracownika. Jest on o 68 proc. wyższy w porównaniu do firm, które nie podlegają takiej ochronie. Dodatkowo, pracownicy firm chroniących swoje prawa własności intelektualnej są lepiej wynagradzani.