Polskie uczelnie są leniami patentowanymi, ale nie patentowymi. Najlepsze zgłaszają ponad setkę rocznie

Prawo Technologie Dołącz do dyskusji
Polskie uczelnie są leniami patentowanymi, ale nie patentowymi. Najlepsze zgłaszają ponad setkę rocznie

To nieprawda, że do wielkich odkryć naukowych dochodzi wyłącznie w zachodnich, zdecydowanie lepiej rozwiniętych państwach. W Polsce co roku powstają setki wynalazków, które możliwe, że w najbliższym czasie będą zmieniać nasz świat. Wynalazcami bardzo często są studenci technicznych uczelni wyższych. Czy istnieje odpowiednik polskiego „MIT” oraz, która z uczelni w minionym roku otrzymała największą liczbę patentów?

Które uczelnie uzyskują najwięcej patentów? Ci z was, którzy korzystają z Twittera z pewnością nie raz przekonali się, że nauka jest niesamowita. Popularyzatorem tego określenia, jak również polskich naukowców oraz ich dokonań jest pewien polski doktor. Choć entuzjazm i nieuzasadniony często hurraoptymizm wylewający się z publikowanych przezeń treści bywa odbierany bardzo różnie, to w wielu przypadkach robi dobrą robotę. Stawianie na młodych oraz zdolnych polskich naukowców powinno być bowiem jeszcze bardziej propagowane. Jak się bowiem okazuje jest ich w Polsce naprawdę wielu, a przecież zwykle nie mogą liczyć na warunki do przeprowadzania badań oraz analiz na choćby takie, jakimi dysponują ich rówieśnicy z zachodniej Europy. W Polsce nie brakuje zdolnych oraz młodych wynalazców. Partnerem ich odkryć i to na dość wczesnym etapie staje się prawo patentowe. Jak uzyskać patent, aby chronić swoje badania, plany oraz rezultaty naukowe?

Które uczelnie uzyskują najwiecej patentów?

Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polski co roku publikuje raport, w treści którego wskazuje ile w danym roku zanotowano zgłoszeń wynalazków oraz wzorów użytkowych. W 2021 r. odnotowano ponad 4200 zgłoszeń. Najwięcej, bo aż 136 patentów udzielono wynalazcom z Politechniki Lubelskiej, 121 – Politechnice Łódzkiej oraz 118 Uniwersytetowi Przyrodniczemu we Wrocławiu.

To duże zmiany w stosunku do zeszłorocznych raportów. Od dwóch lat pierwsze miejsce zajmował bowiem Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie. Z całą pewnością nowe wynalazki, wielomiesięczne badania oraz analizy są owocem współpracy młodych naukowców, jak również kadr naukowych. Najlepsze zespoły przy pracach badawczych mogą liczyć na granty, bez których praca naukowa nie byłaby możliwa. Przy skomplikowanych procesach badawczych ważną rolę odgrywają także prawnicy, którzy starają się możliwie najdokładniej opracowywać opisy zastrzeżeń patentowych.

Sama procedura zgłoszenia patentowego nie należy do łatwych. O tym, czym jest patent oraz jak należy dokonywać zgłoszeń patentowych pisaliśmy tutaj.