Pełnoletni uczeń może usprawiedliwiać nieobecności. Zdaniem RPO, nie trzeba już prosić rodziców

Codzienne Gorące tematy Państwo 08.12.2017
Pełnoletni uczeń może usprawiedliwiać nieobecności. Zdaniem RPO, nie trzeba już prosić rodziców

Udostępnij

Mateusz Madejski

Każdy chyba kiedyś musiał usprawiedliwiać nieobecności w szkole. Zgody rodzica czy też opiekuna wymagały też na przykład wyjazdy na wycieczki czy też zwalnianie się z zajęć. To zrozumiałe. Ale co jeśli uczeń skończył już 18 lat? Kwestia ta przez lata była wielką zagadką zarówno dla uczniów, jak i dla nauczycieli. Wreszcie na jej temat wypowiedział się Rzecznik Praw Obywatelskich. Jego zdaniem pełnoletni uczeń nieobecności może usprawiedliwiać sam. 

Adam Bodnar nie ma wątpliwości. Dorosły uczeń może usprawiedliwiać siebie sam.

– Z chwilą uzyskania pełnoletności dana osoba może samodzielnie wpływać na swoją sytuację prawną kształtowaną dotąd w wyniku działania jej przedstawicieli ustawowych. Rodzice tracą zatem prawo reprezentowania dziecka przed organami administracji publicznej […]. Co do zasady więc pełnoletnia osoba powinna mieć możliwość do samodzielnego decydowania o sobie. Rodzice pełnoletniego dziecka nie mogą już dłużej składać oświadczeń woli w imieniu dziecka, o ile nie uzyskają od niego odpowiedniego upoważnienia – brzmi komunikat RPO.

Pełnoletni uczeń a nieobecności

Rzecznik Praw Obywatelskich wskazuje, że żaden statut szkoły czy innej instytucji oświatowej nie może stać nad Kodeksem cywilnym. A ten w końcu uznaje, że osoba pełnoletnia ma już pełną zdolność do czynności prawnych. Zatem dorosła osoba może się ona zwolnić z lekcji, usprawiedliwić nieobecność oraz wyrazić sama sobie zgodę na wyjazd na szkolną wycieczkę. PRO zaznacza, że każdy uczeń powinien się stosować do statutu szkoły, do której uczęszcza. Jednak ten statut musi być przede wszystkim zgodny z polskimi przepisami.

Co się stało, że Rzecznik Praw Obywatelskich zajął się tak palącą kwestią? Ponoć od pewnego czasu w dużej liczbie do biura RPO spływały skargi. Niestety, nie wiemy, czy ich autorami byli częściej uczniowie, czy też raczej nauczyciele. Jednak sprawa i dla jednych, i dla drugich zapewne była kłopotliwa.

Pełnoletni uczeń a usprawiedliwienia

Rzecznik zapewnił też, że zwrócił się do minister edukacji Anny Zalewskiej z prośbą o zajęcie stanowiska w tej sprawie i zapytał, jak Ministerstwo Edukacji Narodowej chce rozwiązać problem.

Warto zaznaczyć też, że po 18. roku nie ma już obowiązku kontynuowania kształcenia, więc pełnoletnia osoba nie tylko nie musi prosić rodziców o usprawiedliwienia, ale może też bez ich zgody po prostu zakończyć naukę.

16 odpowiedzi na “Pełnoletni uczeń może usprawiedliwiać nieobecności. Zdaniem RPO, nie trzeba już prosić rodziców”

 1. Jak chodziłem do technikum to była taka „zasada”, że można było wykluczyć swoich rodziców z „życia szkoły” (po 18-ce) ale wtedy przy nieobecności musiało być L4. Chcieliśmy by traktowano nas jak dorosłych to tak musieliśmy się zachowywać ;)

   • Jakiś dokument do zusu, ale co ma szkoła wspólnego z zakładem ubezpieczeń społecznych to nie wiem.

    • L4 – dokument zwolnienia z powodu choroby. Mogłeś być nieobecny, ale tylko z powodu choroby potwierdzonej L4. Czyli traktowano Cię jak dorosłego w pracy.

     • Trzeba sobie zadać podstawowe pytanie – komu i po co on jest potrzebny. Dostaje się go od lekarza aby udowodnić zusowi że jest się chorym i otrzymać prawo do zasiłku i tylko w tym celu.
      Czy w szkole musisz udowadniać zusowi że jesteś chory? Szkoła nie odprowadza za ciebie zusu. Ja nie pracuje na etacie i nigdy żadnego l4 od lekarza nie biorę. W szkole też nie pracujesz na etacie (jako uczeń).

      Z drugiej strony czy nieobecność w szkole = choroba ? Mogło mnie nie być z innych przyczyn i takie też można w szkole usprawiedliwić.

     • lekarz wystawia też zwolnienia z zajęć, myślę, ze tutaj doszło do skrótu myślowego, ale chodziło o takie właśnie zwolnienie, potrzebne i honorowane na wyższych uczelniach.

  • Co najmniej dziwne. Nie wiem jaki to ma związek ze sobą. Masz 18? Możesz pisać a nie jakieś „traktowano nas jak dorosłych to tak musieliśmy się zachowywać”.

  • L4? czyli rozumiem, że nieobecność mogła usprawiedliwić tylko choroba potwierdzona przez lekarza? Na urzędników was tam uczyli? ;) A co z całym mnóstwem przypadków kiedy nieobecność mogła być spowodowana równie ważnym powodem? Jak dla mnie takie praktyki uczą tylko nieuczciwości i kombinatorstwa, bo jeśli ktoś chce mieć wszystkie obecności, a miał ważny powód nieobecności (inny niż choroba), to musi sobie załatwić „lewe” zwolnienie.

   U mnie każdy mógł sobie sam pisać usprawiedliwienia i nikt nie kwestionował powodów, ponieważ jeśli było się pełnoletnim to wychodziło się z założenia, że każdy może już sam kierować swoim życiem. Szanowano i ufano nam jako pełnoletnim młodym ludziom i my odwiedzaliśmy się tym samym :)

 2. 6 lat temu, gdy miałem 18 lat chodziłem do technikum i mieszkałem już sam (wynajmowałem mieszkanie i opłacałem swoje rachunki) kto miał za mnie pisać usprawiedliwienia? Byłem pełnoletni w teoretycznie najbardziej możliwy sposób. Kto miał niby za mnie pisać usprawiedliwienia?

 3. podoba mi się racjonalność postępowania RPO. W większości przypadków 18-latki to wciąż dzieci na utrzymaniu rodziców, ale de facto tacy rodzice mają już bardzo mały wpływ na ich postępowanie – na wychowanie trochę za późno. Jedyne co mogą to w ekstremalnych przypadkach powstrzymać finansowanie krnąbrnych dzieci.

 4. 15 stycznia 1979 r. na „godzinie wychowawczej” psor wezwał mnie do swojego biurka, dał karteczkę z wypisanymi datami mojej nieobecności i kazał wypisać usprawiedliwienie. Napisałem, podałem psorowi, a on przeczytał i „odhaczył” nieobecności w dzienniku. Byłem pełnoletnim uczniem technikum w Łodzi. Wiele lat później na wywiadówkach w szkole średniej, gdzie uczyli się moi synowie wychowawczyni informowała rodziców o nieobecnościach dzieci i (wszystkim) bez względu na wiek „odhaczała” je w dzienniku. Ja naiwny myślałem, że ten temat nie jest we współczesnej szkole problemem. A tu masz – takie kwiatki wychodzą.

 5. „PRO zaznacza, że każdy uczeń powinien się stosować do statutu szkoły, do której uczęszcza.”
  Chyba literki się poprzestawiały :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *