Podatek od prezentów ślubnych? Istnieje i trzeba go opłacić!

Gorące tematy Podatki Dołącz do dyskusji
Podatek od prezentów ślubnych? Istnieje i trzeba go opłacić!

Choć urząd skarbowy nie zagląda nowożeńcom w koperty, to może zainteresować się np. skąd para wzięła pieniądze na kupno samochodu. Jeśli okaże się, że z niezgłoszonych prezentów, małżeństwo może zapłacić spore kary.

Choć wiele par biorących ślub nie zdaje sobie z tego sprawy, otrzymywane prezenty to darowizna, od której trzeba odprowadzić podatek. Na rozliczenie się z fiskusem nowożeńcy mają pół roku. Może to brzmieć jak naruszenie tradycji i dobrych obyczajów, ale najwygodniej dla małżonków, jeśli goście planujący naprawdę pokaźny prezent, zamiast w kopercie, przelali go bezpośrednio na konto. Dowód wpłaty może znacznie ułatwić odprowadzenie podatku.

Co w przypadku, kiedy para młoda nie wie o takim obowiązku lub postanawia go nie dopełnić? Mogą liczyć się z koniecznością zapłacenia aż 20% otrzymanej darowizny. Oczywiście, muszą istnieć przesłanki do kontroli. Urząd skarbowy może zainteresować się przychodem widząc przykładowo wysokie kwoty przelewów na konto w banku lub drogie wydatki, jak kupno mieszkania czy samochodu. Wtedy przyjdzie nam się tłumaczyć z zarobków.

Na szczęście, istnieją ulgi podatkowe, które w większości przypadków przy niezbyt wygórowanych prezentach pomagają uniknąć dodatkowych opłat. Przewidziane są odpowiednie dopuszczalne progi kwotowe dla darczyńców z konkretnych grup podatkowych. Przykładowo, od rodziców można otrzymać 9637 zł. Jest to jednak kwota, którą od jednej osoby z najbliższej rodziny można zyskać łącznie w przeciągu 5 lat. Jeśli więc deklarowaliśmy już wcześniejsze darowizny, należy uważać żeby w tym czasie nie przekroczyć całościowego limitu. Kolejne kręgi osób, czyli II oraz III grupa podatkowa (odpowiednio dalsza rodzina i znajomi) wiążą się z niższymi maksymalnymi kwotami – 7276 zł oraz 4092 zł. Mając na uwadze takie regulacje, warto przy podliczaniu prezentów sprawdzić obowiązujące limity i upewnić się, czy nie musimy wskutek hojności gości odprowadzać podatku.

Zależnie od konkretnej sytuacji, dodatkowe opłaty względem urzędu skarbowego są inaczej traktowane i rozliczane. Co innego, kiedy kopertę dostaniemy od teściowej, a co innego gdy od zatrudniającego nas szefa. Aby nie mieć problemów podatkowych i nie płacić dodatkowych kar, warto rozważyć konkretny przypadek pod kątem prawnym. Dobrym pomysłem może być konsultacja ze specjalistą, który za stosunkowo niewielką opłatą pomoże uniknąć wysokich kar. W tym celu polecamy kontakt z naszym działem prawnym, który pomoże z każdym napotkanym problemem zarówno na tle podatkowym jak i innym, związanym z obowiązującymi ustawami. Nasi doradcy są dostępni pod adresem kontakt@bezprawnik.pl i czekają na Wasze wiadomości.

Zdjęcia pochodzą z shutterstock.com