Specjalnie ułożony grafik pracy i niepłatne przestoje. Jeśli działalność firmy jest zależna od pogody, pracownicy muszą się na to przygotować

Praca Dołącz do dyskusji
Specjalnie ułożony grafik pracy i niepłatne przestoje. Jeśli działalność firmy jest zależna od pogody, pracownicy muszą się na to przygotować

Z racji na występowanie czynnika pogodowego, w wielu firmach pracownicy nie mogą wykonywać swoich zajęć w normalny sposób. Praca uzależniona od warunków atmosferycznych implikuje konieczność powstawania m.in. specjalnie ułożonego grafiku pracy. Organizowanie systemu pracy w firmie tego typu spoczywa na pracodawcy. Musi on dostosowywać system pracy, a także zapewnić organizację zadań dla wszystkich pracowników, narażonych na wpływ warunków atmosferycznych.

Praca w rytmie pór roku to specyficzny system zatrudnienia

System pracy, który musi być dostosowany do warunków panujących na zewnątrz, może dotyczyć nie tylko pracowników, którzy pracują na zewnątrz. Wiele firm, w których produkowane są elementy budowlane, także stosuje system pracy dostosowany do pogody. Przykładem mogą być zakłady, w których produkuje się elementy betonowe. W wielu przypadkach warunki atmosferyczne nie mają wielkiego wpływu na powstawanie przestojów w pracy. Powodują jedynie niedogodności u pracownika zarówno w czasie zimy, jak i podczas ekstremalnie wysokich temperatur. Pracodawca musi zatem nie tylko zapewniać ciepłe ubrania i posiłki regeneracyjne, ale także odpowiednią ilość wody w czasie upałów.

W przypadku prac uzależnionych od warunków atmosferycznych zastosowanie tradycyjnego czasu pracy często nie ma sensu

Aby móc dostosować system pracy do warunków atmosferycznych, stosuje się często dłuższy system rozliczeniowy, a także dniówki robocze powyżej 8 godzin. W uzasadnionych przypadkach długość systemu rozliczeniowego może wynosić nawet 12 miesięcy.

W każdym systemie czasu pracy, jeżeli jest to uzasadnione przyczynami obiektywnymi lub technicznymi lub dotyczącymi organizacji pracy, okres rozliczeniowy może być przedłużony, nie więcej jednak niż do 12 miesięcy, przy zachowaniu ogólnych zasad dotyczących ochrony bezpieczeństwa i zdrowia pracowników.

Jednak tego typu system rozliczeń nie może być stosowany w przypadku równoważnego czasu pracy. Okres rozliczeniowy, który co do zasady wynosi jeden miesiąc, może być w uzasadnionych przypadkach przedłużony do 4 miesięcy.

Przy pracach uzależnionych od pory roku lub warunków atmosferycznych okres rozliczeniowy, o którym mowa w § 1, może być przedłużony, nie więcej jednak niż do 4 miesięcy

Pracodawca może wprowadzić niepłatny przestój, który jest spowodowany warunkami atmosferycznymi

W wielu wypadkach pracownicy mogą otrzymać wynagrodzenie podczas przestoju z powodu warunków atmosferycznych. Stanowi o tym Kodeks Pracy.

Pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania – 60% wynagrodzenia. W każdym przypadku wynagrodzenie to nie może być jednak niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku pracowników zatrudnionych przy pracach uzależnionych od warunków atmosferycznych, które spowodowały wystąpienie przestoju. W takim wypadku wynagrodzenie jest należne pracownikowi tylko wtedy, jeżeli tak stanowią zapisy umowy o pracę lub regulaminy wewnątrzzakładowe.