Lidl ukarany za zakończenie przed czasem promocji, w której „klienci” okradali sklep na jego własnych parkingach. To chyba żart UOKiK-u

Gorące tematy Zakupy Dołącz do dyskusji (286)
Lidl ukarany za zakończenie przed czasem promocji, w której „klienci” okradali sklep na jego własnych parkingach. To chyba żart UOKiK-u

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał decyzję, w której stwierdził, że uprawdopodobnione zostało naruszenie przez Lidl Polska zbiorowych interesów konsumenta. Przedsiębiorstwo zobowiązało się do pewnych działań, mających na celu zadośćuczynienie klientom za swoje praktyki. Jednak czy na pewno były one nieuczciwe?

Decyzja ma związek z przeprowadzoną swego czasu przez Lidl Polska promocji „Sprytnie i tanio” kupować marki Lidla. Satysfakcja gwarantowana albo zwrot pieniędzy.”

Czego dotyczyła promocja? Sposób na darmowe zakupy?

Promocja pozwalała na zwrot zakupionych produktów marek Lidla z tytułu niezadowolenia klienta. Z założenia wszystko wydawało się dobre i proklienckie, co poskutkowało jednak dosyć kontrowersyjnym odbiorem w naszym kraju. Co istotne, zwrócony towar mógł być nawet napoczęty, bądź skonsumowany. Do zwrotu wystarczył jedynie paragon i opakowanie. Powodowało to groteskowe sytuacje, w których klienci przepakowywali jeszcze na parkingu sklepu towar do innych opakowań, a następnie zwracali je, tytułem otrzymania z powrotem swoich pieniędzy.

W pewnym momencie organizator zakończył promocję bez informowania – z odpowiednim, 7-dniowym wyprzedzeniem – o zmianie jej regulaminu. Właśnie takie zachowanie Lidl Polska stało się powodem, dla którego UOKiK wszczął odpowiednie procedury.

Promocja Lidl a UOKiK

Lidl zobowiązał się do przeprowadzenia, za pośrednictwem swojej strony internetowej, szkolenia on-line z zakresu praw konsumenta. Dla pierwszych 10 tys. osób, które ukończą szkolenie z wynikiem co najmniej 70% przewidziane są nagrody w postaci bonów. Ich wysokość będzie wynosić 25 zł, co oznacza wydatek rzędu 250 000 zł. Szkolenia odbędą się w dniach 1 września – 15 listopada 2018 r.

Ponadto Lidl Polska został zobowiązany do przeprowadzenia szkoleń dla rzeczników konsumentów i pracowników Inspekcji Handlowej z zakresu zapobiegania nieuczciwym praktykom w handlu.

UOKiK zaakceptował materiały szkoleniowe, zaproponowane przez Lidl.

Reasumując

Odbiór przez pewne osoby promocji w naszym kraju powoduje u mnie poczucie wstydu. Bardzo duża część ludzi po prostu wykorzystała możliwość, którą daje im dosyć ocenny i subiektywny warunek, wymagany do skorzystania z promocji, czyli niezadowolenie. Teoretycznie każdy mógł się na nie powołać, a sieć oczywiście nie prowadziłaby specjalnego dochodzenia, aby stwierdzić czy klient mówi prawdę, czy też nie.

Kiedy Lidl przekonał się, że sytuacja wymyka się z pod kontroli, to od razu zakończył promocję. Takie działanie, bez zachowania odpowiednich terminów, faktycznie jest podstawą do nałożenia pewnych kar przez UOKiK.

Nie zważając jednak na to jak zachowała się część klientów, niewątpliwym jest, że Lidl sam umyślnie wprowadził taką promocję, mając świadomość ewentualnych jej skutków.