Trudno na razie mówić o rewolucji w polskim sądownictwie, ale rozstrzyganie sporów online wydaje się ciekawą alternatywą

Państwo Dołącz do dyskusji (186)
Trudno na razie mówić o rewolucji w polskim sądownictwie, ale rozstrzyganie sporów online wydaje się ciekawą alternatywą

Zdarza się, że przedsiębiorcy zajdą w swoim sporze tak daleko, że muszą zwrócić się do sądu arbitrażowego. Nie zawsze jest to jednak opłacalne, a na pewno – bywa uciążliwe, jeśli strony muszą stawić się w sądzie na drugim końcu Polski. Od dziś możliwe jest jednak…rozstrzyganie sporów online. Pytanie tylko, czy takie rozwiązanie przebije się do świadomości przedsiębiorców.

Rozstrzyganie sporów online, czyli zdalny Sąd Arbitrażowy

W miarę oczywiste jest, że coraz więcej zespołów prawników pracuje zdalnie. Jest to wygodniejsze, pozwala popracować w spokoju nad rozwiązaniem najkorzystniejszym dla klienta. Działa też e-sąd, ale zakres jego działalności jest dość ograniczony – możliwe jest rozpatrzenie prostych spraw o zapłatę, czyli – elektroniczne postępowanie upominawcze. Z tego względu Sąd Arbitrażowy Online, który działa w Polsce od dziś, może być ciekawą alternatywą dla arbitrażu prowadzonego w sposób „tradycyjny”.

Szybciej, łatwiej i czasami taniej

Czym rozstrzyganie sporów online miałoby przekonać do siebie przedsiębiorców? Po pierwsze – wszystko miałoby odbywać się stosunkowo szybko, a orzeczenie ma zapadać w terminie 3-5 tygodni od założenia sprawy. Dla przedsiębiorców ma to być przede wszystkim oszczędność czasu. Nie muszą dzięki temu fatygować się do sądu znajdującego się czasem na drugim końcu Polski. Co wiąże się zresztą nie tylko ze stratą czasu, ale koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów.

Czy jednak ostateczne koszty rozstrzygnięcia sporu za pośrednictwem Sądu Arbitrażowego Online będą niższe niż gdyby przedsiębiorcy zdecydowali się na „tradycyjny” sąd arbitrażowy? Okazuje się, że tak, ale dopiero po przekroczeniu pewnej wartości sporu. Przy niższych może być to nieopłacalne.

Problem? Świadomość przedsiębiorców

Co jest największym wyzwaniem dla założycieli i pomysłodawców Sądu Arbitrażowego Online? Wydaje się, że na ten moment jest to dotarcie do świadomości przedsiębiorców i przekonanie ich, że korzystanie z takiego rozwiązania jest w pełni bezpieczne. A do tego – opłacalne. Być może zajmie też trochę czasu wytłumaczenie, że wszystko jest w pełni legalne i zgodne z prawem. Czy jednak rozstrzyganie sporów online zyska popularność – dopiero się okaże.