RPO zaskarżył pobieranie opłat za obowiązkową wymianę prawa jazdy do TK

Gorące tematy Państwo dołącz do dyskusji (11) 25.11.2015
RPO zaskarżył pobieranie opłat za obowiązkową wymianę prawa jazdy do TK

Maciej Lewczuk

Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył pobieranie opłat za obowiązkową wymianę prawa jazdy do Trybunału Konstytucyjnego.

Każdy, kto zdał egzamin na prawo jazdy, musi wnieść opłatę za wydanie stosownego dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdów. Zapłacić trzeba także, gdy wymieniamy uszkodzony lub zdezaktualizowany dokument. Podobnie jest, gdy zmianie uległy dane, choćby nazwisko kierowcy. Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył pobieranie opłat za obowiązkowa wymianę prawa jazdy do Trybunału Konstytucyjnego.

Chodzi o to, że Rzecznik Praw Obywatelskich nie kwestionuje konieczności wnoszenia opłat przy zmianach, które wynikają z działań posiadacza prawa jazdy, ale chodzi mu o sytuacje, w której to organy Państwa (gmina, samorząd terytorialny) decydują o zmianie nazwy ulicy lub też numeracji na budynku, gdzie mieszka kierowca, co pociąga za sobą konieczność wymiany prawa jazdy.

Decyzje o zmianie numeracji budynków lub nazw ulic zapadają zwykle bez udziału ludzi, którzy pod danymi adresami mieszkają. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich pobieranie opłat od ludzi za wymianę dokumentów, która nie wynika z ich woli, a także nie mieli nic do powiedzenia w sprawie choćby wspomnianego adresu, jest jawną niesprawiedliwością.

W związku z tym RPO zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego art. 18 ust. 2 pkt 2 ustawy o kierujących pojazdami. Według niego, żądanie opłaty za wymianę prawa jazdy od kierowcy w sytuacji, gdy musi on wymienić dokument z przyczyn całkowicie od niego niezależnych, a jest wynikiem działania organów władzy publicznej.

Pełna treść wniosku Rzecznika Praw Obywatelskich jest do wglądu pod tym adresem.

Masz jakiekolwiek wątpliwości lub problemy związane z wymianą dokumentów lub opłatami za nie i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Zdjęcie z serwisu shutterstock.com