Właściciele mieszkań muszą przygotować się na nowy wydatek. Wiceminister zdradził szczegóły

Nieruchomości Dołącz do dyskusji
Właściciele mieszkań muszą przygotować się na nowy wydatek. Wiceminister zdradził szczegóły

Całkiem niedawno informowaliśmy na łamach Bezprawnika, że świadectwo charakterystyki energetycznej będą musieli posiadać wszyscy właściciele domów jednorodzinnych. Teraz jednak okazuje się, że konieczne może być również… świadectwo energetyczne dla mieszkań. 

Świadectwo energetyczne dla mieszkań

Świadectwo energetyczne jest dokumentem opisującym budynek pod kątem zużycia energii. Obecnie świadectwo charakterystyki energetycznej muszą posiadać budynki jednorodzinne wybudowane po 1 stycznia 2009 r. Wkrótce ma się to jednak zmienić – Sejm przegłosował już ustawę zmieniającą przepisy o efektywności energetycznej budynków. Nowelizacja dostosuje polskie przepisy do prawa UE. W rezultacie świadectwo charakterystyki energetycznej będzie musiał posiadać każdy budynek – zarówno jednorodzinny, jak i wielorodzinny.

Logiczne jednak wydawało się, że w przypadku budynków wielorodzinnych świadectwem będzie musiał zająć się zarządca. Teraz okazuje się jednak, że niekoniecznie. Jak informuje „DGP”, w niektórych sytuacjach za świadectwo energetyczne dla mieszkań w budynku jednorodzinnym zapłacą właściciele tych mieszkań. Wyszło to na jaw podczas debaty wiceministra rozwoju i technologii Piotra Uścińskiego z senatorami. Jak poinformował wiceminister, jeśli obywatel będzie wynajmować mieszkanie, będzie musiał sporządzić dla tego lokalu świadectwo charakterystyki energetycznej – i samodzielnie pokryć jego koszty. Nie będzie mógł w takiej sytuacji liczyć na zarządcę. Podobnie będzie w przypadku, gdy mieszkanie będzie chciał sprzedać.

Wiceminister zaznaczył jednocześnie, że jeśli właściciel lokalu nie będzie miał zamiaru wynajmować go lub sprzedawać, sporządzanie osobnego świadectwa charakterystki energetycznej dla danego mieszkania nie będzie konieczne.

Nowe przepisy mają wejść w życie w ciągu 6 miesięcy od dnia publikacji. Na razie jednak ustawa musi zostać przyjęta przez Senat, a później – podpisana przez prezydenta. Można zatem spodziewać się, że nowelizacja zacznie obowiązywać pod koniec pierwszej połowy przyszłego roku.

Koszt? Co najmniej 300 zł

Świadectwo energetyczne dla mieszkań (wynajmowanych lub sprzedawanych) oraz dla budynków jednorodzinnych to dodatkowy koszt dla właścicieli nieruchomości. W ocenie skutków regulacji podano, że przeciętny koszt takiego świadectwa wyniesie ok. 300 zł; zaznaczono jednak, że ostateczny koszt może być wyższy, ponieważ jest uzależniony od wielu czynników. Można się spodziewać, że koszty będą wyższe dla budynków jednorodzinnych niż dla pojedynczych mieszkań.

Warto jednocześnie pamiętać, że nowelizacja wprowadza nie tylko obowiązek posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej dla wszystkich budynków, ale też – zmiany dotyczące wymagań związanych z kontrolą systemu ogrzewania i systemów klimatyzacji. Ponadto nowe przepisy mają też upowszechnić dostęp do podstawowych informacji zawartych w świadectwach, które z kolei są gromadzone w specjalnym rejestrze.