Amerykanie grillują „Twoja twarz brzmi znajomo”. Wielkie oburzenie, bo Polacy przebierają się za czarnoskórych raperów

Gorące tematy Społeczeństwo dołącz do dyskusji (90) 07.11.2018
Amerykanie grillują „Twoja twarz brzmi znajomo”. Wielkie oburzenie, bo Polacy przebierają się za czarnoskórych raperów

Jerzy Wilczek

Program „Twoja twarz brzmi znajomo” raczej nie jest rozrywką najwyższych lotów. Celebrytów udających innych śpiewających celebrytów ogląda się naprawdę… ciężko. Ale czy taka rozrywka to już rasizm? Mamy chyba inną wrażliwość niż Amerykanie, ale wcale nie jestem przekonany, czy powinniśmy się tego wstydzić.

Drake należy obecnie do najpopularniejszych raperów. Możecie go jednak kojarzyć, bo Kanadyjczyk  jest znacznie popularniejszy w USA niż w Europie. Na pewno jednak znacie skrót YOLO – a on się wziął właśnie z numeru Drake’a The Motto. Artystę postanowił przybliżyć masowemu odbiorcy nad Wisłą Polsat w swoim show „Twoja twarz brzmi znajomo”. No i zaczęła się burza.

Czemu? Otóż wcielający się w Drake’a Bogusław „Boogie” Romanowski (też nie mamy pojęcia, kto to jest)… pomalował twarz i ręce na czarno. A potem wykonał w polsatowskim show utwór „Hotline bling”, jeden z największych przebojów rapera. W Polsce występ jakoś nie poruszył opinii publicznej. Owszem, pojawiły się teksty na wszystkich Pudelkach ze zdjęciami „czarnoskórego” Romanowskiego. Ale wielkiej kontrowersji nikt w tym chyba nie dostrzegł, a już na pewno nikt się nie spodziewał, że występ może być uznany za rasistowski. Co innego w Stanach i Kanadzie…

„Twoja twarz brzmi znajomo”. Jeszcze kicz, czy już rasizm?

Okazało się, że Amerykanie potraktowali sprawę śmiertelnie poważnie. Serwis Complex.com powiedział wprost, że występ był obraźliwy. Jeszcze chyba dalej poszedł serwis ET Canada, który uznał występ za dowód na to, jak bardzo różne są polskie standardy kulturalne od tych amerykańskich.

Bogumił nawet nie zauważył, jak bardzo uwłaczający był jego makijaż, ale biorąc pod uwagę różnice kulturowe między Stanami i Polską, wątpliwe, by w ogóle się tym przejął – to jeszcze raz Complex.

Serio? Udawanie Drake’a to już rasizm? Czegoś tu na pewno nie rozumiemy. Chodzi o to, że Afroamerykanie są bardzo przewrażliwieni na punkcie tzw. Blackface. To oznacza malowanie się przez białych farbami i udawanie czarnoskórych. Było to robione bardzo często w XIX-wiecznej Ameryce, głównie po to, by Afroamerykanów wyśmiewać. I można oczywiście przez to zrozumieć wrażliwość w tym względzie. Czy nawet nadwrażliwość.

Tyle że w „Twoja twarz brzmi znajomo” nikt nikogo nie wyśmiewał, można to raczej potraktować jako docenienie rapera i jego oryginalnych teledysków. Zresztą producenci programu podkreślili, że artyści, również ci czarnoskórzy, zwykle nie mają problemów z „występami” w TTBM.

W 7. odcinku najnowszej, 10. edycji postać Jasona Derulo brawurowo odtworzył Rafał Szatan, co docenił sam Derulo gratulując mu występu i zapraszając Rafała za kulisy swojego koncertu w Polsce – czytamy w oświadczeniu na serwisie społecznościowym na oficjalnym koncie programu.

Wrażliwość wrażliwością, ale nazywanie programu „Twoja twarz brzmi znajomo” rasistowskim jest bardzo nie fair. Zwłaszcza z perspektywy USA – w końcu prezydent tego kraju rasistowskimi komentarzami dzieli się mniej więcej co drugi dzień.

90 odpowiedzi na “Amerykanie grillują „Twoja twarz brzmi znajomo”. Wielkie oburzenie, bo Polacy przebierają się za czarnoskórych raperów”

 1. Durna sprawa, różnice kulturowe istnieją, więc dlaczego amerykanie wszystkich mierzą swoją miarą? W Polsce i Europie przebieranie się za Indian czy Murzynów nie ma żadnych podtekstów wiec niech zluzują poślady.

 2. To ja proszę te rasistowskie komentarze Trumpa z ostatnich np. 2 tyg., skoro autor stwierdził, że takie pojawiają się prawie co 2 dni to przecież nie zmyślał. No nie?

 3. Rasistą nie jest ten co się smaruje czymkolwiek tylko ten co uważa że inny kolor skóry dyskwalifikuje kogoś jako człowieka. Na zachodzie ludzie mają zryte czerepy od poprawności politycznej.

 4. A w HAmerce biją murzynów…nie tak ja w Polsce wszyscy mówią Heloł, senkju, napij się z nami, sorrry :-) XD :——)

 5. I co zrobić..?

  Malowanie twarzy na czarno – rasizm.
  Unikanie śpiewania piosenek czarnoskórych wykonawców i śpiewanie tylko tych białych – no przecież jeszcze bardziej rasizm
  To może śpiewanie piosenek czarnoskórych mając białą twarz? Pomijając zabicie idei programu, to już lvl milion rasizmu – zaraz by się pojawili tacy, co powiedzą, że ten czy tamten nie chce być czarny bo się uważa za lepszego…

  Pozostaje zakończyć program.
  Kurtyna.

 6. Sra#ie po ścianie. Ból tyłka o nic tak naprawdę :P
  Swoją drogą, dlaczego piszecie, że program się ogląda „ciężko”? Ogląda się bardzo dobrze, jest śmieszny, rozrywkowy, z humorem – taki miał być. I odnośnie Boogiego – to śmieszek, który robi śmieszne piosenki pod pseudonimem „Łobuzy”. Specjalnie pod końcówkę zrobił taki występ – może to tego się uczepili???

 7. Nikt nie broni Amerykanom świrować w ich własnym kraju, ale od naszego niech się odpieprzą. Jak już idziemy za tą debilną logiką, to czy nie jest większym rasizmem przebrać się za Drake’a i świecić białą twarzą? Niech się lepiej zajmą prawami kobiet u swoich arabskich sojuszników, amerykańskie ameby umysłowe. Polecam to też wszelkim rodzimym feministkom przekonanym, że Polska to piekło dla kobiet.

 8. Po pierwsze nie uważam tego programu za kicz. Ludzie pokazują że na prawdę umieją śpiewać i naśladować innych – czasami tak genialnie że dech zapiera.
  Sprawa makijażu itd. to inna sprawa – ale często jest bardzo dobrze.

  No zdarzają się wpadki… dość śmieszne – zarówno wokalnie jak i stylistycznie ale to margines, więc nie wiem co autor oglądał (jak rozumiem nie ogląda regularnie, tylko słyszał coś i widział na youtube).

 9. Ehh co się z tym światem dzieje. Jakoś jak Michael Jackson „prze farbował” się na biało i nikt nie mówił, że to było rasistowskie

 10. Afera wykreowana przez ichniejsze ku uciesze średnio rozgarniętej amerykańskiej gawiedzi :) Smutne i śmieszne zarazem ;)

 11. Ciekawe czemu dopiero teraz to zauważyli i to w wypadku Polski, gdy ten program doczekał się swoich edycji w ponad 40 krajach, w wielu biali występowali jako czarni wykonawcy (choć Brytyjska i Amerykańska edycja wyróżniły się czarnymi gwiazdami występującymi tylko jako czarni wykonawcy)

  Przygotowania pod narreację o Polakach – Rasistach i Faszystach w kontekście Święta Niepodległości i związanych z tym marszów?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *